Znajdź nas na

FAKTY

Marek Bogusławski: Takim ludziom należy i trzeba pomagać. Szpital w Czerwonej Górze z nowoczesnym ZOL-em!

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. św. Rafała w Czerwonej Górze uroczyście otwarto nowoczesny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Nowa placówka będzie służyć pomocą osobom niewymagającym leczenia szpitalnego, ale potrzebującym wsparcia ze względu na schorzenia układu oddechowego. To pierwszy tego typu ośrodek w regionie, uruchomiony dzięki przyznaniu finansowego wsparcia z Unii Europejskiej. W uroczystości otwarcia Zakładu wziął udział wicemarszałek województwa Marek Bogusławski oraz radny Sejmiku Województwa Henryk Milcarz.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Nowoczesny obiekt

Nowy budynek zakładu powstał na miejscu dawnej tzw. leżakowni, którą zburzono. ZOL, w części bliższej budynkowi A szpitala, posiada 5 kondygnacji nadziemnych i częściowe podpiwniczenie, natomiast część dalsza ma 4 kondygnacje nadziemne i podpiwniczenie pełne. Powierzchnia użytkowa to blisko 3 tys. m2, zaś kubatura wynosi 12,6 tys. m3. Prace budowlane wykonało, wyłonione w drodze przetargu, Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego S.A. W budynku znajdują się 3 izolatki, 9 pokoi 1-osobowych i 27 pokoi 2-osobowych. Każdy pokój wyposażony jest w łazienkę z prysznicem. Jednocześnie, aby ułatwić przemieszczanie się w ramach obiektu oraz codzienne funkcjonowanie Zakładu, zamontowano dwie windy o łącznym udźwigu 1600 kg.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W lipcu 2020 roku, po zakończeniu prac budowlanych, uzyskano pozwolenie na użytkowanie. Jednakże rozwój pandemii wywołanej koronawirusem i rosnąca liczba pacjentów wymagających w tej sytuacji hospitalizacji spowodowały, że w okresie od października 2020 r. do kwietnia 2021 r. trzy piętra nowo powstałego budynku ZOL, za zgodą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, były przeznaczone do leczenia pacjentów z chorobą COVID-19. Była to wyjątkowa decyzja umożliwiająca zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów z koronawirusem w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze oraz zapewnienie im lepszej opieki medycznej w kluczowym momencie rozwoju pandemii.

-Ta inwestycja wpisuje się w obecną ogólnopolską sytuację zdrowotną i demograficzną. Coraz więcej osób w regionie, w tym w wieku starszym, cierpi na przewlekłe choroby układu oddechowego. Takim ludziom należy i trzeba pomagać – przyznał wicemarszałek Marek Bogusławski. – Chcemy, by poziom leczenia i rehabilitacji tych osób był na coraz lepszym poziomie, a także by dostęp do takich usług był lepszy – dodał wicemarszałek.

-Dotychczas nasi pacjenci, którzy opuszczali szpital po zabiegach i długotrwałym leczeniu, trafiali do podobnych ośrodków w województwie małopolskim i mazowieckim – zaznaczył dyrektor szpitala w Czerwonej Górze, Youssef Sleiman. – Nareszcie mamy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy na europejskim poziomie, który będzie mógł otoczyć opieką wielu pacjentów, placówkę dobrze wyposażoną i ze świetną kadrą – dodał dyrektor.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Opieka dla 66 pacjentów

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy obejmie opieką 66 pacjentów w tym 22 wentylowanych mechanicznie. Wykwalifikowaną kadrę pracowniczą będzie stanowiło ponad 40 osób. Jest to pierwszy i jedyny tego typu zakład w województwie świętokrzyskim.

Dzięki uruchomieniu placówki, w regionie nastąpi wzrost dostępności do specjalistycznego ośrodka, w którym będzie można prowadzić długoterminową opiekę nad pacjentami wentylowanymi mechanicznie. Uruchomienie ZOL pozwoli na skrócenie czasu hospitalizacji, pacjenci z terenu całego województwa, niewymagający leczenia szpitalnego, a kwalifikujący się do opieki długoterminowej, w tym pacjenci wymagający wentylacji mechanicznej, będą mogli być przenoszeni do ZOL bez konieczności przedłużania pobytu w szpitalach.

Poprawa dostępności do świadczeń opiekuńczo-pielęgnacyjnych pozwoli na odzyskanie możliwie jak największej sprawności fizycznej i samodzielności osobom wymagającym takiego wsparcia.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Inwestycja z unijnym wsparciem

Projekt “Rozbudowa kompleksu budynków szpitalnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Rafała w Czerwonej Górze o Zakład Opiekuńczo-Leczniczy” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Oś priorytetowa: RPSW.07.00.00 Sprawne usługi publiczne, Działanie RPSW.07.03.00 Infrastruktura zdrowotna i społeczna, oraz budżetu województwa świętokrzyskiego. Koszt ogólny inwestycji to blisko 17 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych to wartość 12 688 887 zł, wsparcie z budżetu państwa to 1 444 435 zł, pomoc z budżetu województwa – 608 500 zł, a wkład własny szpitala – 1 885 428 zł.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this