„Za mało autobusów jeździ po mieście. Dziecko nie ma czym ze szkoły wrócić”, „autobusów jest dość tylko kursów mało i rozkłady jazdy źle dostosowane do umiejscowionych przystanków. W jednym czasie 3-5 autobusów a potem przerwa 1h do 1,5 h nie ma żadnego”, „No właśnie kto układa rozkład jazdy w MZK że z odstępami około 7 minut w tym samym kierunku jedzie autobus miejski i prywatny bus. A potem przerwa ponad godzinę czasami półtorej. Gdzie tu logika” – to tylko niektóre z komentarzy internautów.
O problemach z częstotliwością kursów autobusów pisaliśmy m.in. w 2019 roku. Nasi Czytelnicy alarmowali wówczas o problemie słabej częstotliwości kursów autobusów, jadących w kierunku Gutwinu. Pisaliśmy o tym tutaj:
Okazuje się, że wraz z nowym taborem i nową bazą Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowcu Św. – problem nie zniknął.
– Podczas sprawozdawczych spotkań Rad Osiedlowych, mieszkańcy zgłaszali dużą potrzebę zwiększenia częstotliwości połączeń autobusów miejskich, szczególnie w obecnej sytuacji, gdy wiele dróg jest remontowanych lub będzie remontowanych. Gmina powinna starać się odciążyć i pomóc mieszkańcom poprzez zwiększenie ilości częstotliwości kursów – w swojej interpelacji napisał Marek Giemza, radny z KWW Jarosława Górczyńskiego. Radny podkreśla, że gmina posiada nowoczesny i ekologiczny tabor, który będzie powiększony o kolejne ekologiczne autobusy.
– (…) tym bardziej powinniśmy promować wśród mieszkańców ekologię i zachęcać ich do częstszego korzystania z autobusów ekologicznych, dzięki czemu będziemy mieli czystsze miasto, mniej spalin i mniej korków – apeluje radny.
Spółka tłumaczy, że działalność przewozową na terenie gminy Ostrowiec Świętokrzyski oraz gmin, które podpisały porozumienie międzygminne wykonuje na podstawie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego.
– Zgodnie z załącznikiem nr 1 do Aneksu nr 8 do umowy transportowej z dnia 17 stycznia 2023 roku punkt 1 określa zakres świadczenia usługi transportowej ogółem w okresie od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r., która wynosi 1 048 888 wozokilometrów. Obecny plan ilości wozokilometrów jest zgodny z ww. umową transportową na 2023 r. i nie daje możliwości zwiększenia częstotliwości kursowania autobusów. Dodatkowo informujemy, że wszystkie remonty dróg prowadzone na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski generują objazdy, a tym samym dodatkowe ilości wozokilometrów. Spółka na bieżąco dopasowuje rozkłady jazdy do potrzeb przewozowych mieszkańców Ostrowca Św. uwzględniając wyznaczone objazdy oraz respektując czas pracy kierowców – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisał się Jarosław Kateusz, prezes Zarządu MZK w Ostrowcu Św.
Czy mieszkańcom drugiego co do wielkości miasta w województwie świętokrzyskim pozostaje zatem „przerzucenie się” na hulajnogi i rowery, czy swoją przyszłość powinni związać z miastem, w którym w pełni zaspokojone są ich potrzeby komunikacyjne wykonywane przez transport miejski?