Znajdź nas na

FAKTY

Mateusz Pękalski o „Rzezi Wołyńskiej”: Nie o zemstę tu chodzi, a o pamięć!

Kwiaty Wołynia, to ogólnopolska akcja społeczna zapoczątkowana w 2021 roku w warszawskim środowisku patriotycznym. Jej głównym celem jest przypominanie o polskim dziedzictwie Kresów. Symbolem akcji jest kwiat lnu, rośliny, która kwitnie na przełomie czerwca i lipca, wtedy, gdy rozegrał się najczarniejszy epizod rzezi wołyńskiej. – W okresie rzezi wołyńskiej w lipcu 1943 roku zginęło ok. 20 000 naszych przodków: dziadków, pradziadków, którzy byli mordowani w okrutny sposób. Pamięć o tych okrutnych zbrodniach nie może zaginąć – mówi Mateusz Pękalski, prezes Ruchu Narodowego w Ostrowcu Św.

Mateusz Pękalski, prezes Ruchu Narodowego w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

80 lat temu, 11 lipca 1943 roku miała miejsce tzw. krwawa niedziela na Wołyniu. Tego dnia banderowcy  zniszczyli 99 polskich wsi. Był to punkt kulminacyjny masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.

Przedstawiciele ostrowieckiego Ruchu Narodowego apelują do strony ukraińskiej, aby uwzględniła polskie postulaty, odblokowała ekshumacje, a także odpowiednio upamiętniła polskie ofiary oraz potępiła sprawców. 

– Jak wiemy sytuacja na froncie ukraińskim na pewno nie napawa optymizmem, my na pewno nie chcemy ingerować w to co się tam dzieje, nie życzymy źle Ukraińcom. Chcemy, aby strona ukraińska nie milczała na temat Wołynia. Aktualnie historia związana z rzezią wołyńską jest przemilczana, jest tworzona wokół niej otoczka. Spotykamy się na Ukrainie z przypadkami czczenia banderowców, ludobójców, którzy w tym gorącym okresie lipcowym, gdy kwitnie kwiat lnu na terenach zachodniej Ukrainy, mordowali naszych rodaków – mówi Mateusz Pękalski, prezes Ruchu Narodowego w Ostrowcu Św. 

Przypomina, że w okresie rzezi wołyńskiej, w lipcu 1943 roku zginęło ok. 20 000 naszych dziadków, pradziadków, którzy byli mordowani w okrutny sposób przez Ukraińców.

Od lewej: Mateusz Siepietowski. Grzegorz Łapiński, Piotr Kocjan, Patryk Staszewski. Przy mikrofonach Mateusz Pękalski, prezes Ruchu Narodowego w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– My oczywiście w żaden sposób nie chcemy zemsty, bo nie o zemstę tu chodzi. Chodzi o pamięć naszych pomordowanych obywateli. Jak widzieliśmy premier naszego rządu przyjechał w okolice Wołynia i tam niestety do tej pory jest  puste pole. My się na to nie zgadzamy, żądamy, żeby ludobójcy nie byli bohaterami. Ludzie, którzy mordują, zabijają małe dzieci, to nie są bohaterowie. Nie chcemy, żeby pamięć o Polakach zamordowanych na Wołyniu była przemilczana w perfidny spokój. Nikt nas za rzeź wołyńską nie przeprosił, a jako Polacy najbardziej pomagamy Ukraińcom w czasie wojny. Dlatego tak ważne jest, aby władze ukraińskie usłyszały nasz głos, aby nie tuszowały prawdy – tłumaczy Mateusz Pękalski. Przyznaje, że o tragedii Polaków na Kresach Wschodnich opowiadał mu jego pradziadek. Podkreśla, że ma nadzieję, iż za rok, w dniu ten smutnej rocznicy, jaką jest wspomnienie krwawej niedzieli,  nie będzie już kultu banderowców, a Polska zacznie pisać na nowo naszą wspólną historię z Ukrainą. 

Lipiec to miesiąc kwitnienia lnu, kwiatu uprawianego na Wołyniu przed II Wojną Światową, używanego przez rolników w gospodarstwie domowym. Roślina ta stała się symbolem przywołującym pamięć o tragicznych wydarzeniach lipca 1943 roku.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this