Dziś w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, to nie twórczość literacka, a portrety tego wszechstronnie uzdolnionego Polaka, były tematem przewodnim wernisażu wystawy „Stanisław Wyspiański. Legenda Młodej Polski”. Kolekcja ilustracji pochodzi z zasobów Biura Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska w Zamościu.
– 15 stycznia tego roku minęła 150 rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego, jednego z najwybitniejszych artystów Polskich. Najwybitniejszego i chyba najbardziej wszechstronnego: malarza, grafika, dramaturga, poety, reżysera, scenografa, zajmował się również architekturą budowlaną, architekturą wnętrz, robił witraże, był absolutnie wszechstronny – tłumaczyła Jolanta Chwałek, dyrektor BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Stanisław Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 roku, jako pierworodny syn rzeźbiarza Franciszka Michała Wyspiańskiego i Marii z Rogowskich, zmarł 28 listopada 1907 roku w Krakowie. W wieku pięciu lat zmarła mu matka, ojciec był rzeźbiarzem, który miał problem alkoholowy, nie był w stanie go wychować, więc wychowanie nad nim przejęła jego ciotka, wraz z mężem. Chodził do Gimnazjum Św. Anny w Krakowie.
Był człowiekiem o wielu talentach, upartym i konsekwentnym. Do ostatnich dni tworzył. Kiedy nie miał już władzy w rękach kazał przywiązywać sobie deski do ramion, a do nich narzędzia do rysowania. Kiedy nie mógł już malować, dyktował utwory literackie. Artysta wszechstronny i obdarzony niespotykaną wyobraźnią. Wszystkie swe działania prowadził z artystyczną odwagą i rozmachem. Twórca scenografii, utworów literackich, wzruszających portretów i zapierających dech w piersiach witraży.
– Był artystą bardzo dumnym, nie przyjmował żadnej krytyki, nie słuchał podpowiedzi innych. Absolutnie nigdy. Wierzył w swój talent, a nawet bym powiedziała, w geniusz – mówiła Jolanta Chwałek.
Wyspiański nie malował farbami olejnymi. Malował pastelami. Z prostej przyczyny… Były bardzo tanie, a poza tym był alergikiem.
W 2007 roku – roku poświęconym Stanisławowi Wyspiańskiemu – Galeria Zamojska starając się uczcić setną rocznicę śmierci artysty, postanowiło XXIII Międzynarodowy Plener Ilustratorów pod hasłem “Stanisław Wyspiański. Legenda Młodej Polski”. Na plenerze, który odbywał się w Zwierzyńcu, spotkali się ilustratorzy z Polski i Ukrainy, m.in. prof. J. Stanny, J. Kapusta, Z. Witwicki, S. Ożóg, W.i B. Orlińscy, J. Marcolla, V. Stetsula, S. Mikhnovskij i inni.
Podczas wernisażu prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego i dyrektor BWA wręczyli nagrodę – za najlepsza pracę amatorską z poprzedniej wystawy Krzysztofowi Witkowskiemu.
Wystawę z Wyspiańskim w roli głównej, będzie można oglądać do połowy marca.