Znajdź nas na

FAKTY

Maluszki z gminy Kunów będą miały swoje miejsce zabaw!

Najpierw powstał dzienny Dom Senior+, później popadające w ruinę zabudowania po szkole podstawowej w Dołach Biskupich zamieniono w tętniący życiem Środowiskowy Dom Samopomocy, mieszkańcy Wymysłowa mają już swoją świetlicę wiejską, a dzieci z pobliskiej szkoły salę gimnastyczną, teraz przyszedł czas na najmłodszych mieszkańców gminy Kunów, którzy również doczekają się swojego miejsca zabaw i spotkań. – W naszej gminie dbamy o każdą grupę mieszkańców. Bez względu na wiek, dochody, niepełnosprawność. Cieszę się, że nareszcie możemy spełnić oczekiwania rodziców maluszków, których pociechy swoje miejsce znajdą w Klubie Malucha – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Klub malucha dobudowany zostanie do budynku przedszkola w Kunowie fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

23 października otwarto oferty na rozbudowę budynku Publicznego Przedszkola w Kunowie o pomieszczenia Klubu Malucha. Jak poinformował Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, wpłynęły trzy oferty, z czego jedna mieści się w kwocie zabezpieczonej na ten cel w budżecie gminy Kunów. 

– Były takie oczekiwania i sugestie ze strony rodziców najmłodszych dzieci z terenu naszej gminy. To nie jest tylko „sztuka dla sztuki”. Wszystkie inwestycje, które realizujemy są potrzebne lub bardzo potrzebne. To zadanie jest jednym z tych zadań, które jest bardzo potrzebne i oczekiwane przez młode mamy. One także chcą się rozwijać zawodowo. Teraz będą mogły skorzystać z tej pomocy, jaką będzie Klub Malucha  w Kunowie – wyjaśnia Lech Łodej.  

Przypomina, że gmina troszczy się o każdą grupę wiekową i społeczną. 

–  Klub Malucha, to kolejne działanie dla ludzi i z myślą o ludziach, w tym przypadku dla rodziców małych dzieci. Przypomnę, że pierwsze działania jakie wykonaliśmy przeznaczone były dla seniorów. Powstał bowiem Dzienny Dom Senior+.  Potem był Środowiskowy Dom Samopomocy w Dołach Biskupich. Równolegle mocno dofinansowana przez środki rządowe była nasza kunowska oświata. Doposażaliśmy kuchnie i stołówki. Nie tak dawno cieszyliśmy się z otwarcia świetlicy wiejskiej w Wymysłowie. Ta inwestycja uważana była jeszcze kilka lat temu za niemożliwą do zrealizowania. Nam się udało. Teraz przyszedł czas na najmłodszych mieszkańców gminy Kunów – wyjaśnia burmistrz.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie podczas Olimpiady Przedszkolaków w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że w kunowskim Klubie Malucha miejsce znajdzie 13 dzieci w wieku od roku do 3 lat. Budynek będzie połączony z przedszkolem, aby można było korzystać z przedszkolnej kuchni, która świetnie sprawdza się w przypadku starszych dzieci. Powierzchnia całkowita budynku wyniesie ok. 90 metrów kwadratowych. Znajdzie się w nim: wiatrołap, szatnia, schowek, sala zajęć dla 13 dzieci o powierzchni 40 metrów kwadratowych, schowek na materace, toalety i pomieszczenie gospodarcze. Budynek będzie parterowy.

Dzięki nowej inwestycji powiększy się baza edukacyjna gminy Kunów. Przejście z Klubu Malucha na ten wyższy etap edukacji, czyli do przedszkola, będzie dla tych najmłodszych dzieci naturalne. Będą znały swoich starszych kolegów chociażby z placu zabaw.

Lech Łodej wśród uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego Hedy Szarego w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Ta ścieżka edukacyjna jest bardzo ważna. Dzięki tej inwestycji się ona wydłuży. Z wielkim podziwem i dumą patrzę na rozwój naszych dzieci. 6-latki, które wkrótce pójdą do pierwszej klasy są niezwykle zdyscyplinowane. Widzę tę  ich powagę i zaangażowanie podczas uroczystości państwowych, gminnych, czy szkolnych. To dzieci  wychowywane przez wspaniałych rodziców, opiekunów i profesjonalną kadrę nauczycielską. Nie są zagubione. Wiedzą co mają robić. Dzięki nowej instytucji ten maluszek naturalnie przejdzie do przedszkolaków. Będzie miał już odpowiednie przygotowanie. Nie zostanie „rzucony na głęboką wodę” – podkreśla Lech Łodej.

Zadanie dofinansowane jest z programu rozwoju instytucjonalnej opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch+” 2022-2029. Na samo wybudowanie obiektu gmina otrzymała ponad pół miliona złotych. Kolejne pół miliona dołoży z własnego budżetu. Inwestycja zrealizowana powinna zostać do 31 lipca 2024 roku. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this