Znajdź nas na

Subscribe

KULTURA

„Miałeś chamie, złoty róg, miałeś chamie czapkę z piór”

Ten chyba jeden z najbardziej znanych cytatów z twórczości Stanisława Wyspiańskiego pokazuje, że urodzony 15 stycznia 1869 roku malarz, grafik, poeta, dramaturg, scenograf – nie bał się krytyki, a przede wszystkim znał swoją wartość.

Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dziś w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, to nie twórczość literacka, a portrety tego wszechstronnie uzdolnionego Polaka, były tematem przewodnim wernisażu wystawy „Stanisław Wyspiański. Legenda Młodej Polski”. Kolekcja ilustracji pochodzi z zasobów Biura Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska w Zamościu.

– 15 stycznia tego roku minęła 150 rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego, jednego z najwybitniejszych artystów Polskich. Najwybitniejszego i chyba najbardziej wszechstronnego: malarza, grafika, dramaturga, poety, reżysera, scenografa, zajmował się również architekturą budowlaną, architekturą wnętrz, robił witraże, był absolutnie wszechstronny – tłumaczyła Jolanta Chwałek, dyrektor BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Stanisław Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 roku, jako pierworodny syn rzeźbiarza Franciszka Michała Wyspiańskiego i Marii z Rogowskich, zmarł 28 listopada 1907 roku w Krakowie. W wieku pięciu lat zmarła mu matka, ojciec był rzeźbiarzem, który miał problem alkoholowy, nie był w stanie go wychować, więc wychowanie nad nim przejęła jego ciotka, wraz z mężem. Chodził do Gimnazjum Św. Anny w Krakowie.

Był człowiekiem o wielu talentach, upartym i konsekwentnym. Do ostatnich dni tworzył. Kiedy nie miał już władzy w rękach kazał przywiązywać sobie deski do ramion, a do nich narzędzia do rysowania. Kiedy nie mógł już malować, dyktował utwory literackie. Artysta wszechstronny i obdarzony niespotykaną wyobraźnią. Wszystkie swe działania prowadził z artystyczną odwagą i rozmachem. Twórca scenografii, utworów literackich, wzruszających portretów i zapierających dech w piersiach witraży.

– Był artystą bardzo dumnym, nie przyjmował żadnej krytyki, nie słuchał podpowiedzi innych. Absolutnie nigdy. Wierzył w swój talent, a nawet bym powiedziała, w geniusz – mówiła Jolanta Chwałek.

Wyspiański nie malował farbami olejnymi. Malował pastelami. Z prostej przyczyny… Były bardzo tanie, a poza tym był alergikiem.

W 2007 roku – roku poświęconym Stanisławowi Wyspiańskiemu – Galeria Zamojska starając się uczcić setną rocznicę śmierci artysty, postanowiło XXIII Międzynarodowy Plener Ilustratorów pod hasłem “Stanisław Wyspiański. Legenda Młodej Polski”. Na plenerze, który odbywał się w Zwierzyńcu, spotkali się ilustratorzy z Polski i Ukrainy, m.in. prof. J. Stanny, J. Kapusta, Z. Witwicki, S. Ożóg, W.i B. Orlińscy, J. Marcolla, V. Stetsula, S. Mikhnovskij i inni.

Podczas wernisażu prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego i dyrektor BWA wręczyli nagrodę – za najlepsza pracę amatorską z poprzedniej wystawy Krzysztofowi Witkowskiemu.

Wystawę z Wyspiańskim w roli głównej, będzie można oglądać do połowy marca.

Bwa wyspianski-27
Bwa wyspianski-27

Bwa wyspianski-26
Bwa wyspianski-26

Bwa wyspianski-25
Bwa wyspianski-25

Bwa wyspianski-24
Bwa wyspianski-24

Bwa wyspianski-23
Bwa wyspianski-23

Bwa wyspianski-22
Bwa wyspianski-22

Bwa wyspianski-21
Bwa wyspianski-21

Bwa wyspianski-20
Bwa wyspianski-20

Bwa wyspianski-19
Bwa wyspianski-19

Bwa wyspianski-18
Bwa wyspianski-18

Bwa wyspianski-17
Bwa wyspianski-17

Bwa wyspianski-16
Bwa wyspianski-16

Bwa wyspianski-15
Bwa wyspianski-15

Bwa wyspianski-14
Bwa wyspianski-14

Bwa wyspianski-13
Bwa wyspianski-13

Bwa wyspianski-12
Bwa wyspianski-12

Bwa wyspianski-11
Bwa wyspianski-11

Bwa wyspianski-10
Bwa wyspianski-10

Bwa wyspianski-8
Bwa wyspianski-8

Bwa wyspianski-7
Bwa wyspianski-7

Bwa wyspianski-6
Bwa wyspianski-6

Bwa wyspianski-5
Bwa wyspianski-5

Bwa wyspianski-4
Bwa wyspianski-4

Bwa wyspianski-3
Bwa wyspianski-3

Bwa wyspianski-2
Bwa wyspianski-2

Bwa wyspianski-1
Bwa wyspianski-1

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Małgorzata Ślusarz: Przeszło dwa lata pielęgniarki w ośrodku zdrowia w Waśniowie były poniżane, traktowane w nieodpowiedni sposób!

FAKTY

Radni z Klubu PiS: Jesteśmy na granicy miasta prezydenckiego! Opozycja przeciwko absolutorium dla prezydenta!

FAKTY

Wakacje 2020: euro tańsze nie będzie!

FAKTY

Mieszkańcy powiatu ostrowieckiego postawili na Andrzeja Dudę!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this