Znajdź nas na

KULTURA

„Przeszłość Przyszłości”. Plenerowa wystawa w Kielcach przybliża słynną kolekcję Czartoryskich

Ponad 20 plansz, prezentujących cenne eksponaty z Muzeum Narodowego – oddziału Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, zawisło na zabytkowym ogrodzeniu Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica w Kielcach. W otwarciu pierwszej plenerowej wystawy zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego uczestniczyli m. in. przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, marszałek województwa Andrzej Bętkowski oraz wicemarszałek Marek Bogusławski.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Plenerowa wystawa pt. „Przeszłość przyszłości”, przygotowana w Kielcach z okazji zbliżającej się Europejskiej Nocy Muzeów, na wielkoformatowych wydrukach wypożyczonych z Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie prezentuje cenne dzieła sztuki z kolekcji tej placówki.

– Takie plenerowe przedsięwzięcia kulturalne mają szczególne znaczenie w okresie pandemii. Dzisiejsze wydarzenie traktuję jako początek naszego powrotu do normalności po czasie ograniczeń spowodowanych pandemią. Doceniamy to, że rodzina Czartoryskich przez lata gromadziła skarby polskiego i światowego dziedzictwa kultury. Troska o przeszłość i pamięć o niej są bardzo ważne, bo tylko na fundamencie przeszłości można myśleć o budowaniu dobrej przyszłości dla Polski i Polaków oraz dla mieszkańców naszego województwa – mówił podczas otwarcia wystawy przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Liczę, że ta plenerowa wystawa będzie zwiastunem pełnego otwarcia placówek kultury. Niech będzie także zachętą do odwiedzania naszych świętokrzyskich muzeów, które szczycą się bogatym dorobkiem. Cieszę się, że niebawem znów będziemy mogli uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, cieszyć się wspaniałymi wytworami ludzkich rąk i umysłów, dziedzictwem, które jest podstawą naszej tożsamości. Niech kultura będzie znów dostępna, jak była kiedyś – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Pandemia wyrządziła niepowetowane straty w naszej społeczności, także w kulturze. Dzięki wspólnej, skutecznej walce z zagrożeniem poluzowano obostrzenia, które uniemożliwiały takie spotkania jak dzisiejsze. Chciałbym życzyć nam wszystkim, żeby to spotkanie zapoczątkowało powrót do normalności, także w sferze kultury – dodał wicemarszałek Marek Bogusławski.

Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, podkreśliła, że plenerowa prezentacja wybranych skarbów z kolekcji Czartoryskich odbywa się z okazji Europejskiej Nocy Muzeów. Poinformowała także, że w planach jest organizacja w miejscowościach województwa podobnych plenerowych prezentacji przybliżających cenne zasoby świętokrzyskich muzeów.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W otwarciu wystawy, które miało miejsce na dziedzińcu Dworku Laszczyków – Muzeum Wsi Kieleckiej, uczestniczyli również: dyrektor tej placówki Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski i radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Tomasz Kałuża.

Wystawę plenerową na parkowym ogrodzeniu będzie można oglądać do końca czerwca br.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this