Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18, a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra, a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach.
– Pierwsze takie nabożeństwo zorganizowałem cztery lata temu. Trzy lata temu w odpowiedzi na to „moje” nabożeństwo kolejne odbyło się w Kolegiacie św. Michała Archanioła. Teraz w czwartek parafia polskokatolicka będzie znowu gospodarzem spotkania – mówi ks. dziekan Paweł Walczyński z Kościoła polskokatolickiego.
Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2019 rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z Księgi Powtórzonego Prawa 16,19–20. Co roku materiały do Nabożeństw Ekumenicznych opracowuje inne państwo. W tym roku przygotowali je chrześcijanie z Indonezji.
W czasie Tygodnia Modlitw w całej Polsce odbywają się liczne nabożeństwa, modlitwy, spotkania i dyskusje. Tegorocznym hasłem inicjatywy są słowa z Księgi Powtórzonego Prawa „Dąż do sprawiedliwości”.
– Dla nas, duchownych różnych wyznań obowiązkiem jest modlić się o jedność chrześcijan. To nie Pan Bóg podzielił Kościół, nie Jezus Chrystus podzielił chrześcijan, tylko ludzie. Nie chodzi o zjednoczenie administracyjne, tylko żeby się wzajemnie szanować – tłumaczy ksiądz dziekan Paweł Walczyński. – Każdy z nas ma inna tradycję, inna liturgię i kulturę, ale jesteśmy różnorodni i całe piękno polega na różnorodności. Prawosławni modlą się inaczej, protestanci inaczej, a katolicy jeszcze inaczej. Łączy nas jeden chrzest i jedna wiara w tego samego Boga. Trzeba pokazywać współczesnemu światu, że między nami nie ma murów tylko są mosty, które docierają do ludzkich serc. Żyjemy w rozdartych czasach, jesteśmy podzieleni, jako społeczeństwo, ale nie możemy być podzieleni jako chrześcijanie – podsumowuje duchowny.
Pomysłodawcą inicjatywy Tygodnia Modlitw na świecie był Paul Wattson, francuski ksiądz, który 30 października 1908 roku nawrócił się na wiarę katolicką. Początkowo wydarzenie nazwano oktawą modlitw o zjednoczenie chrześcijan. Ideę tę w latach 30. XX w. rozpropagował o. Paul Couturier.
Ksiądz dziekan Paweł Walczyński serdecznie zaprasza na czwartkową wspólną modlitwę wszystkich ostrowczan.
– Warto bo poznajemy innych ludzi, inne wyznania, inną liturgię. Najgorzej jest wtedy, gdy czegoś nie przeczytałem, czegoś nie poznałem, nie widziałem, a próbuję krytykować. Przez to, że kazanie wygłosi luteranin, ks. z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko Metodystycznego i Prawosławnego, a podczas Eucharystii będą obecni także ks. profesorowie z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego warto przyjść chociażby dlatego, żeby się poznać. A nie na zasadzie plotki. Ja też będę sprawował Eucharystię. Chodzi tylko o to, aby być otwartym na siebie i się szanować. Każdy z nas ma prawo do wyznawania swojej wiary, opinii i wartości – podsumowuje ksiądz dziekan.