Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Na sesji Sejmiku o dobrym budżecie i statucie województwa!

– Wyniki wykonania budżetu województwa za I półrocze są zadowalające, rośnie udział województwa w podatkach dochodowych – mówił Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego podczas XIII sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, która odbyła się 24 września 2019 roku w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Obradom przewodniczył Andrzej Pruś.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Radni przyjęli informację przedstawioną przez Andrzeja Bętkowskiego,
Marszałka Województwa Świętokrzyskiego o kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Świętokrzyskiego na lata 2019-2043 za I półrocze 2019 roku oraz o przebiegu wykonania budżetu Województwa za ten sam okres. Dane za pierwsze półrocze są optymistyczne, budżet został wykonany zgodnie z planem. Dochody wyniosły 371 mln zł, a wydatki 302 mln zł. Uzyskano wysoką nadwyżkę operacyjną (ponad 69 mln zł), nie zaciągnięto nowego kredytu. W porównaniu do lat ubiegłych nastąpił wzrost udziału województwa w podatkach dochodowych, szczególnie w podatku od osób prawnych. Tempo wzrostu dochodów województwa z CIT-u w stosunku do I półrocza 2018 roku to aż 31%, co jest efektem m. in. utrzymującej się dobrej koniunktury gospodarczej. Poza tym obecnie należymy do najmniej zadłużonych województw w Polsce – jesteśmy na trzecim miejscu w kraju.

Magdalena Zieleń, przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Należy uznać, że te wyniki są zadowalające. Patrzymy z pewną satysfakcją na zrealizowane inwestycje i zamierzamy dopilnować również dobrego wyniku w drugim półroczu – mówił marszałek województwa Andrzej Bętkowski. Dodał także, że te wyniki są dobrym punktem wyjścia do planowania nowych inwestycji. Z tą myślą samorząd województwa przymierza się do zaciągnięcia nowego kredytu, w wysokości ponad 144 mln zł, aby można było w pełni wykorzystać środki zewnętrzne z Unii Europejskiej na inwestycje w ochronie zdrowia i w kulturze.

Sejmik uchwalił ponadto zmiany w statucie Województwa Świętokrzyskiego. – Zakończyliśmy proces wprowadzania tych zmian. Prezes Rady Ministrów nie zgłosił żadnych zastrzeżeń ani uwag do treści uchwały – poinformował przewodniczący Komisji Statutowej Sławomir Gierada, rekomendując radnym Sejmiku przyjęcie uchwały. – Jedna z ważniejszych zmian dotyczy tego, że niebawem będziemy mieć dwóch wicemarszałków, tak jak jest w innych województwach – wyjaśnił
Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku .

Marek Jońca, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Radni przyjęli też regulamin przyznawania dodatków do wynagrodzenia nauczycieli wojewódzkich samorządowych jednostek oświaty. Jak wyjaśnił członek Zarządu Województwa Mariusz Gosek, wynikają one z potrzeby dostosowania regulaminu do zmian, które nastąpiły w Karcie Nauczyciela i z rozporządzenia ministerialnego w sprawie dodatków.

Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Radni wyrazili również zgodę na udzielenie pomocy finansowej Gminie Koprzywnica. Dotacja celowa w wysokości prawie 500 tys. zł będzie przeznaczona na wykonanie nawierzchni bitumicznej trasy rowerowej Green Velo na przebiegającym przez gminę dwukilometrowym odcinku.

3 komentarze

3 Comments

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this