Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Miejski Obszar Funkcjonalny nie dla wszystkich samorządów z powiatu ostrowieckiego?

10 miast i gmin z północnej części województwa świętokrzyskiego o tradycjach przemysłowych w środę, 11 marca, zainicjowało powstanie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Jego głównym celem będzie pozyskiwanie środków unijnych w nowej perspektywie finansowej, a także realizacja wspólnych projektów. Wśród zaproszonych przez gospodarza spotkania – Jarosława Górczyńskiego, prezydenta miasta Ostrowca Św. – samorządowców, znaleźli się przedstawiciele: Bodzechowa, Waśniowa, Pawłowa, Starachowic, Skarżyska-Kamiennej, Wąchocka, Stąporkowa, Bliżyna i Końskich. Nie wiadomo jakim kluczem doboru gmin do projektu się kierowano, ale na spotkanie nie zaproszono przedstawicieli samorządów najbliższych terytorialnie gminie Ostrowiec Św.: Kunowa, Ćmielowa i wysuniętego najbardziej na północ województwa świętokrzyskiego – Bałtowa.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Mając na uwadze nową perspektywę unijną, chcemy, aby w budżecie unijnym, w budżecie województwa świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego, wzorem poprzedniej kadencji była tzw. pula pieniędzy zarezerwowana i dedykowana naszym miastom. Uzgodniliśmy tutaj wspólnie, że chcąc realizować strategiczne cele dla naszych miast i gmin i wzmocnić atrakcyjność inwestycyjną i potencjał gospodarczy naszego regionu, inicjujemy takie zadanie  i chcemy mieć taką możliwość, aby przy tym podziale środków unijnych nasza część województwa, która reprezentuje prawie 22 proc. całości mieszkańców województwa była widzialna i słyszalna, aby mieszkańcy też mogli odczuć, że te środki unijne, które do tej pory pozyskaliśmy służą na rzecz naszych mieszkańców – mówił Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. jako przykład podając Ostrowiecki Browar Kultury, który został wyremontowany dzięki funduszom unijnym. 

Podziękował także prezydentom, burmistrzom, wójtom z 10 samorządów, którzy podjęli się wspólnej inicjatywy.  Dodał także, że w tej chwili tworzą się zręby podziałów środków unijnych na nową perspektywę. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


Pomimo, że na sali Ostrowieckiego Browaru Kultury, bo właśnie tam zorganizowano spotkanie i konferencję prasową, często padały słowa, iż 10 podejmujących współpracę gmin stanowi ciąg logiczno-gospodarczy, nie sposób nie zauważyć, że na sali oprócz Jerzego Murzyna, wójta Bodzechowa i Krzysztofa Gajewskiego, wójta gminy Waśniów zabrakło Joanny Suski, burmistrz miasta i gminy Ćmielów, Lecha Łodeja, burmistrza miasta i gminy Kunów, a także Huberta Żądło, wójta gminy Bałtów – gminy w powiecie ostrowieckim wysuniętej najbardziej na północ województwa świętokrzyskiego . 

– Żeby osiągnąć sukces, musi być, i praca, i współpraca – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Jarosław Górczyński. Czy w przypadku trzech gmin z powiatu ostrowieckiego miejsca na tę współpracę zabrakło? Zarówno gmina Kunów, tak i gminy Bałtów i Ćmielów sąsiadują z zaproszoną do współpracy gminą Bodzechów. Jakie kryteria i przesłanki kierowały zatem organizatorem spotkania, że „zapomniał” o swoich najbliższych sąsiadach?

 – Zastanawiam się jaki był klucz doboru poszczególnych gmin do współpracy, jakimi kierowano się przesłankami, że jednych zaproszono, drugich nie zaproszono? W imieniu mieszkańców mogę powiedzieć, że po prostu jest nam bardzo przykro. Jeśli chodzi o wsparcie dla powiatu, zawsze ochoczo wyciągamy dłoń i nasz gminny portfel, choć w tym wypadku to gmina Ostrowiec Św. była inicjatorem wydarzenia, chciałabym, żeby ten obszar dotyczył rozwoju wszystkich gmin, w obrębie całego powiatu, bo to świadczy o naszej sile, naszej współpracy, a nie o rywalizacji. Jest mi przykro, że podobnie jak Kunowa i Bałtowa, także i Ćmielowa nie zaproszono do rozmów.  Czy jesteśmy gorsi? Czy jesteśmy biedniejsi? Czy jesteśmy inni? Jesteśmy tacy sami – mówi Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów, która o powstaniu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego dowiedziała się z doniesień medialnych.

Zaskoczony całą sytuacją jest także Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, który zdziwiony jest, że gmina Ostrowiec Św. szuka partnerów do działania w innych powiatach, a nie w sąsiadujących z Ostrowcem Św. – gminach. 

– Nikt mnie informował, że realizowany będzie taki projekt, do którego zaproszono dziesięć samorządów. Jestem zdziwiony, że  zaprasza się i szuka partnerów w innych powiatach, a nie próbuje się zbudować wspólnego pola działania. To są gry i rozgrywki. Skoro się zaprasza gminę Bodzechów, która graniczy z gminą Bałtów, Ćmielów i Kunów, a nie zaprasza się gminy Bałtów, Ćmielów i Kunów, to myśle, że wnioski może każdy wysnuć. Myślę, że to wydarzenie miało większy wydźwięk medialny niż ostatecznie przyniesie efekt. Zobaczymy, będziemy się tej inicjatywie z uwagą przyglądać. Aktualnie nowej perspektywy unijnej jeszcze nie mamy, jeśli będzie taka potrzeba to my też potrafimy się zjednoczyć i też mamy takie możliwości – podsumowuje Hubert Żądło, wójt Bałtowa.  

Do przedsięwzięcia nie został także zaproszony Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów. 

– Nikt nie powiadomił nas o takim projekcie. Nie dano szansy Kunowowi, aby również w tym projekcie uczestniczył. Dowiedzieliśmy się o nim już po fakcie z doniesień medialnych – komentuje Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Założyli Stowarzyszenie aby ratować kunowską świątynię przed ruiną! Potrzebują jednak wsparcia finansowego! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Tragiczny wypadek drogowy w gminie Bałtów! Nie żyje jeden z pasażerów! Dwie osoby w szpitalu!

FAKTY

Koronawirus województwo świętokrzyskie! Cztery zakażenia, dwa nowe ozdrowienia!

FAKTY

W województwie świętokrzyskim potwierdzono osiem nowych zakażeń koronawirusem!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this