Znajdź nas na

FAKTY

Ksiądz Paweł Anioł: To miejscowe sanatorium na europejskim poziomie! Umowa na pierwszy DDOM w powiecie ostrowieckim – podpisana! [FOTO, VIDEO]

85 pacjentów, a także 25 opiekunów osób chorych otrzyma wsparcie w ramach „Dziennego Domu Opieki Medycznej w Ostrowcu Świętokrzyskim”, który dzięki funduszom unijnym utworzony zostanie w budynku Domu Ulgi w Cierpieniu w Ostrowcu Św. Ośrodek zapewni nie tylko kilkugodzinną opiekę, czy posiłki, ale także zajęcia ruchowe, artystyczne czy edukacyjne. Koszt projektu to ponad 2 miliony zł. – To jest 8 dzienny dom opieki społecznej, który zamierzamy zrealizować w naszym województwie – mówił wczoraj (28 lipca) podczas uroczystego podpisania umowy Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

ks. Paweł Anioł i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Dzisiaj szczególna uroczystość, podpisania tak ważnej umowy, dlatego że założenie programu było takie, żeby w każdym powiecie powstał  jeden dzienny dom opieki. To jest 8, który powstaje u nas w województwie. Nie udało się wszędzie, jeszcze perspektywa trwa, choć środki finansowe na ten cel już się zakończyły. Bardzo cenna inicjatywa. W sposób szczególny współpracowaliśmy z księdzem, dlatego, aby wszelkie starania, które chce ksiądz przenieść na ten budynek wpisywały się w zakres działalności  Europejskiego Funduszu Społecznego, aby jak największą część zadań można było sfinansować ze środków unijnych.  To się udało bo ponad 1 900 000 zł  sfinansujemy ze środków europejskich, niewielki wkład własny, który zostanie poniesiony ze strony beneficjenta również  został wniesiony  – mówiła Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. 

Zadanie, które będzie realizowane rozpocznie się w lipcu tego roku, a zakończy się 30 czerwca 2022 roku. Celem projektu jest utworzenie Dziennego Domu Opieki Medycznej, który będzie funkcjonował w budynku Domu Ulgi w Cierpieniu w Ostrowcu Świętokrzyskim (na II piętrze). Właścicielem i zarządcą budynku jest Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii św. Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim. W placówce będzie dostępnych 15 miejsc opieki. W trakcie trwania projektu z opieki medycznej skorzysta 85 pacjentów, ponadto wsparcie otrzyma 25 opiekunów osób chorych. Projekt jest skierowany głównie do osób zamieszkałych w powiecie ostrowieckim.

Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Dzienne Domy Opieki Medycznej, tworzone dzięki funduszom unijnym, to instytucje, które uzupełniają lukę w istniejącym systemie opieki zdrowotnej. W DDOM-ach pacjenci otrzymują pomoc personelu medycznego w zakresie dużo szerszym niż w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Korzystają z opieki medycznej o standardzie zbliżonym do opieki szpitalnej, ale jednocześnie nie muszą pozostawać w placówce przez całą dobę. Korzystają przez kilka godzin w ciągu dnia z koniecznych zabiegów lub terapii, a następnie wracają do swojego miejsca zamieszkania – mówił Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. 

Dzienny dom opieki medycznej będzie czynny przez cały rok, we wszystkie dni robocze po 8 godzin. Projekt nadzorowała Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

– Badania wskazują, że 65 proc. osób, które opiekują się osobami chorymi, nie posiadają do tego odpowiednich kompetencji. Potrzebują wsparcia w opiece nad osobą chorą. Chciałam pogratulować księdzu Pawłowi Aniołowi, że skutecznie sięga po środki unijne, oczywiście widząc potrzeby mieszkańców naszego miasta i powiatu. Dziękuję także panu marszałkowi za to, że wspiera w potrzebach naszych mieszkańców – mówiła Magdalena Zieleń.

Przypomniała, że w ramach projektu pacjenci będą mieli zapewnione bezpłatne: wyżywienie, opiekę lekarską,  opiekę pielęgniarską (w tym edukację dotyczącą samoopieki i samopielęgnacji oraz doradztwo w doborze odpowiednich wyrobów medycznych), rehabilitację – usprawnianie ruchowe, stymulację procesów poznawczych oraz terapię zajęciową. W DDOM zostaną zatrudnieni specjaliści: lekarz rodzinny, lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej, lekarz specjalista w dziedzinie geriatrii, pielęgniarki, fizjoterapeuta, opiekun medyczny, terapeuta zajęciowy, psycholog, ponadto dietetyk, logopeda/afazjolog oraz farmaceuta.

Jarosław Rusiecki, Senator RP i Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Także członkowie rodziny (opiekunowie) będą edukowani w celu prawidłowej kontynuacji opieki nad pacjentem, po zakończeniu jego pobytu w placówce.  To także forma odciążenia opiekunów i ułatwienie, umożliwiające im podjęcie lub kontynuowanie zatrudnienia. To jednocześnie szansa na lepszą organizację codziennego życia rodzin osób chorych. W razie potrzeby opiekunowie osób chorych również będą mogli skorzystać z porady lekarskiej w ramach projektu.

– Na potrzeby nowo powstającego DDOM, w budynku Domu Ulgi w Cierpieniu w Ostrowcu Świętokrzyskim przeprowadzone zostaną prace adaptacyjne i remontowe, w tym: zostanie zamontowana nowa winda, dostosowania do specjalnych potrzeb pacjentów i osób z niepełnosprawnościami (koszt zakupu i montażu windy wyniesie ok. 100 tys. zł), istniejąca łazienka zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością – wylicza Magdalena Zieleń.

Z pieniędzy unijnych zostanie zakupione wyposażenie Dziennego Domu Opieki Medycznej w Ostrowcu Św., które posłuży do rehabilitacji i opieki medycznej nad pacjentami. Do sali rehabilitacji leczniczej trafi sprzęt do kinezyterapii, stół rehabilitacyjny, bieżnie, rowerki stacjonarne, stół do masażu; do sali chorych – łóżka rehabilitacyjne z materacem i szafki przyłóżkowe; do gabinetu diagnostyczno – zabiegowego – leżanka, stanowisko do pobierania krwi oraz sprzęt medyczny –  aparat EKG, defibrylator, zestaw do reanimacji, aparaty do pomiaru ciśnienia krwi, gleukometry i stetoskopy.

Senator Jarosław Rusiecki
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jesteśmy w bardzo ważnym miejscu dla Ostrowca Św. Przyjęło się w naukach społecznych, ale też i  w życiu publicznym mówić : miarą budowania dobrych relacji jest troska o starsze pokolenie, o ludzi niepełnosprawnych. Gdy  przypominamy sobie z księdzem Pawłem początki zagospodarowania tego obiektu, musimy się cofnąć o blisko 20 lat. To miejsce daje wsparcie i pomoc dla osób potrzebujących. Dzięki aktywności księdza Pawła Anioła, katolickie organizacji, jaką jest Akcja Katolicka, grona przyjaciół, którzy są w najbliższym otoczeniu księdza Pawła, zatroszczono się, aby ten obiekt nie pozostał pusty, bo  te kilkanaście lat temu starostwo powiatowe, które  władało tym obiektem niestety miało bardzo poważny problem, jak go zagospodarować.  I  to co się tutaj wydarzyło przez te lata Kompletnie zmodernizowany obiekt o bardzo ciekawej architekturze,  służy ludziom potrzebującym. To piękne określenie, którego ksiądz Paweł Anioł używa na określenie tego miejsca: dom, jest domem dla ludzi, którzy potrzebują wsparcia – przypomniał Jarosław Rusiecki, Senator RP.

W regionie świętokrzyskim zapotrzebowanie na usługi, świadczone przez Dzienne Domy Opieki medycznej będzie stale rosło – wynika to z obecnych trendów demograficznych, tj. starzenia się społeczeństwa. Dzienne Domy Opieki Medycznej, tworzone dzięki funduszom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, to instytucje, które uzupełniają lukę w istniejącym systemie opieki zdrowotnej. 

– Jest to dla nas zaszczyt bo po raz pierwszy w naszym domu gości Marszałek Województw Świętokrzyskiego. Pani radna i pan senator są stałymi przyjaciółmi i gośćmi tego domu, który doskonale znają. Bardzo serdecznie dziękuję za tego ducha wsparcia i motywację do tego, aby nie bać się pisać tego projektu – mówił ksiądz Paweł Anioł.   

Ksiądz Paweł Anioł
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodał, że pacjenci przywożeni z ościennych miejscowości, będą mieli zapewnione wyżywienie, pełną pomoc i rehabilitację, a to wszystko zgodnie  z zasadami bezpieczeństwa i w reżimie sanitarnym. 

– Ten ośrodek, Dzienny Dom Opieki Medycznej będzie służył ludziom  chorym, szczególnie tym, którzy po dłuższym przebywaniu w szpitalu będą mogli właśnie u nas odzyskiwać  pełnie sił i sprawność. To takie miejscowe sanatorium z opieką na europejskim poziomie – dodaje ksiądz Paweł Anioł. 

Dotychczas w województwie świętokrzyskim dofinansowano 7 Dziennych Domów Opieki Medycznej, w tym: 2 DDOM-y w 2018 r. (miasto Kielce i powiat włoszczowski), 3 DDOM-y w 2019 r. (powiaty buski, staszowski, opatowski) oraz umowy na 2 projekty, które zostały zawarte 27 lipca 2020 r. (powiaty kielecki i skarżyski).

Dzienny Dom Opieki Medycznej w Ostrowcu Św. będzie już ósmą tego typu placówką w województwie świętokrzyskim. 

Galeria foto: Łukasz Grudniewski//naOSTRO.info

NaOSTROinfo D-Dom-6
NaOSTROinfo D-Dom-6

NaOSTROinfo D-Dom-5
NaOSTROinfo D-Dom-5

NaOSTROinfo D-Dom-4
NaOSTROinfo D-Dom-4

NaOSTROinfo D-Dom-3
NaOSTROinfo D-Dom-3

NaOSTROinfo D-Dom-2
NaOSTROinfo D-Dom-2

NaOSTROinfo D-Dom-1
NaOSTROinfo D-Dom-1

NaOSTROinfo D-Dom-12
NaOSTROinfo D-Dom-12

NaOSTROinfo D-Dom-11
NaOSTROinfo D-Dom-11

NaOSTROinfo D-Dom-10
NaOSTROinfo D-Dom-10

NaOSTROinfo D-Dom-8
NaOSTROinfo D-Dom-8

NaOSTROinfo D-Dom-7
NaOSTROinfo D-Dom-7

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this