Znajdź nas na

FAKTY

Lech Łodej: Mieszkańcy wreszcie będą mieli godne warunki transportu! Porozumienie pomiędzy gminami: Kunów i Ostrowiec Św. – podpisane!

Mamy dobre wiadomości dla mieszkańców Kunowa i Ostrowca Św. Od 4 stycznia 2021 roku na teren gminy Kunów wrócą trzy linie autobusowe, obsługiwane przez Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowcu Św.: linia 12, 13 i przedłużona 2. – Wracamy do tego, co było wcześniej. Jedna linia, będzie jechała przez Boksyckę, Rudkę, do Dołów Biskupich; druga przez Janik, Wymysłów, do Kunowa, a także niektóre kursy do Bukowia i trzecia linia – do Karczmy Miłkowskiej, czyli przedłużona będzie linia nr 2 – wyjaśnia Jarosław Kateusz, prezes Miejskiego Zakłady Komunikacji w Ostrowcu Św. Ceny biletów skalkulowano w trzech strefach: w pierwszej – 2,5 zł, w drugiej – 3 zł, a w trzeciej – 4 zł. Mieszkańcy będą mogli także zakupić bilety miesięczne.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W gminie Kunów z transportem publicznym nie było dotychczas najlepiej. Mieszkańcy narzekali na brak kursów, a także warunki, w jakich przewożeni są przez prywatnych przewoźników. Od 4 stycznia sytuacja powinna zmienić się na lepszą. Do gminy  Kunów, po kilkuletniej przerwie powrócą bowiem autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji. 

– Sprawy transportu publicznego na terenie gminy Kunów od jakiegoś czasu „kulały”.  One nie były rozwiązane w sposób właściwy. My dostosowaliśmy się do aktualnie panujących warunków, tak żeby to minimum komunikacyjne dla mieszkańców gminy zapewnić, ale niestety w ciągu mojej kadencji docierało sporo uwag do urzędu gminy. My oczywiście negocjowaliśmy z przewoźnikami, spotykaliśmy się z przewoźnikami, było, jak było. Niekoniecznie to porozumienie  następowało, przede wszystkim między przewoźnikami. Ten transport nie domagał.  Kilka miejscowości było całkowicie wykluczonych jeśli chodzi o komunikację – przypomina Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Burmistrz podkreśla, że wreszcie udało się wejść w obopólne porozumienie, które daje korzyści zarówno gminie Kunów, jak i gminie Ostrowiec Św. Zarówno Lech Łodej, jak i Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. podkreślają, że jest to pilotażowy program. 

– Porozumienie obejmuje okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku, więc pierwsze dwa lata. Mam nadzieję, że będziemy mogli w 2022 roku podpisać kolejne porozumienie na kolejne lata,  że ta inicjatywa się sprawdzi i że pan burmistrz Lech Łodej, będzie pierwszym, który przetrze szlaki i pokaże również, że i inne gminy, będą mogły skorzystać. Stąd bardzo nam zależy, aby ta usługa była wykonana w bardzo dobrej jakości – podkreślał prezydent Ostrowca Św.  

Od 4 stycznia na terenie gminy Kunów kursować będą trzy linie:  12, 13 i przedłużona 2. 

– Wracamy do tego, co było wcześniej. Jedna linia będzie jechała przez Boksyckę, Rudkę, do Dołów Biskupich; druga przez Janik, Wymysłów, do Kunowa i niektórymi kursami do Bukowia i trzecia linia do Karczmy Miłkowskiej, czyli przedłużona będzie linia nr 2 – wyjaśnia  Jarosław Kateusz, prezes Miejskiego Zakłady Komunikacji w Ostrowcu Św. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że na samym początku kursy będa realziowane w ten sposób, żeby przywieźć i odwieźć dzieci i młodzież do szkoły, i ze szkoły. 

– Zastanawiamy się, to jeszcze zobaczymy, aby był jakiś kurs sobotni. Chcę powiedzieć, że mamy pewne ograniczenia, bo wartość tego porozumienia wynosi i  tutaj gmina Kunów deklaruje 200 tysięcy złotych na rok. Ilość kilometrów będzie wynikała z frekwencji – mówi prezes MZK, dodając, że  na cały rok planowane jest 35 tys. kilometrów.

Wszystkie ulgi, które w transporcie miejskim mają mieszkańcy Ostrowca Św. będą takie same w  przypadku  mieszkańców  gminy Kunów. 

– Z tego się bardzo cieszymy, wiemy, że wtedy ta frekwencja jeśli chodzi o te kursy będzie większa – podsumowuje Jarosław Kateusz. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ceny biletów skalkulowano w trzech strefach: w pierwszej – 2.5 zł, w drugiej – 3 zł a w trzeciej –  4 zł. Mieszkańcy będa mogli także zakupić  bilety miesięczne. 

– Pokazujemy, że ta lokalna współpraca ma sens, pokazujemy, że wspólnie można więcej, że dbając o wszystkich, możemy zadbać również o to, aby i MZK, i mieszkańcy Kunowa, i również firmy w Ostrowcu Św. skorzystały na tym porozumieniu, bo nie zapominajmy, że wtedy ci ludzie pracując tu, robią zakupy, inwestują, więc to jest takie koło zamachowe gospodarki, a w tych pandemicznych, bardzo trudnych czasach, jest to bardzo ważne – podsumował Jarosław Górczyński.   

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this