Znajdź nas na

FAKTY

„Latają nad głowami” mieszkańców powiatu ostrowieckiego!

29 czerwca 2023 roku informowaliśmy o pilotach, którzy szkolili się „nad Ostrowcem Świętokrzyskim”. Mieszkańcy powiatu ostrowieckiego obawiali się wówczas o swoje bezpieczeństwo. Teraz „skarżą się” również na dodatkowy hałas. Na prośbę Czytelników powróciliśmy do tematu.

Zdjęcie ilustracyjne. Lot szkoleniowy F16. Źródło: Pixabay

Jednym się podobają, inni próbują uchwycić je na zdjęciach, jeszcze inni skarżą się na uciążliwy hałas i martwią o swoje bezpieczeństwo – mowa o samolotach, które usłyszeć można nad powiatem ostrowieckim. Pierwszy raz pisaliśmy o nich 29 czerwca 2023 roku. 

Na prośbę Czytelników powróciliśmy do tematu.  O szczegóły lotów zapytaliśmy w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego.

– Loty samolotów wojskowych wykonywane są zgodnie z zasadami organizacji lotów oraz z zachowaniem warunków bezpieczeństwa i nie stwarzają zagrożenia dla mieszkańców powiatu ostrowieckiego –  wyjaśnia ppor. Marlena Kuna, pełniąca obowiązki rzecznika prasowego 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego.

Dodaje, że operacje lotnicze nad Ostrowcem Świętokrzyskim odbywają się na wysokościach min. 1000 m, czyli powyżej minimalnej dla terenów o zwartej zabudowie, powyżej 50. tys. mieszkańców. 

– Wszystkie loty wykonywane są w celu utrzymania zdolności operacyjnych lotnictwa wojskowego oraz związane są z sytuacją panującą za wschodnią granicą naszego kraju – podsumowuje.

Do tematu wrócimy. 

2 komentarze

2 Comments

  1. endargo

    13 września, 2024 at 08:16

    Latanie powyżej 1000 m to pół biedy. Zaobserwowałem raz przelot nad moim domem, nie wiem jak to było nisko/wysoko, ale na pewno niżej niż 1000 m. Na pismo wysłane do MON póki co odpowiedzi brak.

  2. Filip

    2 października, 2024 at 13:26

    Przekroczenia norm hałasu mogą wpływać na zdrowie, a ten hałas który jest słyszany nad Ostrowcem i okolicami jest wyjątkowo silny.

    „Obywatele mają prawo składać skargi na nadmierny hałas lotniczy:

    Skargi mogą być kierowane do zarządcy lotniska, lokalnych władz (gminnych, miejskich) oraz do inspektoratu ochrony środowiska. W przypadku braku reakcji, obywatele mogą zwrócić się do sądu administracyjnego.
    W Polsce, zgodnie z ustawą o ochronie środowiska, mieszkańcy mogą zgłaszać przekroczenia dopuszczalnych norm hałasu do odpowiednich instytucji, które są zobowiązane do przeprowadzenia pomiarów i, w razie potrzeby, podjęcia działań naprawczych”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Awantura w szpitalu: Ostrowczanin zaatakował policjantów!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this