Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

Pomimo problemów ze wzrokiem, potrafi cieszyć się dzieciństwem!

Nikolka to rezolutna czteroletnia dziewczynka. Uwielbia zabawy swoją drewnianą kuchnią, którą dostała od Mikołaja. Na pewno chętnie zaprosiłaby Was na pyszne ciastka, które piecze w swojej zabawkowej kuchni i filiżankę kawy i herbaty, które wyczarowuje mała kucharka. Jej życie do najłatwiejszych nie należy, przez nieuwagę lekarzy, walczy z niepełnosprawnością

– Nikolka urodziła się z wadą, która niestety nie została zauważona przez naszych ostrowieckich lekarzy. Gdy miała trzy tygodnie zaniepokoił mnie fakt, jak reaguje na światło (słońce). Dostawała tzw. światłowstrętu. Od razu udałam się z nią do okulisty w Ostrowcu Świętokrzyskim, który skierował nas natychmiast do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie – wspomina Anna Surmańska, mama Nikoli.

Tak dziewczynka trafiła na oddział okulistyczny i wtedy też ją prawidłowo zdiagnozowano.

– Nasze dziecka miało jaskrę, zaćmę wtórną oraz silny stan zapalny gałki ocznej. Z rosnącym ciśnieniem w oku zostaliśmy wypisani z CZD bez zabiegu operacyjnego, z tłumaczeniami lekarzy, że istnieje bardzo duże ryzyko powikłań. Ciśnienie w oku ciągle rosło, nawet mimo kropli, które stosowaliśmy – tłumaczy mama Nikoli. Szukając ratunku dla dziewczynki, rodzice znaleźli profesora Prosta, który podjął się i zoperował oko Nikolki w prywatnej klinice .

Archiwum prywatne

Mimo bardzo dużego niedowidzenia, które ma w związku z chorobą lewego oka, czterolatka rozwija się prawidłowo. Niczym nie różni się od dzieci w jej wieku. Tak samo jak one jest ciekawa świata, zadaje mnóstwo pytań i uwielbia zabawy na świeżym powietrzu. Ma kochającą rodzinę, która robi wszystko, by dziewczynka mogła odzyskać prawidłowość widzenia.

– Żeby mogła lepiej widzieć potrzebuje ciągłych ćwiczeń, które wykonywane są w Chorzowie (ćwiczenia ortoptyczno-pleoptyczne) oraz w Kielcach i Ostrowcu Świetokrzyskim (ćwiczenia z tyflopedagogiem, psychologiem, integracja sensoryczna oraz terapia widzenia) – wylicza Anna Surmańska.

Dodatkowo dziewczynka musi być soczewkowana soczewką twardą, która też niestety nie jest refundowana i kosztuje 1000 zł. Jest też pod stałą opieką lekarzy.

– Na badania okulistyczne jeździmy z Nikolką do Warszawy i są to tylko wizyty prywatne, na które jeździmy ok. 6-7 razy w roku. Dodatkowo Nikolka jest pod opieką Centrum Zdrowia Dziacka, poradni foniatyczno-audiologicznej, gdzie ma sprawdzany słuch do 9 roku życia, ze względu na przebyte zakażenie wirusem cytomegali – tłumaczy mama dziewczynki.

Niestety Nikolka nigdy nie uzyska prawidłowego widzenia. Nigdy nie będzie widziała tak, jak robią to dzieci zdrowe.

– Walczymy o jak najlepsze wiedzenie, poprzez właśnie rehabilitację oka
. Dodatkowo jesteśmy na etapie diagnozy w Kieleckim Polskim Związku Niewidomych. Ustalamy, jakie jeszcze dodatkowe ćwiczenia będą nam potrzebne – wylicza Anna Surmańska.

Marzy, aby w przyszłości jej córeczka była jak najbardziej samodzielna. – Żeby widziała cały ten piękny świat tak, jak my – mówi mama Nikoli. A o czym marzy Nikola? Jak każda czterolatka chciałaby mieć swój zestaw LEGO. Nie przeszkadzają jej problemy z oczkiem i w żaden sposób nie stroni od zabaw z rówieśnikami.

Jeżeli chodzi o koszty leczenia Nikolki są to nie tylko koszty soczewki (1000 zł), ale także prywatnych wizyt lekarskich – 450 zł za jedną wizytę. Dodatkowo koszty turnusów rehabilitacyjnych, koszty dojazdów do Kielc na ćwiczenia, koszty okularów, płynów i tabletek czyszczących soczewkę, leków i kropli .

– Jeżeli chodzi o wymianę soczewki w ciągu roku, jest różnie. Potrzebujemy od 4 do 5 soczewek. Jest to zależne od tego, jak szybko rośnie oczko Nikolki oraz co się czasami zdarza, czy niestety jej nie zgubimy – wylicza mama czterolatki.

Przed Nikolką kolejne operacje, związane z wszczepem soczewki na stale, które niestety też będą przeprowadzone w ramach prywatnych wizyt.

– Dlatego zbieramy 1 % podatku. Jest to dla nas ogromna szansa na zapewnienie Nikolce wszystkiego, co potrzebne, do jak najlepszego wiedzenia – podsumowuje Anna Surmańska.

Jeśli chcesz przekazać na leczenie Nikolki 1 procent podatku, w formularzy PIT wpisz numer: KRS 0000037904

W rubryce informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1 proc. – podaj:

25811 Surmańska Nikola

Nie zapomnij zaznaczyć pola „Wyrażam zgodę”.

Wpłaty można także kierować na konto:

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”

Alior Bank S.A.

42 2490 0005 0000 4600 7549 3994

Tytułem:

25811 Surmańska Nikola darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this