Wielkich zmian w Wydziale Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św. nie będzie. W wyniku wstępnej selekcji na stanowisko naczelnika tego wydziału zakwalifikowany został, spełniając wymagania formalne – Mariusz Łata, dotychczas pełniący obowiązki Naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych, a także radny miejski z Komitetu Wyborczego Wyborców Jarosława Górczyńskiego.

Wymaganie niezbędne, jakie stawiano przed kandydatem to te, regulowane przez artykuł 6 Ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych, określonych dla kierowniczych stanowisk urzędniczych, wykształcenie wyższe, brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku urzędniczym, znajomość przepisów prawa: Kodeksu postępowania administracyjnego, Ustawy o samorządzie powiatowym, Instrukcji kancelaryjnej, Ustawy o pracownikach samorządowych, Ustawy Prawo zamówień publicznych, Ustawy o finansach publicznych, Statutu Powiatu Ostrowieckiego, Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, pozostałych przepisów prawnych niezbędnych do wykonywania pracy na w/w stanowisku, obejmującym sprawy edukacji, zdrowia, kultury, sportu i turystyki. Osoba kandydująca na to stanowisko powinna także posiadać pięcioletni staż pracy lub przez co najmniej 5 lat wykonywać działalność gospodarczą o charakterze zgodnym z wymaganiami na danym stanowisku.
Wymagania dodatkowe: 3-letnie doświadczenie w pracy na stanowisku kierowniczym w administracji publicznej, doświadczenie w zakresie prowadzenia spraw związanych z edukacją, zdrowiem, sprawami społecznymi, samodzielność w działaniu, odpowiedzialność, systematyczność, skrupulatność, komunikatywność, obowiązkowość, dobra organizacja pracy i umiejętność pracy w zespole oraz kształtowania kontaktów z podmiotami zewnętrznymi, a także umiejętność reprezentowania urzędu na zewnątrz, inicjatywa i dyspozycyjność, kreatywności zaangażowanie, umiejętność analitycznego myślenia, prawo jazdy kategorii B, preferowane kierunki kształcenia w zakresie: administracji i zarządzania oświatą.
Przypomnijmy, także że Mariusz Łata wrył się w pamięć mieszkańców, których ponad 9600 dzieci jest uprawnionych do świadczenia 500+, nazywając pomoc socjalną – rodzajem jałmużny. Część mieszkańców oburzona była faktem, że naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych pozwala sobie na taki komentarz.
– Przejdę do demografii. Demografia, to nie tylko problem naszego miasta, to problem naszego kraju. I jak widać pomoc socjalna nie przekłada się na wzrost urodzin. Pomoc socjalna to rodzaj jałmużny. Zamiast tworzenia rozwoju gospodarczego, który daje stabilizację i bezpieczeństwo, a nie uzależnia od władzy. W związku z tym, że programy rządowe, które miały odwrócić trend bardzo niskiego wskaźnika wspomnianej tutaj dzietności, nie pamiętam jakie te wskaźniki, ale polskich rodzin ale te programy nie podołały, choć pewnie widać w niektórych formach ich pozytywne skutki. Ostrowiec, jak i inne podobne wielkością miasta w Polsce, mają problem z kurczącą się liczbą mieszkańców. Dlatego cieszą mnie w tym momencie działania podjęte przez prezydenta, które w sposób oczywisty wycelowane są w walkę z tym zjawiskiem. Wspomnę tylko profilaktykę, przypomnę coroczną akcję „Stop nowotworom u dzieci”, opiekę i edukację na coraz wyższym poziomie i co kluczowe, według mnie, to jednak polityka mieszkaniowa. I nie zgodzę się z tym, że mieszkania, które zostały wybudowane i sprzedane w systemie deweloperskim po 3300 zł, że to jest w tym momencie zbyt droga inwestycja dla mieszkańców. Myślę, że nigdzie już, w żadnym mieście w kraju podobnej wielkości, nie kupią państwo za tą cenę żadnego mieszkania – mówił podczas czerwcowej debaty o stanie gminy Mariusz Łata.
Cały artykuł tutaj:
Aktem prawnym regulującym zasady zatrudniania pracowników samorządowych jest Ustawa o pracownikach samorządowych z 21 listopada 2008 r. Ustawodawca jako sposób naboru na wolne stanowiska urzędnicze, w tym kierownicze stanowiska urzędnicze, uznał procedurę konkursową (art. 11).
Na sesji Sejmiku o dobrym budżecie i statucie województwa!

6 Comments