Znajdź nas na

FAKTY

Ma nosa do trudnych spraw! Szaga, to nowy ostrowiecki czworonożny funkcjonariusz!

Mają umiejętności, których ludziom brakuje, bezbłędnie wyszukują zapachy materiałów wybuchowych, narkotyków, czy broni. Pomagają w poszukiwaniach zaginionych, a także ludzkich zwłok, zarówno w wodzie, jak i na lądzie – policyjne czworonogi, bo o nich mowa, mają nosa do trudnych spraw. W ubiegłym roku do służby w ostrowieckiej policji dołączyła Szaga, niespełna dwuletni krótkowłosy owczarek niemiecki.

fot. Świętokrzyska Policja

Dziś już nikt nie wyobraża sobie służby policji bez czworonożnych pomocników.  Psy służbowe pełnią bardzo ważną rolę. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych, zatrzymują groźnych przestępców, szukają osób zaginionych. Mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które potrzebne są w pracy policyjnej. Wyszukują zapachy materiałów wybuchowych, narkotyków i broni, potrafią też wyszukać zapach zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie. Psy służbowe muszą być w gotowości każdego dnia, często pracując w ekstremalnych warunkach.

Do tej pory w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim służbę pełniło 2 czworonożnych funkcjonariuszy. Wykorzystywane są one do zabezpieczania meczów, poszukiwań osób zaginionych, ujawniania sprawców przestępstw oraz ujawniania narkotyków.

fot. Świętokrzyska Policja

W ubiegłym roku szeregi ostrowieckiej policji zasilił nowy, trzeci pies.To owczarek niemiecki krótkowłosy, który  wabi się Szaga. Razem ze swoim przewodnikiem st.sierż. Radosławem Wojna ukończyli 4,5 miesięczne szkolenie w Zakładzie Kynologii w Sułkowicach. To właśnie tam Szaga doskonaliła swoją sprawność fizyczną, niezbędną do pokonywania przeszkód, ćwiczyła posłuszeństwo i opanowanie tak, aby zachować spokój w niebezpiecznych i stresujących sytuacjach oraz tworzyć zgrany duet ze swoim przewodnikiem. 

Czworonożny funkcjonariusz jest specjalistą do przeszukiwania pomieszczeń pod kątem ujawniania materiałów wybuchowych i środków pirotechnicznych. Jest to jedyny taki pies w całym garnizonie świętokrzyskim.

fot. Świętokrzyska Policja

St. sierż. Radosław Wojna funkcjonariusz Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim legitymujący się blisko 6-letnim stażem służby. Jak mówi mundurowy Szaga jest zwierzakiem energicznym, młodym i chętnym do nauki.

Policyjnemu duetowi życzymy samych sukcesów!

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this