Znajdź nas na

FAKTY

Kto zaprojektuje obwodnicę Ostrowca Świętokrzyskiego od Rudki do Jacentowa?

Oferta firmy Mosty Katowice za ok. 8,2 mln zł wybrana została jako najkorzystniejsza w przetargu na przygotowanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Jednym z warunków podpisania umowy z wykonawcą będzie brak odwołań od decyzji komisji przetargowej.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu DK9 na odcinku Rudka – Jacentów będzie miała ok. 12,9 km i biec będzie po nowym śladzie. Zaprojektowana zostanie jako droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). W ramach inwestycji planowana jest przebudowa dróg i ulic poprzecznych oraz budowa dodatkowych jezdni (umożliwiających obsługę terenów przyległych i połączenie z istniejącą siecią dróg). 

Obwodnica rozpocznie się w Rudce na istniejącej DK9, dalej pobiegnie nowym śladem, omijając Ostrowiec Świętokrzyski od strony zachodniej i południowej, włączając się do DK9 w Jacentowie. Inwestycja przewiduje m.in. budowę dwóch węzłów drogowych (w Rudce i Miłkowie), dwóch skrzyżowań (w Szewnej i Jacentowie), sześciu mostów, dwunastu wiaduktów, ekranów akustycznych, a także przejść dla zwierząt.   

Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury podpisuje Program inwestycji dla obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego (DK9 Rudka – Jacentów). 3 października 2022 rok.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad inwestycja realizowana będzie w systemie tradycyjnym. Po opracowaniu przez wykonawcę dokumentacji projektowej i uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) planowane jest ogłoszenie kolejnego postępowania przetargowego na roboty budowlane. 

Wariant przebiegu trasy został wskazany w aktualnie obowiązującej decyzji środowiskowej. Tak jak w przypadku każdej inwestycji drogowej, szczegółowe rozwiązania techniczne zostaną wypracowane na etapie projektu budowalnego, a zakres terenu pod inwestycję określi decyzja ZRID. Wniosek o wydanie tej decyzji zostanie złożony na podstawie opracowanej dokumentacji projektowej w I kwartale 2024 roku.  

DK obwodnica Ostrowca Św. odcinek 1. – orientacja Źródło: GDDKiA
DK obwodnica Ostrowca Św. odcinek 2. – orientacja Źródło: GDDKiA
DK obwodnica Ostrowca Św. odcinek 3. – orientacja Źródło: GDDKiA

Droga krajowa nr 9 Radom – Ostrowiec Świętokrzyski – Opatów – Rzeszów stanowi fragment ważnej trasy, zapewniającej połączenie z południowo-wschodnią częścią kraju. Umożliwia m.in. dojazd do autostrady A4 oraz w stronę przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku. Realizacja planowanej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego pozwoli skrócić czas przejazdu w ruchu tranzytowym. Przyniesie również poprawę jakości życia mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego poprzez wyprowadzenie tranzytu, usprawnienie komunikacji lokalnej, a także poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przyczyni się także do poprawy rozwoju infrastruktury komunikacyjnej województwa świętokrzyskiego. 

************************************************************************************************************************

Kalendarium prac przygotowawczych

2002 r. – na bazie Programu kompleksowego rozwoju sieci drogowej województwa świętokrzyskiego samorządy zainteresowane rozbudową DK42/DK9 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Starachowice – Ostrowiec Świętokrzyski – Opatów w porozumieniu z GDDKiA zleciły opracowanie Studium techniczno-ekonomicznego (STE) dla tego ciągu drogowego

2005 r. – rozwiązania STE przyjęła Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych GDDKiA

2007 r. – zleciliśmy wyłonionemu w przetargu projektantowi opracowanie dokumentacji w stadium Koncepcji Programowej z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla odcinka DK9 Brody – Opatów z obwodnicą Ostrowca Świętokrzyskiego

2010-2011 r. – odbyły się spotkania informacyjne organizowane przez projektanta i GDDKiA z mieszkańcami i przedstawicielami gmin Kunów, Bodzechów i Sadowie, podczas których zaprezentowane zostały warianty przebiegu trasy, wypracowane rozwiązania i analizy w ramach prac nad raportem oddziaływania na środowisko

2012 r. – złożenie wniosku do RDOŚ o wydanie DŚU

2012 – 2013 r. – obwieszczenia RDOŚ o możliwości zapoznania się z materiałami i wnoszenia uwag w ramach procedowania wniosku o DŚU

2014 r. – wydanie przez RDOŚ decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (w związku z brakiem odwołań decyzja stała się ostateczna 27 marca 2014 r. i jest obowiązująca)

2022 r. – po uzgodnieniu przez Ministra Infrastruktury Programu inwestycji w listopadzie br. ogłosiliśmy przetarg na zaprojektowanie obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego z uzyskaniem decyzji ZRID. Planowane złożenie wniosku o decyzję ZRID – I kwartał 2024 r.

Lokalizacja obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego – odcinek DK9 Rudka – Jacentów
Źródło: GDDKiA

1 Comment

1 Comment

  1. Piotr

    26 stycznia, 2023 at 21:36

    Co to za kpina i żenada z ludzi, żeby ta droga była 2×1 a nie 2×2, jak chociaż ta budowana w Wąchocku???. Czy nasi szanowni posłowie i włodarze to widzą, dlaczego nic nie jest robione, żeby ta droga była 2×2.Przeciez to wymaga interwencji!!!! Czy ma być nieprzejezdna obwodnica jak w Iłży?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this