Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św. na 26 miejscu w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce 2020!

Ostrowiec Świętokrzyski zajął 26 miejsce na 236 możliwych w kategorii gmin miejskich w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce 2020. Zanotował 11 punktowy awans w stosunku do roku 2019, kiedy to zajmował 37 miejsce. Jak informują twórcy rankingu, tak jak w poprzednich latach, wykazano analizę kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego oraz dodatkowo uwzględniono koszty poniesione przez jednostki na walkę z COVID-19 w 2020 roku. Ranking przygotowała Katedra Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Rynek w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W Rankingu, wzorem poprzednich lat, wykazano analizę kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego oraz dodatkowo uwzględniono koszty poniesione przez jednostki na walkę z COVID-19 w 2020 r. W kontekście poprzednich analiz, warto zwrócić uwagę na kształtowanie się wskaźników, będących zapewne konsekwencją decyzji budżetowych wynikających ze skutków pandemii –  czytamy we wprowadzeniu do Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce 2020.

Według kryteriów merytorycznych i zachowania spójności wykorzystano ten sam zestaw siedmiu wskaźników oceny kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego, na bazie których powstał Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce 2019. Pod uwagę wzięto: W1 1. Udział dochodów własnych w dochodach ogółem; W2 2. Relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem; 3. Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, 4. Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń; W6 6. Relacja zobowiązań do dochodów ogółem wynagrodzeń; W5 5. Udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń; W7 7. Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych RIO według stanu na koniec IV kwartału 2020 roku.

Wskaźniki te zostały wyliczone dla każdej jednostki samorządu terytorialnego objętej badaniem. Pozycja danego samorządu zależy od sumy wszystkich wskaźników. W Rankingu obejmującym gminy miejskiej Ostrowiec Świętokrzyski zajął 26 miejsce na 236 możliwych. Wyprzedził Starachowice, które znalazły się na 46 miejscu, Końskie (202 miejsce) i Skarżysko-Kamienną – 191 miejsce.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this