Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Miały zostać przeznaczone na ochronę zdrowia, trafią do… Biura Wystaw Artystycznych!

Zamiast na ochronę zdrowia przeznaczone zostaną na dotację podmiotową dla ostrowieckiego Biura Wystaw Artystycznych. Mowa o 50 000 zł, których przesunięcie zaplanowano w budżecie gminy Ostrowiec Św. na 2021 rok, a o które podczas ostatniej sesji (wtorek, 12 października) Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, pytali Artur Głąb, radny z Klub Prawa i Sprawiedliwości oraz Mateusz Czeremcha, radny niezrzeszony. – Uważam, że również błędem jest już w sytuacji kolejnej fali pandemii zmniejszanie środków wydatkowanych z budżetu na ochronę zdrowia. Chciałby zadać pytanie, czy nie ma innego źródła tego wydatku osobowego na odprawę dla pani dyrektor, która prawdopodobnie odejdzie na emeryturę? Chciałem zapytać jaką kwotę gmina Ostrowiec Świętokrzyski przeznacza na promocję – mówił podczas sesji Mateusz Czeremcha. Zaproponował także, aby gmina środków na wsparcie BWA poszukała w wydatkach na promocję.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały: „zabezpieczenia środków w kwocie 50.000,00 zł (dział 921, rozdział 92110) na dotację podmiotową dla Biura Wystaw Artystycznych. Środki na ten cel zostały wygospodarowane poprzez zmniejszenie planowanych wydatków związanych z ochroną zdrowia (dział 851, rozdział 85195)”. 

Zaniepokojeni tym faktem podczas ostatniej sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego byli: Artur Głąb, radny radny z Klubu PiS i Mateusz Czeremcha, radny niezrzeszony. 

– Moja opinia dotyczy punktu, mówiącego o zabezpieczeniu środków w kwocie 50 000 zł na dotację podmiotową dla Biura Wystaw Artystycznych. I jak czytamy, środki na ten cel zostały wygospodarowane poprzez zmniejszenie planowanych wydatków, związanych z ochroną zdrowia. Szanowni państwo uważam, że powinni państwo poszukać innego źródła finansowania tego wydatku osobowego.  Te środki natomiast, związane z ochroną zdrowia, powinny pozostać i być przeznaczone na inny cel, związany z ochroną zdrowia – zauważył Artur Głąb, radny z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. 

Fragment uzasadnienia do Uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy Ostrowiec Św.
Źródło: BIP UM Ostrowiec Św.

Podobnego zdania był radny Mateusz Czeremcha, który zapytał jaką kwotę gmina Ostrowiec Św. przeznacza na promocję. 

– Ja również uważam, że  błędem jest już w sytuacji kolejnej fali pandemii zmniejszanie się środków wydatkowanych z budżetu na ochronę zdrowia. Chciałbym zadać pytanie: czy nie ma innego źródła pokrycia tego wydatku osobowego na odprawę dla pani dyrektor, która prawdopodobnie odejdzie na emeryturę. I chciałem zapytać jaką kwotę gmina Ostrowiec Świętokrzyski przeznacza na promocję – mówił Mateusz Czeremcha.  

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. podczas sesji zapowiedział kolejne  przesunięcia budżetowe na sesjach Rady Miasta Ostrowca Św. Mówił też o…  sytuacji finansowej szpitala powiatowego. Dodał, że dotacja podmiotowa przekazana BWA posłuży na bieżące funkcjonowanie jednostki. 

Źródło: BIP UM Ostrowiec Św.

– Szanowni państwo, to jest bieżące przesunięcie, kolejna zmiana w budżecie miasta.  W tej chwili tam, gdzie jesteśmy po przetargach, tam gdzie pojawiają się oszczędności, tam są przesunięcia. Za chwilę takie przesunięcia mogą być w drugą stronę.  Co do ochrony zdrowia to miasto Ostrowiec Świętokrzyski wspiera niestety bardzo mocno zaniedbany szpital powiatowy w Ostrowcu Świętokrzyskim, który boryka się z olbrzymimi problemami, z katastrofalnymi długami i powiem, że dużym wysiłkiem pracowników tego szpitala, jeszcze ten szpital funkcjonuje. Jak państwo widzicie wspieramy bardzo mocno i państwo też głosowaliście, bo w ostatnim roku wielokrotnie nad takimi dotacjami dla szpitala i na remont, i na zakup urządzeń, i na zakup łóżek, i na zakup wyposażenia, i zapewniam państwa, że to nie koniec. Żałuję tylko, że niestety takie duże potrzeby w tym szpitalu są i że doprowadzono do takiej trudnej sytuacji finansowej, gdzie dług jest olbrzymi w tym szpitalu. Przypomnę jeszcze dla ścisłości, o czym wszyscy państwo wiecie, że za ochronę zdrowia na szczeblu samorządowym odpowiadają powiaty, nie miasta. Natomiast co do środków, które są w promocji, to w każdym budżecie one są czytelne. Od samego początku państwo widzicie jaka to kwota wiec, ja nie rozumiem tu do końca pytania. Przesunięcie jest tak jak mówimy na bieżące funkcjonowanie jednostki Biura Wystaw Artystycznych – odpowiedział prezydent.

Skoro znana jest kwota na promocję dlaczego prezydent nie przypomniał jakiego rzędu to środki podczas wtorkowej sesji? 

Sprawdziliśmy też czy gmina Ostrowiec Św. zawsze hojnie wspierała ostrowiecki szpital.

Mateusz Czeremcha nie dawał jednak za wygraną, oczekując odpowiedzi na zadane pytanie. Przypomniał także, że zgodnie z „Ustawą o samorządzie gminnym”, to rada miasta uprawniona jest do kontroli działań prezydenta. 

– Nie sposób odnieść innego wrażenia, jak takie, że pan prezydent uchyla się od odpowiedzi na pytanie. Chciałbym zauważyć, że na terenie Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje „Ustawa o samorządzie gminnym”. Zgodnie z tą ustawą, rada gminy jest m.in organem kontrolującym działalność wójta, burmistrza i prezydenta, stąd też obowiązkiem prezydenta miasta jest odpowiedź na zadawane pytania. Dlatego  jeżeli  na tej sesji obowiązuje taka ustawa o samorządzie gminnym, chciałbym ponowić moje pytanie: jakiej wysokości środki w roku 2021 miasto Ostrowiec Świętokrzyski przeznaczy, przeznacza na promocję. Proponuję ażeby ze środków na promocję sfinansować ten wydatek osobowy – zasugerował radny. 

Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Ostrowca Św. 12 październik 2021 rok.
Źródło: Zrzut ekranu YT Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Niestety jego pytanie nie odniosło skutku. Z ust prezydenta nie padły konkretne kwoty. 

– Pani przewodnicząca tu powiem jeszcze raz, wszystko jest czytelne, jasne, proszę sobie przeczytać w budżecie ile jest to środków przeznaczonych na promocję. Nie znam 250 stronicowego budżetu na pamięć i tyle  w tym temacie. Ta kwota się cały czas nie zmienia – mówił prezydent. 

Mateusz Czeremcha zwrócił się zatem z apelem do Ireny Rendudy-Dudek, przewodniczącej rady Miasta Ostrowca Św. o to, aby zachować powagę sesji. 

– Radny ma prawo zadawać pytania, a obowiązkiem prezydenta jest na pytania odpowiedzieć. Dlatego nalegam ponownie, jeżeli takiej odpowiedzi nie uzyskam, no to wtedy będę musiał skorzystać z innej drogi na zdyscyplinowanie pana prezydenta – podsumował radny. 

Za uchwałą zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy Ostrowiec Świętokrzyski głosowało 16 radnych, przeciw – 1 radny (Mateusz Czeremcha), wstrzymało się  3 radnych: Artur Głąb, Dariusz Kaszuba i Grażyna Maj. 

O „wydatkach” na instytucje kultury pisaliśmy tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this