Znajdź nas na

FAKTY

Czy ostrowieckie starostwo rozwiąże problem mieszkańców ulicy Kąty Denkowskie?

Czy problem mieszkańców posesji, znajdujących się przy ulicy Kąty
Denkowskie zostanie rozwiązany? Mieszkańcy od kilku już lat walczą o swoje bezpieczeństwo, a zagrożeniem jest dla nich transport drogowy samochodów ciężarowych wiozących złom do lokalnego zakładu, które od rana do wieczora przejeżdżają pod ich oknami, często gubiąc część swojego ładunku. Rozmowy z Celsa Huta Ostrowiec Sp. z o. o., jak i przedstawicielami gmin Bodzechów i Ostrowiec Św. w sprawie ograniczenia/wyeliminowania ruchu samochodów ciężarowych prowadzi Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. Czy tym razem priorytetem będzie życie i bezpieczeństwo mieszkańców?

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że sytuację mieszkańców ulicy Kąty Denkowskie opisywaliśmy 21 czerwca. Wtedy informowaliśmy o petycji, jaką złożyli w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim. Prosili w niej o wykonanie odcinka drogi łączącej ZŁOMHUT HUTA CELSA na terenie nieużytków gminy Bodzechów. Do wniosku dołączyli listę z podpisami mieszkańców ulicy Kąty Denkowskie.

Pisaliśmy o tym tutaj:

Kilka dni później spotkaliśmy się z mieszkańcami ulicy Kąty Denkowskie, którzy szerzej opowiedzieli o swoim problemie. 

 – W tym momencie jedyne co nam pozostaje to tylko protest. Starsi mieszkańcy doskonale wiedzą, że ta droga nigdy nie była przystosowana do tego, aby taki transport tędy się odbywał. Nie ma podbudowy pod tę drogę. Jest bardzo wąska. Momentami ma od 3 do 4 metrów szerokości. Druga sprawa, to brak poboczy i chodnika. Nie ma znaków z ograniczeniem tonażu i ograniczeniem prędkości. Chociaż to i tak nie spełniałoby swojej roli, bo te samochody jeżdżą tutaj bez żadnych ograniczeń. Każdy z nas jeździ autem i potrafi ocenić tę prędkość, a ta według naszych obserwacji jest często dwu lub nawet trzykrotnie za szybka – mówił pan Krzysztof, jeden z mieszkańców posesji przy ulicy Kąty Denkowskie.

Mieszkańcy podkreślali również, że samochody na wybojach i nierównościach, przy dużych prędkościach, gubią część swojego ładunku, a oni na swoich posesjach znajdują fragmenty złomu. 

– W moim przypadku była taka sytuacja, że pod furtkę spadł spory kawałek metalu.  Był ogromny, ważyły ze 20 kg. Gdybym otworzyła furtkę dostałabym w głowę. Nie wiem czy bym przeżyła – wspominała jedna z mieszkanek.

Pytania odnośnie problemu, z jakim borykają się mieszkańcy przesłaliśmy m.in. do Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św., wczoraj (12 lipca) otrzymaliśmy odpowiedź.

Wynika z niej, że Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. prowadzi rozmowy z Celsa Huta Ostrowiec Sp. z o. o., jak i przedstawicielami gmin Bodzechów i Ostrowiec Św.  w sprawie ograniczenia/wyeliminowania ruchu samochodów ciężarowych. Ostatnie spotkanie odbyło się 25 maja, kolejne zaplanowano na 18 lipca. 

–  Nadmieniam, że pierwsze spotkanie  z przedstawicielami Celsa Huta Ostrowiec Sp. z o. o. w przedmiotowej sprawie odbyło się we wrześniu 2019 roku. Podczas spotkania przedstawiciele Starostwa POwiatowego zaproponowali rozważenie przez hutę możliwości doraźnego przekierowania ruchu pojazdów ciężarowych dowożących złom do huty z drogi powiatowej nr 1650T – ul. Kąty Denkowskie na wewnętrzne drogi zakładowe. Również w 2019 roku, powiat jako zarządca niniejszej drogi powiatowej w celu przestrzegania i egzekwowania organizacji ruchu na drodze powiatowej, zwrócił się pisemnie do Wydziału  Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim o zwiększenie kontroli w zakresie tonażu oraz prędkości poruszających się tą drogą pojazdów – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisała się Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki.

Niestety na drodze nie wprowadzono zmiany w organizacji ruchu w zakresie wprowadzenia zakazu wjazdu pojazdów powyżej określonej masy całkowitej, ponieważ droga powiatowa (1650T) jest drogą publiczną i stanowi dojazd do terenów, będących własnością Celsa Huta Sp. z o. o. Wygląda na to, że przepisy Ustawy o drogach publicznych nie są korzystne dla mieszkańców ulicy Kąty Denkowskie. Z drogi publicznej może bowiem korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych. Wprowadzenie zakazu ruchu pojazdów powyżej 10 lub 8 ton na drodze publicznej możliwe jest po spełnieniu co najmniej jednej z przesłanek określonych w ustawie.     

– Żadna ze wskazanych przez ustawodawcę przesłanek nie pozwala zarządcy drogi na wprowadzenie zaproponowanego ograniczenia na przedmiotowej drodze – wyjaśnia Marzena Dębniak. 

Pomiar natężenia ruchu na drodze zaplanowany jest w bieżącym roku. 

Zapytaliśmy także czy możliwa jest  budowa alternatywnej drogi dla samochodów ciężarowych, która omijałaby posesje  mieszkańców/

Budowa nowej drogi i jej zaliczenie do kategorii dróg powiatowych wiąże się z koniecznością opracowania dokumentacji projektowej, wykupu nieruchomości zajętych pod projektowany pas drogi, wykonania robót budowlanych i nadzoru inwestorskiego. Na obecnym etapie rozważane są różne warianty przebiegu drogi, które konsultowane są z samorządami gminy Ostrowiec Świętokrzyski oraz Bodzechów, jak również z przedstawicielami Celsa Huta Ostrowiec Sp. z o. o.  – tłumaczy Marzena Dębniak.   

700 metrowy odcinek drogi powiatowej nr 1650T gruntowny remont przeszedł w 2006 roku. Wykonano nową nawierzchnię oraz pobocza z kruszywa. 

Zgodnie z informacjami, jakie otrzymaliśmy rozmowy z Hutą trwają od 2019 roku. Od tego czasu dla mieszkańców posesji przy ulicy Kąty Denkowskie niewiele się zmieniło. Czy tym razem ich problem uda się skutecznie rozwiązać czy ponownie skończy się na rozmowach? 

Do tematu wrócimy.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this