Znajdź nas na

FAKTY

Kto „uratuje” budynek dworca kolejowego w Ostrowcu Św.? Obiekt jest w coraz gorszym stanie!

Wybudowany w latach 1885-1886 budynek dworca kolejowego w Ostrowcu Świętokrzyskim ujęty jest w wojewódzkiej ewidencji zabytków. To na jego terenie urodzili się Jan Samsonowicz, odkrywca kopalni z epoki kamienia – dzisiejszych Krzemionek, a także Janusz Popławski, śpiewak operowy, operetkowy i filmowy. Niestety dziś ostrowiecki dworzec, który niegdyś tętnił życiem, nie jest wizytówką miasta. Z roku na rok zamienia się w coraz większą ruinę. I choć rozmowy pomiędzy Urzędem Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, a PKP S.A. na temat możliwości nieodpłatnego przekazania dworca kolejowego na rzecz gminy są prowadzone od 2015 r., wciąż brakuje niezbędnych do zakończenia sprawy – uzgodnień.

Budynek dworca PKP w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Obdrapane ściany, odpadający tynk z niszczejącego budynku dworca kolejowego,  a także obskurna i zaniedbana  kładka dla pieszych – to pierwsze, co widzą podróżni z okien pociągów, przejeżdżających przez Ostrowiec Świętokrzyski. W okresie jesienno-zimowym skarżą się na brak poczekalni. Nie mają bowiem gdzie schować się przed deszczem, czy mrozem. Dziś zamieniający się w ruinę budynek dworca kolejowego PKP, kilkanaście lat temu „tętnił życiem”. Budynek znajduje się w ewidencji zabytków, jednak zamiast być wizytówką miasta, nie zachęca do jego odwiedzin. A szkoda, bo to właśnie na terenie ostrowieckiego dworca urodził się profesor Jan Samsonowicz, który jako młody geolog, 99 lat temu odkrył niezwykłe kopalnie z epoki kamienia – dzisiejsze Krzemionki. Tutaj urodził się też Janusz Popławski, śpiewak operowy, operetkowy i filmowy. budynek dworca z użytkowania  wyłączony został w 2010 roku, m.in. po tym jak przewoźnik zrezygnował z prowadzenia kas biletowych. W minionych latach dworzec pełnił funkcje pasażerskie, typowe dla tego typu obiektów. Dla podróżnych dostępne były m.in. kasy biletowe, poczekalnia, przechowalnia bagażu czy restauracja.  

Od sześciu lat ( od 2015 roku)  PKP S.A. prowadzi rozmowy z Urzędem Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego na temat możliwości nieodpłatnego przekazania dworca kolejowego na rzecz gminy są prowadzone od 2015 r.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Aktualnie trwają uzgodnienia ze spółkami kolejowymi. Nieruchomość będzie mogła zostać zbyta po uzyskaniu wszystkich niezbędnych uzgodnień. Do tej pory nie doszło do porozumienia pomiędzy jednym z przewoźników kolejowych, a zarządcą infrastruktury w kwestii relokacji punktu czyszczenia pociągów, który mieści się na tej samej działce, na której znajduje się budynek dworca. Do momentu uregulowania tej kwestii PKP S.A. nie mogą rozpocząć procedury zbycia dworca w Ostrowcu Świętokrzyskim na rzecz samorządu – wyjaśnia Agnieszka Jurewicz z  Wydziału Współpracy z Mediami Biuro Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskie Koleje Państwowe S.A. Podkreśla, że Spółka dokonała także wyceny nieruchomości. 

Dodaje, że gmina Ostrowiec Świętokrzyski zadeklarowała chęć nieodpłatnego nabycia budynku dworca kolejowego w trybie art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe (t.j. Dz.U. z 2021 roku poz. 146), tj. na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonywaniu zadań własnych tych jednostek samorządu terytorialnego w dziedzinie transportu.

– Gmina, nabywając nieruchomość w trybie art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe (t.j. Dz.U. z 2021 roku poz. 146), zobowiązana jest przeznaczyć nieruchomość na cel, w jakim została ona nabyta. W związku z tym samorząd jest zobowiązany m.in. do zapewnienia funkcji związanych z obsługą pasażerów (np. poczekalnie) oraz dostępu do peronów i ewentualnego zapewnienia pomieszczeń związanych z eksploatacją i utrzymaniem infrastruktury – dodaje Agnieszka Jurewicz.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dworzec PKP w Ostrowcu Świętokrzyskim objęty jest planem zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w zakresie sieci komunikacyjnej w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym. 

– W związku z tym na zbycie dworca PKP S.A. musiały uzyskać odpowiednie zgody korporacyjne, związane z przydatnością tej nieruchomości dla poszczególnych spółek Grupy PKP oraz ministra właściwego ds. transportu. Zgodnie z wytycznymi, w odniesieniu do dworców kolejowych ujętych w planie transportowym ministra właściwego ds. transportu, jako zasadę przyjęto zakaz ich zbywania na rzecz podmiotów trzecich. Dworce podlegają zbyciu w przypadku wystąpienia szczególnych okoliczności uzasadniających indywidualne rozstrzygnięcie ministra właściwego ds. transportu, np. ujęcia ich modernizacji w samorządowych projektach dotowanych z funduszy Unii Europejskiej – tłumaczy  Agnieszka Jurewicz.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Aktualnie Polskie Koleje Państwowe nie mają planów realizacji prac modernizacyjnych czy remontowych na dworcu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Do Spółki nie wpłynęły także propozycje zakupu od prywatnych przedsiębiorców. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Z wojewódzkiej na powiatową! 

FAKTY

Tajemnicą poliszynela pozostaje informacja o zarobkach kierowników oddziałów ostrowieckiego szpitala!

FAKTY

Jak powinna nazywać się statuetka wręczana corocznie ostrowieckim przedsiębiorcom? 

FAKTY

Gminy Waśniów i Bodzechów z dotacjami na budowę i modernizację dróg dojazdowych do pól!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this