Do nominowania do nagrody co roku zapraszane jest wybrane grono osób, którym leży na sercu wygląd polskich miast i wsi: najwybitniejsi architekci i urbaniści, krytycy architektury, przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz ładu w przestrzeni publicznej czy też znani artyści. Poprzez swoje nominacje wskazują nam najbardziej warte uwagi obiekty zrealizowane w roku poprzednim w 3 kategoriach:
- realizacje architektoniczne (tzw. mała i duża architektura, budownictwo mieszkalne zbiorowe i indywidualne, biurowce, budynki użyteczności publicznej, kościoły, budynki rewitalizowane, budownictwo inżynieryjne – stadiony, mosty itp.),
- rozwiązania urbanistyczne (osiedla, układy drogowe, tereny zielone, wypoczynkowe itd.),
- sztuka w przestrzeni publicznej (instalacje artystyczne, pomniki itp.).
W tym roku z podliczenia głosów do finału dostało się pięć realizacji, które mają szansę na Grand Prix nagrody. Nie pozwoliło to redakcji na regulaminowe wskazanie własnego kandydata do finałowej piątki. W związku z tym, oraz z okazji 10-lecia nagrody, redakcja wyróżniła dodatkowe pięć obiektów, które będą miały szansę powalczyć o nagrodę internautów w dorocznym plebiscycie. W tym gronie jest właśnie budynek mauzoleum.
Głosowanie internautów trwa do niedzieli 25 kwietnia na stronie internetowej pisma Polityka.
O nagrodę główną walczą: Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku, Przystań kajakarska MOSM w Tychach, Hotel NOBU w Warszawie, Pawilon edukacyjny Kamień w Warszawie oraz Zespół biurowo-usługowo-mieszkalny Elektrownia Powiśle w Warszawie.
W gronie obiektów architektonicznych, które zostały wyróżnione przez “Politykę” i walczą o nagrodę internautów, są:
- Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie,
- Dworzec autobusowy w Kielcach,
- Concordia Design we Wrocławiu,
- Sanatorium Abrama Gurewicza w Otwocku oraz
- Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.