Szkoła Podstawowa w Bałtowie podjęła pierwsze kroki w drodze do wyłonienia patrona. Według danych z Ministerstwa Edukacji Narodowej ponad 60 proc. polskich szkół może poszczycić się swoim patronem. Najczęściej społeczności szkolne sięgają po Jana Pawła II, Mikołaja Kopernika, Marię Konopnicką, Tadeusza Kościuszkę, a także polskich poetów, pisarzy i duchownych. Jak będzie w przypadku Szkoły Podstawowej w Bałtowie?
– Zbieramy na razie propozycje. Postanowiliśmy wsłuchać się w głos naszej społeczności: mieszkańców, rodziców naszych uczniów, a także samych uczniów. Najlepiej, gdyby była to osoba związana z naszą gminą, czy miejscowością – wyjaśnia Lidia Pastuszka.
Dodaje, że nie może być to wybór przypadkowy i nieuzasadniony. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę rangę szkoły i jej znaczenie w środowisku lokalnym.
– Wybór patrona to nie jest proste zadanie. Podjęliśmy już stosowną uchwałę na Radzie Pedagogicznej, dzięki której wszyscy zainteresowani naszą akcją mogą przesyłać swoje propozycje czy to mailowo: p_baltow@gminabaltow.pl, poprzez e-dziennik, przez formularz zamieszczony na naszej stronie internetowej, pod adresem: https://spbaltow.edupage.org/news/#1848, a także złożyć w sekretariacie szkoły do 30. czerwca– tłumaczy dyrektor placówki.
Dodaje, że poprzez nadanie imienia szkoła: uzyskuje tożsamość wyróżniającą ją spośród innych szkół, promuje patrona i związany z nim system wartości, nawiązuje współpracę z organizacjami i osobami związanymi z patronem, opiera działania wychowawcze na systemie wartości, które uosabia patron, tworzy własny ceremoniał związany z patronem, wchodzi do rodziny szkół o tym samym imieniu, co może prowadzić do nawiązania wzajemnych kontaktów (np. organizacji konkursów, wycieczek, wakacyjnej wymiany uczniów).
– Wszystkie propozycje będą komisyjnie rozpatrywane przez radę pedagogiczną, radę rodziców oraz samorząd uczniowski. Komisja skrutacyjna przeliczy głosy i sporządzi protokół z wyborów wskazując kandydata, który uzyskał przewagę większości głosów – podsumowuje dyrektor szkoły.
Przypomnijmy, że szkolnictwo w Bałtowie ma długą i bogatą historię. W okresie zaborów szkoły polskiej w Bałtowie nie było. Władze zaborcze zorganizowały tu szkołę rosyjską, ale tutejsza ludność nie chciała zgodzić się na naukę ich dzieci w tej szkole.
Bałtów należał wtedy do gminy Pętkowice, gdzie wybudowano pierwszą szkołę na terenie Gminy. Dopiero następna powstała w Bałtowie. Szkoła mieściła się w prywatnym domu pana Markowskiego, następnie pana Szczygła, skąd przeniesiono ją do budynku obok młyna, należącego do rodziny Druckich-Lubeckich.
Dzięki wysiłkowi gospodarzy Bałtowa, Rudki Bałtowskiej a także Druckiego-Lubeckiego w 1931 roku rozpoczęto budowę budynku szkolnego. Pierwszym kierownikiem placówki został Edward Hupałowski. Nauka w tej szkole trwała do 1939 roku, tj. do wybuchu II Wojny Światowej.
W związku z reformą oświaty w roku szkolnym 1999/2000 powstała w Bałtowie nowa szkoła – Gimnazjum. Jej dyrektorem była Krystyna Smolińska, która pełniła jednocześnie funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Bałtowie.
W następnym roku szkolnym tj. 2000/01 oddano do użytku częściowo rozbudowany budynek Gimnazjum wraz z salą gimnastyczną. Nadbudowę Gimnazjum ukończono w roku szkolnym 2001/02.
Od 1 września 2002 roku Szkoła Podstawowa i Gimnazjum tworzyły Zespół Szkół Publicznych w Bałtowie. Funkcję dyrektora Zespołu Szkół Publicznych pełniła Krystyna Smolińska.
Od 2003 roku do 2007 roku funkcję dyrektora Zespołu Szkół Publicznych w Bałtowie pełniła Maria Dąbrowska. W tym czasie powołano również stanowisko wicedyrektora, funkcję tę pełniła Lidia Pastuszka, obecna dyrektor Szkoły Podstawowej w Bałtowie.
Od września 2019 r. uczniowie rozpoczęli naukę w nowym budynku szkoły (Bałtów 81).
– Zależy nam na tym, aby patronem naszej szkoły była osoba o nieposzlakowanej opinii, ktoś, kto nawiązywałby do naszej lokalnej historii. Patrona wybiera się bowiem na lata, nie na chwilę – podkreśla Lidia Pastuszka i dodaje, że wraz z wyborem patrona szkoła otrzyma także nowy sztandar.