Znajdź nas na

FAKTY

Lech Łodej: W naszej gminie dbamy o każdego mieszkańca! Budynek po byłej szkole w Dołach Biskupich zmieni się w ŚDS!

Już wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na remont i dostosowanie dla potrzeb osób niepełnosprawnych, pomieszczeń w budynku po byłej szkole podstawowej w Dołach Biskupich, w gminie Kunów. Swoje miejsce znajdzie tu bowiem 18 pensjonariuszy Środowiskowego Domu Samopomocy. Środki na realizację tego zadania, czyli 1 786 583 złote pochodzą z budżetu państwa. – To zadanie, do którego nie dopłacimy nawet złotówki. Jako gmina przykładamy wagę do zapewnienia warunków do życia i rozwoju dla każdej z grup wiekowych: dzieci i młodzież, to nasza przyszłość. Osobom starszym, niepełnosprawnym winni jesteśmy szacunek i opiekę. Teraz będzie to możliwe także w Dołach Biskupich – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Tę inwestycję, Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, zapowiadał od dawna. Środowiskowy Dom Samopomocy, oznacza drugie życie dla budynku po byłej szkole podstawowej w Dołach Biskupich i wpisuje się w politykę społeczną gminy.

– W tej chwili z pomieszczeń, znajdujących się w szkole korzysta Stowarzyszenie Witulin nad Świśliną, mieści się w nich także wiejska biblioteka. Wkrótce pojawi się także ŚDS, w którym osoby starsze i niepełnosprawne, znajdą swoje miejsce.  Mamy już  Dzienny Dom „Senior+”. Placówka działa od grudnia 2017 roku. Było bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu obiekt i usługi. Bardzo dużo ludzi z terenu gminy pytało o takie miejsce, gdzie można by spędzić aktywnie czas. Idziemy „za ciosem”,  a także wsłuchujemy się w głos mieszkańców – wyjaśnia Lech Łodej.

O dziennym Domu Senior+ pisaliśmy tutaj:

Dodaje, że dzięki rządowej dotacji w wysokości 1 786 583 zł gmina Kunów nie dopłaci nawet złotówki do remontu budynku.

– A pracy będzie sporo. Musimy dostosować go do potrzeb osób niepełnosprawnych, chorych, czy z problemami przy poruszaniu się. W planach mamy salę do rehabilitacji, kuchnię, sale terapeutyczne, czy do warsztatów grupowych. Dostosowane zostaną także łazienki i pomieszczenia sanitarne – wylicza burmistrz.

Przypomina, że środowiskowe domy samopomocy służą budowaniu sieci oparcia społecznego i przygotowują do życia w społeczeństwie oraz funkcjonowania w środowisku. 

– Mam nadzieję, że choć trochę, przez tych kilka godzin funkcjonowania ośrodka, odciążymy rodziny, które zajmują się swoimi najbliższymi. W czasie, gdy przebywać będą w utworzonej przez nas w Dołach Biskupich – placówce, będą mogli pozałatwiać swoje sprawy, odpocząć, czy spokojnie popracować. Zależy mi na tym, aby w gminie każdy znalazł swoje miejsce i czuł, że nie jest sam – wyjaśnia burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Budynek po byłej szkole podstawowej w Dołach Biskupich nie będzie stał pusty fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dodaje, że środek przeznaczony będzie dla 18 osób z gminy, nie wyklucza jednak, w przypadku wolnych miejsc, że skorzystać będą mogli z niego także mieszkańcy ościennego powiatu np. Pawłowa w powiecie starachowickim.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Dołach Biskupich  otrzyma także rządowe wsparcie na funkcjonowanie. Oznacza to nowe miejsca pracy dla mieszkańców gminy Kunów. Pierwsi pensjonariusze powinni pojawić się w nim już w styczniu 2022 roku.   

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this