Znajdź nas na

FAKTY

Łąka kwietna w Kunowie rozkwita na wiosnę!

Już wkrótce strefę relaksu przy ulicy Laski w Kunowie ozdobią maki, chabry, złocienie, słoneczniki, a także wiele innych polnych kwiatów, które stworzą pierwszą łąkę kwietną w Kunowie. To miejsce rekreacji i odpoczynku, rozkwita na wiosnę, przyciągając nie tylko turystów i mieszkańców, ale i życiodajne pszczoły.

Pierwsza łąka kwietna w Kunowie fot. Paweł Cieślik

Podczas gdy inne miasta w Polsce inwestują w jednoroczne kwiaty, Kunów stawia na naturalność i to, co w naszym polskim krajobrazie najpiękniejsze – polne kwiaty.

– To pierwsza tego typu łąka kwietna, stworzona przez samorząd w naszej gminie – wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, mówiąc o strefie relaksu przy ulicy Laski, która do użytku oddana została w ubiegłym roku.  Dodaje, że poziom świadomości ekologicznej w gminie jest coraz większy, podobnie jak wiedza o niezwykłej roli pszczół, jaką pełnią w ekosystemie. Blisko jedna trzecia produktów spożywanych przez człowieka uzależniona jest bowiem od pracy pszczół. 

– My tę świadomość mamy, dlatego też na terenie naszej łąki kwietnej wysiane zostały również kwiaty miododajne. W jej otoczeniu nie zabrakło także krzewów, które tak bardzo upodobały sobie pszczoły. Albert Einstein powiedział, że  „Kiedy wyginie ostatnia pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata”. Chcemy zrobić coś więcej dla naszej przyrody – mówi burmistrz. Podkreśla, że w dobie intensywnej mechanizacji rolnictwa, chemizacji i przetwarzania żywności, nie jest to najlepszy czas dla pszczół. Część  z nich po prostu ginie. 

Strefa relaksu w Kunowie to miejsce pełne zieleni fot. Paweł Cieślik

Burmistrz przypomina, że gmina Kunów „bogata” jest w urzekające walory przyrodnicze. Północna jej część obfituje w lasy, nie brakuje wąwozów lessowych, unikatowych skał, a także krajobrazu wyrzeźbionego przez przebiegające przez gminę – rzeki. To właśnie na teren gminy Kunów co roku powracają żołny, pięknie ubarwione ptaki, które upodobały sobie szczególnie tereny prowadzące do kunowskiego wodospadu. 

– To wszystko sprawia, że żyjemy w pięknym zakątku naszego kraju i chcemy jeszcze bardziej docenić, to co otrzymaliśmy. Łąka kwietna to podwójna korzyść. Z jednej strony walory estetyczne, z drugiej niezwykły mikroklimat, a przy tym zapach naszych polnych kwiatów, które są najpiękniejsze, a który rozprzestrzeni się po całej strefie relaksu. Co więcej kwiaty, które zostały zasiane rozkwitać  będą zgodnie z porami roku. Myślę, że to nie ostatnia taka łąka w naszej gminie – podsumowuje burmistrz.

fot. Paweł Ceiślik

Kompleks sportowo-rekreacyjny przy ulicy Laski w Kunowie to z jednej strony miejsce dla miłośników sportów ekstremalnych (skate park), z drugiej – dla najmłodszych ze ścieżką zdrowia i placem zabaw, a do tego: siłownia z urządzeniem przystosowanym dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ławeczki dla osób starszych i rodzin z dziećmi, a także alejki spacerowe.

To miejsce, w którym  nasadzono w sumie 818 drzew i krzewów.  

fot Paweł Cieślik

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this