Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Ostrowiec Św. chce zaciągnąć kredyt długoterminowy do 30 mln zł!

Podczas jutrzejszej (wtorek, 30 stycznia) nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego radni debatować będą nad uchwałą w sprawie: zaciągnięcia kredytu długoterminowego do kwoty 30 000 000 zł. Spłata rat kredytu miałaby nastąpić w latach 2025-2029 i dokonywana będzie z dochodów własnych gminy. Na co przeznaczony zostanie kredyt? Z kredytu sfinansowany ma zostać planowany deficyt budżetu. – (…) Gmina Ostrowiec Świętokrzyski szczyciła się brakiem zadłużenia, ale wobec ambitnych planów inwestycyjnych oraz decyzji o utrzymywaniu stawek podatku od nieruchomości na niezmienionym poziomie od 2015, konieczne stało się na takiego rozwiązanie – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Budynek Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Czy radni miejscy wiekszoscia glosów zdecydują o zaciągnięciu długoterminowego kredytu do kwoty 30 000 000 zł? 

Jak czytamy w uzasadnieniu do Uchwały w sprawie: zaciągnięcia kredytu długoterminowego, jaka znalazła się w porządku obrad jutrzejszej (wtorek, 30 stycznia) nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ostrowca Św., „w związku z uchwalanym na rok 2024 budżetem Gminy Ostrowiec Świętokrzyski, zakładającym rekordowy poziom wydatków majątkowych sięgający kwoty ponad 113 milionów złotych, przygotowano niniejszy projekt uchwały, w który Rada Miasta udziela zgody na zaciągnięcie kredytu na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu.”

Bank, który udzieli Gminie kredytu, zostanie wybrany w trybie przetargu nieograniczonego. Po podjęciu niniejszej uchwały Gmina wystąpi do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach w celu uzyskania opinii o możliwości spłaty zobowiązania. 
– Podjęcie uchwały pozwoli również na rozpoczęcie procedury przetargowej. Spłata kredytu w latach 2025-2029 została uwzględniona w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy. Wskazana kwota 30 mln zł jest górnym limitem zadłużenia, jednak podejmowane będą działania, aby nie zaszła konieczność uruchamiania całej jego wartości. W sprzyjających warunkach możliwe będzie, że kredyt nie zostanie wykorzystany, co będzie wpisane do postępowania przetargowego, jako jeden z podstawowych warunków. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski szczyciła się brakiem zadłużenia, ale wobec ambitnych planów inwestycyjnych oraz decyzji o utrzymywaniu stawek podatku od nieruchomości na niezmienionym poziomie od 2015, konieczne stało się na takiego rozwiązanie – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.
Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this