Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Kto zostanie patronem Szkoły Podstawowej w Bałtowie? Propozycje można przesyłać do 30 czerwca!

Do 30 czerwca można przesyłać propozycje na patrona Szkoły Podstawowej w Bałtowie. – Wybór patrona to dla społeczności szkolnej sprawa najwyższej wagi. Na pewno nie może być to przypadkowa osoba, a także osoba, która swoimi czynami, czy życiorysem wzbudzałaby kontrowersje – podkreśla Lidia Pastuszka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bałtowie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Szkoła Podstawowa w Bałtowie podjęła pierwsze kroki w drodze do  wyłonienia patrona. Według danych z  Ministerstwa Edukacji Narodowej ponad 60 proc. polskich szkół może poszczycić się swoim patronem.  Najczęściej społeczności szkolne sięgają po Jana Pawła II, Mikołaja Kopernika, Marię Konopnicką, Tadeusza Kościuszkę, a także polskich poetów, pisarzy i duchownych. Jak będzie w przypadku Szkoły Podstawowej w Bałtowie?

– Zbieramy na razie propozycje. Postanowiliśmy wsłuchać się w głos naszej społeczności: mieszkańców, rodziców naszych uczniów, a także samych uczniów. Najlepiej, gdyby była to osoba związana z naszą gminą, czy miejscowością – wyjaśnia Lidia Pastuszka. 

Dodaje, że nie może być to wybór przypadkowy i nieuzasadniony. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę rangę szkoły i jej znaczenie w środowisku lokalnym.

– Wybór patrona to nie jest proste zadanie. Podjęliśmy już stosowną uchwałę na Radzie Pedagogicznej, dzięki której wszyscy zainteresowani naszą akcją mogą przesyłać swoje propozycje czy to mailowo: p_baltow@gminabaltow.pl, poprzez e-dziennik, przez formularz zamieszczony na naszej stronie internetowej, pod adresem: https://spbaltow.edupage.org/news/#1848, a także złożyć w sekretariacie szkoły do 30. czerwca– tłumaczy dyrektor placówki. 

Dodaje, że poprzez nadanie imienia szkoła:  uzyskuje tożsamość wyróżniającą ją spośród innych szkół, promuje patrona i związany z nim system wartości, nawiązuje współpracę z organizacjami i osobami związanymi z patronem, opiera działania wychowawcze na systemie wartości, które uosabia patron,  tworzy własny ceremoniał związany z patronem, wchodzi do rodziny szkół o tym samym imieniu, co może prowadzić do nawiązania wzajemnych kontaktów (np. organizacji konkursów, wycieczek, wakacyjnej wymiany uczniów).

– Wszystkie propozycje będą komisyjnie rozpatrywane przez radę pedagogiczną, radę rodziców oraz samorząd uczniowski. Komisja skrutacyjna przeliczy głosy i sporządzi protokół z wyborów wskazując kandydata, który uzyskał przewagę większości głosów – podsumowuje dyrektor szkoły.

Przypomnijmy, że szkolnictwo  w Bałtowie ma długą i bogatą historię. W okresie zaborów szkoły polskiej w Bałtowie nie było. Władze zaborcze zorganizowały tu szkołę rosyjską, ale tutejsza ludność nie chciała zgodzić się na naukę ich dzieci w tej szkole.

Bałtów należał wtedy do gminy Pętkowice, gdzie wybudowano pierwszą szkołę na terenie Gminy. Dopiero następna powstała w Bałtowie. Szkoła mieściła się w prywatnym domu pana Markowskiego, następnie pana Szczygła, skąd przeniesiono ją do budynku obok młyna, należącego do rodziny Druckich-Lubeckich.

Dzięki wysiłkowi gospodarzy Bałtowa, Rudki Bałtowskiej a także Druckiego-Lubeckiego w 1931 roku rozpoczęto budowę budynku szkolnego. Pierwszym kierownikiem placówki został Edward Hupałowski. Nauka w tej szkole trwała do 1939 roku, tj. do wybuchu II Wojny Światowej.

W związku z reformą oświaty w roku szkolnym 1999/2000 powstała w Bałtowie nowa szkoła – Gimnazjum. Jej dyrektorem była Krystyna Smolińska, która pełniła jednocześnie funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Bałtowie.

W następnym roku szkolnym tj. 2000/01 oddano do użytku częściowo rozbudowany budynek Gimnazjum wraz z salą gimnastyczną. Nadbudowę Gimnazjum ukończono w roku szkolnym 2001/02.

Od 1 września 2002 roku  Szkoła Podstawowa i Gimnazjum tworzyły Zespół Szkół Publicznych w Bałtowie. Funkcję dyrektora Zespołu Szkół Publicznych pełniła Krystyna Smolińska.

Od 2003 roku do 2007 roku funkcję dyrektora Zespołu Szkół Publicznych w Bałtowie pełniła Maria Dąbrowska. W tym czasie powołano również stanowisko wicedyrektora, funkcję tę pełniła Lidia Pastuszka, obecna dyrektor Szkoły Podstawowej  w Bałtowie.

Od września 2019 r. uczniowie rozpoczęli naukę w nowym budynku szkoły (Bałtów 81).

– Zależy nam na tym, aby patronem naszej szkoły była osoba o nieposzlakowanej opinii, ktoś, kto nawiązywałby do naszej lokalnej historii. Patrona wybiera się bowiem na lata, nie na chwilę  – podkreśla Lidia Pastuszka i dodaje, że wraz z wyborem patrona szkoła otrzyma także nowy sztandar. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this