Znajdź nas na

FAKTY

Łącznik Denkowskiej z Furmańską gotowy już w połowie maja! Będzie rondo i ścieżka rowerowa!

O zaawansowaniu prac przy budowie drogi gminnej, łączącej ulicę Furmańską z ulicą Leona Chrzanowskiego mówił podczas wczorajszej (5 marca) konferencji prasowej Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. W ramach pozyskanego z Funduszu Dróg Samorządowych dofinansowania w wysokości 1 914 805,00 zł, oprócz „łącznika” ulicy Denkowskiej z Furmańską, powstaną także ścieżka rowerowa, chodniki i… rondo. Prezydent mówi o odciążeniu ruchu kołowego i otwarciu nowych terenów inwestycyjnych, mieszkańcy tej części miasta obawiają się zwiększonego ruchu, zwłaszcza pojazdów ciężarowych.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jarosław Górczyński nazywa ją jedną z ważniejszych inwestycji w mieście. Budowa drogi gminnej stanowiącej łącznik między nowo projektowanym przedłużeniem ulicy Furmańskiej i ulicą Denkowską jest częścią projektu pn. Budowa drogi gminnej klasy L, łączącej ul. Furmańską z ul. Chrzanowskiego wraz z drogami bocznymi w Ostrowcu Świętokrzyskim realizowanej w ramach Rewitalizacji miasta. 

– Budowa tego układu komunikacyjnego otworzy duży obszar terenów położonych w centralnej części miasta, które do tej pory stanowiły tereny zielone –  łąki i nieużytki umożliwiając ich zagospodarowanie przez właścicieli i gminę – czytamy na stronie Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. 

Wartość inwestycji to: 3 339 291,67 zł, z czego 1 914 805,00 zł to dofinansowanie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. 

– Zgodnie z umową mamy tę ulicę odebrać 11 maja 2021 roku, więc zostało jeszcze dwa i pół miesiąca do wykonania. Sezon zimowy praktycznie się skończył i rozpoczęły się już roboty budowlane, roboty remontowe, roboty drogowe, stąd widać dzisiaj firmy na wielu naszych ulicach – mówi Jarosław Górczyński.  

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wykonawcą ponad 600 metrowego odcinka, łączącego ulicę Denkowską z ulicą Furmańską jest Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Ostrowcu Św.  

– Ten nasz odcinek to jest łącznie około 606 metrów drogi do wykonania. Przy czym ten główny fragment to jest prawie 300 metrów,  80 metrów przebudowujemy ulice Denkowską w jedną i drugą stronę. Ten łącznik, który jest wzdłuż muru cmentarnego, to jest około 80 metrów i kolejny fragment, który połączy tę boczną uliczkę z  głównym ciągiem, to jest kolejne 80 metrów – wyjaśnia Krzysztof Kowalski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Ostrowcu Św. 

Zaawansowanie prac ocenia na 70 procent. Widać już zarys ronda, ustawione zostały też krawężniki. 

– Został nam jeszcze tylko jeden fragment, którego nie możemy dokończyć, dopóki nie zostanie przełączone zasilanie gazociągu, który już jest przebudowany, ale procedury od jesieni ubiegłego roku tak się przeciągają w PGNiG, że jeszcze do tej pory ten gazociąg nie został podłączony – dodaje Krzysztof Kowalski.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Prace powinny ruszyć w przyszłym tygodniu. Do wykonania została tarcza ronda, chodniki, ścieżka rowerowa, a także ułożenie nawierzchni ścieralnej. W czasie realizacji inwestycji nastąpiła konieczność przebudowy infrastruktury oświetlenia ulicznego, a także infrastruktury teletechnicznej. 

– W tym obszarze uwalniamy też sporo  terenu inwestycyjnego. Przy ulicy Denkowskiej budują się bloki, te działki też staną się bardzo atrakcyjne za moment, z chwilą wybudowania drogi. Więc myślę, że krajobraz tej części miasta za chwilę się bardzo mocno zmieni – tłumaczy Jarosław Górczyński. 

Jak przeczytać można na stronie Urzędu Miasta w Ostrowcu Św.: –   Nowy układ drogowy znacząco przyczyni się do poprawy dojazdu do targowiska rozwiązując problem korków i braku miejsc parkingowych w dni targowe oraz znacząco poprawiając bezpieczeństwo w ruchu drogowym i komfort życia mieszkańców miasta. Przedmiotowy łącznik połączy przedłużenie ulicy Furmańskiej z ulicą Denkowską, przy której intensywnie rozwija się budownictwo wielorodzinne, jednorodzinne oraz zabudowa garażowa, a także dowiąże do ulicy bocznej od ulicy Denkowskiej, będącej obecnie drogą ślepą. Połączenie z ulicą Denkowską umożliwi skomunikowanie całego układu komunikacyjnego z drogą wojewódzką ulicą Denkowską (DW 754). Planowany łącznik będzie również stanowił wygodny dojazd do Cmentarza Rzymskokatolickiego położonego przy ulicy Denkowskiej. Realizacja zadania umożliwi także dogodny dojazd bez konieczności wjazdu do ścisłego centrum miasta oraz odciąży ulicę Polną i ulicę Chrzanowskiego, na których panuje bardzo duży ruch z osiedli wielorodzinnych położonych w ich sąsiedztwie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

 – On przez około roku będzie takim odcinkiem mało jeszcze uczęszczanym, ponieważ pełne jego obciążenie nastąpi z chwilą oddania tej ulicy – podczas konferencji poinformował prezydent. 

Dodał, że to bardzo ważna arteria.

– To jest też ważne z innego powodu. Na tych terenach będziemy mogli  lokować, czy prywatni właściciele, będą mogli lokować kolejne przedsięwzięcia inwestycyjne, bądź produkcyjne, więc ten teren też się otworzy. Stąd bardzo ważne żebyśmy to mogli skomunikować i otworzyć tę część miasta – podsumował Jarosław Górczyński.  

Krzysztof Kowalski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: W Ostrowcu Św. powstało kolejne rondo! Wzrosną wydatki na zieleń miejską? | naOSTRO.info

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this