Znajdź nas na

FAKTY

Magdalena Zieleń: Budżet województwa świętokrzyskiego na 2024 rok jest ambitny i proinwestycyjny!

Dziś (poniedziałek, 29 stycznia) uchwalono budżet Województwa Świętokrzyskiego na rok 2024 r. oraz Wieloletnią Prognozę Finansową Województwa Świętokrzyskiego na lata 20214-2040. Po stronie wydatków budżet opiewa na kwotę 1 531 665 029 zł., z czego 56% stanowią wydatki inwestycyjne na kwotę powyżej 857 mln zł. A do roku 2029 Województwo Świętokrzyskie planuje wydać ponad 1,6 mld zł na inwestycje na terenie województwa świętokrzyskiego.

Od lewej: wicemarszałek Renata Janik, Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i marszałek Andrzej Bętkowski Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego zaznacza, że w budżecie na rok 2024 znalazły się środki finansowe m.in. na inwestycje drogowe.

Są to:

  •  rozbudowa drogi wojewódzkiej 754 w Ostrowcu Św., czyli ulica Mieczysława Radwana,  Aleja 3 Maja wraz z mostem na rzece Kamiennej, a nakłady na tę inwestycję wynoszą blisko 140 mln zł. 
  • budowa drogi wojewódzkiej 723 od budowanego węzła w ciągu drogi krajowej 77 do istniejącego śladu drogi wojewódzkiej 723 w Sandomierzu, o długości ok. 1,35 km . Nakłady na tę inwestycję wynoszą ponad 162 mln zł.
  •  budowa drogi wojewódzkiej 744 od obwodnicy Starachowic do drogi krajowej 42 – obwodnica Wąchocka – nakłady 93 mln zł.
  • budowa obwodnicy Klimontowa w ciągu drogi wojewódzkiej 758 – nakłady 93 mln zł.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Nie zabrakło środków na inwestycje w służbę zdrowia. To rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach o Blok Operacyjny wraz z salami intensywnej terapii, pracowniami diagnostycznymi, centralną sterylizatornią i niezbędną infrastrukturą. Nakłady na ten cel wynoszą 143 mln zł. To również rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach o sale porodowe z salą do cięć cesarskich wraz z niezbędną infrastrukturą i wyposażeniem. Nakłady na ten cel wynoszą 15 mln zł – mówi Magdalena Zieleń. 

Magdalena Zieleń i Andrzej Pruś, radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Budżet przewiduje także inwestycję w kulturę. Na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę zabytkowego obiektu Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach przy ul. Henryka Sienkiewicza  zabezpieczono ok. 150 mln zł.

– Budżet województwa świętokrzyskiego na 2024 rok jest ambitny i proinwestycyjny. Zakłada rekordowe przychody i rekordowe wydatki, również na inwestycje.  Największą część stanowią transport i łączność oraz ochrona zdrowia i polityka społeczna. Na pewno ten budżet przyczyni się zarówno do poprawy jakości życia mieszkańców, jak i do rozwoju naszego województwa – podsumowuje Magdalena Zieleń.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this