Znajdź nas na

FAKTY

Mateusz Czeremcha: Coraz częściej słyszymy od ostrowczan, że nasze miasto jest miastem straconych szans! Radni PiS nie poparli projektu budżetu na 2021 rok!

Radni z Klubu Prawa i Sprawiedliwość nie poparli projektu budżetu na 2021 rok. – Realizacja przedstawionego przez prezydenta projektu budżetu utrwali utrzymującą się od wielu już lat stagnację, nie przyczyni się do rozwiązywania największych bolączek naszego miasta, to jest zanieczyszczonego powietrza, walki z epidemią Covid-19, czy braku skutecznej promocji na arenie ogólnopolskiej oraz rozwiązywania problemów komunikacyjnych. Proponowany budżet na 2021 rok przyczyni się za to choćby do: narastającego odpływu tysięcy mieszkańców z Ostrowca Świętokrzyskiego, braku perspektyw dla absolwentów – stanowisko radnych z Klubu Prawa i Sprawiedliwości na wczorajszej sesji (środa, 30 grudnia) przedstawiał Mateusz Czeremcha, wiceprzewodniczący Klubu.

Zdjęcie ilustracyjne Mateusz Czeremcha, radny miejski z Klubu Prawa i Sprawiedliwości fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak zaznaczył Mateusz Czeremcha przedłożony projekt uchwały budżetowej na 2021 rok nie odpowiada na potrzeby  i wyzwania związane z obecnymi trendami na poziomie krajowym oraz na poziomie ogólnoeuropejskim, przede wszystkim w sferze ochrony zdrowia mieszkańców, zanieczyszczenia powietrza i zakorkowanych ulic. 

– Projektodawca budżetu, prezydent Jarosław Górczyński nie dostrzega pilnej potrzeby przeznaczenia odpowiednich środków finansowych, choćby związanych ze zwalczaniem epidemii Covid-19. W zakresie ochrony powietrza i klimatu, projekt budżetu przewiduje wydatki w wysokości 45 tys. zł.  Warto zastanowić się na co te środki zostaną wydatkowane i w jaki sposób wydatek w kwocie 45 tys. zł przełoży się na zwalczanie zanieczyszczenia powietrza pyłami PM2,5; PM10 czy benzo(a)pirenem. Dla zobrazowania skali problemu zanieczyszczenia powietrza, warto zauważyć, że prezydenci takich miast jak Starachowice, czy Stalowa Wola zauważają potrzebę podejmowania zdecydowanych działań w tym zakresie – mówił Mateusz Czeremcha.

Dodał, że w budżecie Stalowej Woli na ochronę powietrza  i klimatu przeznaczono 5 mln zł, a w budżecie Starachowic zabezpieczono kwotę 21,5 mln zł. W przeliczeniu na 1 mieszkańca, gmina Ostrowiec Świętokrzyski wyda na ochronę powietrza 70 groszy, tymczasem  gmina Stalowa Wola –  83 zł, a gmina Starachowice –  438 zł,  czyli ponad 600 razy więcej. 

– Panie prezydencie, jeżeli Komisja Europejska nałoży na Polskę kary finansowe z tytułu przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza, a w gronie miast niespełniających norm znajdzie się Ostrowiec Świętokrzyski, to zgodnie z obowiązującymi regułami, kara finansowa będzie musiała być pokryta wprost z budżetu gminy Ostrowiec Świętokrzyski – wyjaśniał radny z Klubu PiS. 

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomniał, że w zakresie ochrony zdrowia projekt budżetu przewiduje wydatki w wysokości 770 tys. zł. Według opinii Klubu Radnych PiS, pomimo dziesięciokrotnego wzrostu wydatków w stosunku do roku 2020,  w aspekcie epidemii Covid-19, kwota ta  jest stanowczo zbyt mała.

– W Starachowicach w budżecie na 2021 r. zapisano na ochronę zdrowia kwotę ponad 1 mln zł, a w Stalowej Woli 2,2 mln zł. W przeliczeniu na 1 mieszkańca, gmina Starachowice przeznaczy na ochronę zdrowia 2, a gmina Stalowa Wola 3 razy większą kwotę niż gmina Ostrowiec Świętokrzyski. W zakresie inwestycji projekt budżetu gminy Ostrowiec Świętokrzyski na 2021 r. przewiduje kwotę 61 mln zł. Również w tym zakresie znajdujemy się na trzecim miejscu pośród analizowanych miast. W Stalowej Woli w roku 2021 zostanie wydatkowana na inwestycje kwota 74 mln zł, a w Starachowicach 115 mln zł. Zauważyć dodatkowo należy, że Ostrowiec Świętokrzyski jest największym z porównywanych ośrodków miejskich – wyjaśniał Mateusz Czeremcha. 

Dodał, że spośród wymienionych miast, Ostrowiec Świętokrzyski przoduje w zakresie wydatków na promocję, co niestety nie przekłada się na inwestycje gospodarcze przedsiębiorców spoza powiatu ostrowieckiego, jednym z nielicznych wyjątków jest państwowa spółka PGNiG. 

– Czyżby promocja ograniczała się zasadniczo do promocji na terenie samej gminy Ostrowiec Świętokrzyski, czego dobitnym przykładem jest kolorowa książeczka wydana przez gminę i rozdystrybuowana wśród mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Prowadzenie tak kuriozalnej polityki promocyjnej z oczywistych względów nie przekłada się na budowanie pozytywnego wizerunku naszego miasta na poziomie krajowym – zauważył radny.  

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomniał, że podnoszone przez Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości, ważne dla mieszkańców oraz rozwoju miasta problemy nie są przez prezydenta rozwiązywane.

–  Co więcej na forum Rady Miasta nie odbywa się nawet nad nimi merytoryczna dyskusja. Do problemów tych należą między innymi: narastający problem zakorkowanych wielu ulic w godzinach szczytu, brak żłobka samorządowego i brak współpracy z Zarządem Województwa Świętokrzyskiego w zakresie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 744 – mówił radny. 

Podkreślił także, że zdaniem radnych z Klubu PiS,  realizacja przedstawionego przez prezydenta projektu budżetu, utrwali utrzymującą się od wielu lat stagnację, nie przyczyni się do rozwiązywania największych problemów miasta: zanieczyszczonego powietrza, walki z epidemią Covid-19, czy brakiem skutecznej promocji na arenie ogólnopolskiej oraz rozwiązywania problemów komunikacyjnych. 

Źródło: YT Gmina Ostrowiec Św.

– Proponowany budżet na 2021 rok przyczyni się za to choćby do: narastającego odpływu tysięcy mieszkańców z Ostrowca Świętokrzyskiego, braku perspektyw dla absolwentów. Rok 2021 będzie w Ostrowcu Świętokrzyskim kolejnym już rokiem: ze smogiem  w okresie grzewczym, bez należytego wsparcia ze strony gminy w zakresie ochrony zdrowia mieszkańców, narastającego dużego ruchu na ulicach naszego miasta oraz braku wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi. Panie prezydencie, zarządza pan naszym miastem już od 2006 roku, początkowo jako wiceprezydent, następnie przez niepełną kadencję był pan posłem na sejm z PSL-u, a od 2014 r. jako prezydent miasta. Coraz częściej słyszymy od ostrowczan, że nasze miasto jest miastem straconych szans i że stajemy się coraz bardziej zapóźnionym w rozwoju miastem, nie tylko w odniesieniu do podobnej wielkości ośrodków miejskich w innych lepiej rozwiniętych gospodarczo regionach, ale także w odniesieniu do miast podobnej wielkości w najbliższym sąsiedztwie. Również w zakresie dochodów i wydatków budżetu gminy są one znacznie niższe niż porównywanych miast tj. Starachowic i Stalowej Woli, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, dochody i wydatki budżetu naszego miasta, zamykają się kwotą ok. 5 tysięcy złotych. Tymczasem w Starachowicach w Stalowej Woli, dochody i wydatki przekraczają kwotę 6 tysięcy złotych. Jest to kolosalna różnica, która przekłada się na brakującą kwotę w budżecie w wysokości 65 mln zł. Panie prezydencie, jeżeli budżet naszego miasta byłby skonstruowany na podobnym poziomie jak budżety Starachowic i Stalowej Woli mielibyśmy w budżecie dodatkowe 65 mln zł, co mogłoby zostać wykorzystane na rozwiązywanie tych narastających problemów lub też umożliwiłoby inwestycje w naszym mieście, lecz w kwocie 126 mln zł  nie w kwocie 61 mln zł.    Radni Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość nie mogą poprzeć przedłożonego projektu budżetu na 2021 rok – podsumował Mateusz Czeremcha.  

Głosowanie radnych nad projektem budżetu na 2021 rok
Źródło: YT Gmina Ostrowiec Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Radni z gminy Bałtów z pomocą dla Anny Frytek! Hubert Żądło: Nikt z nas nie wie kiedy sam tej pomocy będzie potrzebował!

FAKTY

Małe Jodło z perspektywą na dalszy rozwój! O domy na sprzedaż pytają tu warszawiacy!

FAKTY

Wioletta Rogala-Mazur: Zadziwił mnie człowiek w czerwonych okularach! W tym roku ćmielowski sztab WOŚP przenosi się do internetu!

FAKTY

Zaginęła 16-letnia Natalia Kowalska! Widziałeś dziewczynę ze zdjęcia? Powiadom Policję!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this