Znajdź nas na

FAKTY

Kielce: Nowe obszary w śródmieściu włączone do strefy płatnego parkowania

Strefa płatnego parkowania (SPP) w Kielcach została od poniedziałku 1 stycznia poszerzona o około 20 ulic. Władze miasta przekonują, że powiększenie obszaru objętego obowiązkiem opłaty za postój ma usprawnić systemu parkowania pojazdów w centrum i śródmieściu. To pierwsza taka zamiana od 10 lat.

Fot. www.kielce.eu

Od 1 stycznia Strefa Płatnego Parkowania w Kielcach, na mocy decyzji Rady Miasta, została powiększona o obszary położone na północ i południe od strefy istniejącej. Nowa Podstrefa B obejmie przestrzeń ograniczoną ulicami: IX Wieków Kielc, Nowy Świat, Pocieszka, al. Tysiąclecia Państwa Polskiego, i al. Solidarności. Natomiast w południowej części śródmieścia: Seminaryjską, Tarnowską, Prostą, Wojska Polskiego i Wesołą. Łącznie będzie to około 20 ulic.

Grafika: www.kielce.eu

Rzecznik prezydenta Kielc Marcin Januchta zwrócił uwagę, że za rozszerzeniem strefy przemawiało kilka argumentów. Przede wszystkim po badaniach, jakie w Strefie Płatnego Parkowania w Kielcach przeprowadzili eksperci pod kierownictwem prof. Andrzeja Szaraty z Politechniki Krakowskiej, okazało się, że jednym z największych problemów było pozostawianie przez kierowców swoich aut zaraz poza granicami strefy w celu uniknięcia opłaty.

„To powodowało, że rotacja aut na miejscach postojowych w obszarach przylegających do dotychczasowej SPP była bardzo niewielka i powodowała szereg uciążliwości dla okolicznych mieszkańców. Samochody były tam parkowane na zieleńcach, chodnikach i w przestrzeniach, które uniemożliwiły przejście pieszym. Liczymy, że ta sytuacja się teraz uporządkuje” – powiedział PAP Januchta.

Stawki za postój w Podstrefie A nie ulegną zmianie, kwota bazowa za pierwszą godzinę parkowania wyniesie 4 zł. W „Podstrefie B” za postój za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy 2,40 zł, za drugą – 2,80 zł, za trzecią 3,20 zł. Za czwartą i kolejne – 2,40 zł. Odpowiednio niższe niż w Podstrefie A będą także opłaty za abonamenty miesięczne i roczne.

Zgodnie z przyjętymi regulacjami na obszarze całej strefy zachowane zostanie darmowe parkowanie przez 45 minut. Pozostają również ulgi takie jak 25-procentową bonifikata w przypadku płatności za pomocą aplikacji mobilnych oraz niższy abonament dla osób rozliczających podatek dochodowy w Kielcach.

Nie ulegają zmianie godziny funkcjonowania SPP – od 9 do 17. „De facto nowa podstrefa będzie działać od 2 stycznia, ponieważ płatności za postój nie obowiązują w weekendy oraz święta” – zaznaczył rzecznik.

W Podstrefie A znajduje się obecnie 1450 miejsc parkingowych. W Podstrefie B jest ich 760. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this