Znajdź nas na

FAKTY

Łukasz Różalski z OSP w Woli Grójeckiej: Pomoc mieszkańcom przynosi nam olbrzymią satysfakcję! [FOTO]

Wola Grójecka to niewielkie, liczące 96 mieszkańców malownicze sołectwo w gminie Ćmielów. Życie płynie tam w ciszy, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Bezpieczeństwa mieszkańców strzeże Ochotnicza Straż Pożarna w Woli Grójeckiej, do której należy 16 druhów. Choć pojazd, którym dysponują do pożarów nie wyjeżdża, strażacy ochotnicy nie raz pomogli lokalnej społeczności. W czasie pandemii koronawirusa dowozili osoby starsze i samotne na szczepienia, a podczas sierpniowej nawałnicy usuwali powalone konary drzew. O planach na przyszłość opowiedział nam Łukasz Różalski, prezes OSP w Woli Grójeckiej.

Strażacy ochotnicy z OSP w Woli Grójeckiej fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dziś niewiele osób pamięta już historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Grójeckiej. 

– Z informacji, do jakich udało mi się dotrzeć, straż pożarna w naszej miejscowości założona została w 1965 roku. Niestety nie było wówczas remizy, druhowie nie mieli swojej siedziby. Według przekazów, dopiero  w 1973 roku pozyskane ze sprzedaży działki pieniądze, zostały przeznaczone na budowę remizy strażackiej. W prace budowlane zaangażowali się niemal wszyscy mieszkańcy, to pokazuje jak bardzo zależało im na własnej straży. I tak zaczęła się nasza działalność w Woli Grójeckiej – mówi Łukasz Różalski, prezes OSP. 

Dodaje, że dziś ochotnicza straż pożarna liczy 16 druhów: 12 z nich jest aktywnych, pozostałe osoby, ze względu na wiek, służą swoim wsparciem w razie potrzeby.  W straży swoje miejsce znalazły również dwie panie – mieszkanki Woli Grójeckiej, które, jak podkreśla Łukasz Różalski, żadnych wyzwań się nie boją, a pomoc mieszkańcom przynosi im ogromną satysfakcję.

Budowa remizy OSP w Woli Grójeckiej
Źródło: FB Wola Grójecka

Okazuje się również, że do swojej pierwszej większej akcji strażacy wyruszyli podczas sierpniowej nawałnicy. 

– 14 sierpnia po nawałnicy, jaka przeszła nad nasza gminą mogliśmy się wykazać. Usuwaliśmy powalone konary drzewa. Choć nie mamy zbyt wielu takich wyjazdów, nie posiadamy bowiem samochodu ratowniczo-gaśniczego, staramy się służyć swoją pomocą jak najlepiej. Zależy nam na tym, aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie – tłumaczy Łukasz Różalski. 

Na wyposażeniu OSP znajduje się Mercedes Vito. Lekki pojazd, służący do transportu osób.  Ma wszystkie emblematy zgodnie  z przepisami, nie został jednak zarejestrowany jako pojazd specjalny.

Łukasz Różalski, prezes OSP w Woli Grójeckiej
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Przydał się szczególnie w dobie covidu. Mieliśmy okazję dowozić osoby starsze na szczepienia, prowadziliśmy akcję informacyjną, dotycząca bezpieczeństwa w czasie pandemii. Nie każde działania ochotniczych straży pożarnych muszą się kończyć wyjazdem do pożarów i wypadków. Oby takich akcji było jak najmniej. Uczestniczymy w uroczystościach okolicznościowych, czy reprezentatywnych – wyjaśnia prezes OSP z Woli Grójeckiej.

Dodaje, że druhowie podnoszą swoje kwalifikacje, a także umiejętności poprzez systematyczne ćwiczenia. Swoją sprawność przetestują podczas zawodów sportowo-pożarniczych jednostek OSP, które odbędą się w najbliższą niedzielę (4 września) na Stadionie Leśnym w Ćmielowie. 

– To są ćwiczenia typowo sprawnościowe, które pomagają nam zapoznać się ze sprzętem gaśniczym, dojść do wprawy przy używaniu tego sprzętu. Dziś trenować będziemy u naszego sołtysa. Rozkładamy linię gaśniczą, a następnie ją uruchamiamy – tłumaczy.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Deklaruje, że 57-letnia tradycja Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Grójeckiej to już wystarczający powód by ją kontynuować. 

– Zależy nam na tym, aby kontynuować tradycję wiejską. Szkoda zaprzepaścić wkład wcześniejszych pokoleń, tym bardziej, że w naszej straży mamy młodych druhów, którzy interesują się swoją miejscowością, chcą w ten sposób służyć mieszkańcom – mówi Łukasz Różalski. 

OSP w Woli Grójeckiej pozyskuje systematycznie sprzęt z różnego rodzaju dotacji. Udało się już kupić stroje ochrony osobistej, mundury koszarowe, galowe, ubrania i obuwie specjalne, agregat prądotwórczy, pilarkę spalinową, pompę do wody brudnej, a także pełen przekrój węży strażackich. 

– Mamy plany na rozwój, na  razie skupiamy się jednak na szkoleniach. Ziarnko do ziarnka i doposażamy nasza jednostkę. – zapewnia. Przyznaje, że warto być druhem ochotnikiem. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

 

–  To bardzo przyjemne uczucie, być  pomocnym  dla naszych mieszkańców. Sama nazwa OSP wzbudza lokalne uznanie i zaufanie. Myślę, że najważniejsze jest to, że ludzie mogą na nas liczyć – podsumowuje Łukasz Różalski.

W szeregach OSP w Woli Grójeckiej służy również Adrianna Łacinnik. 

– Zaczęło się od pomysłu przystąpienia, trochę za namową naszego sołtysa, Łukasza Hadyny. Spodobało mi się i zostałam. Warto być druhem ochotnikiem. To w pewnym sensie przygoda, podczas której można poznać wartościowych ludzi. I co najważniejsze możemy pomagać. Pomaganie jest po prostu fajne – podsumowuje Adrianna Łacinnik.

Galeria foto: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-13
NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-13

NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-12
NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-12

NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-11
NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-11

NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-10
NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-10

NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-9
NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-9

NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-8
NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-8

NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-7
NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-7

NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-6
NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-6

NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-5
NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-5

NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-4
NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-4

NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-3
NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-3

NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-2
NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-2

NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-1
NaOSTROinfo OSP Wola Grójecka-1

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Awantura w szpitalu: Ostrowczanin zaatakował policjantów!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this