Mieszkańcy gminy Ćmielów podzielili się opłatkiem! [FOTO]
To było wyjątkowo ciepłe grudniowe popołudnie. Mowa o spotkaniu opłatkowym, jakie w piątek, 14 grudnia odbyło się w Ćmielowie. Mieszkańcy tłumnie odpowiedzieli na zaproszenie Joanny Suski, burmistrza Ćmielowa, aby w ten przedświąteczny czas podzielić się opłatkiem. Był czas na wspólną modlitwę, kolędowanie, a także pyszny posiłek, przygotowany przez pracowników jednostek podległych gminie.
– Jest czas pracy, jest czas zadumy, czas świąt, kiedy wszyscy spotykamy się w gronie najbliższych, w gronie tych osób, które kochamy, które cenimy i dla których często na co dzień brakuje czasu. Ten czas świąteczny to szczególny okres, który możemy spędzić razem, bez pośpiechu. To czas, gdy wszyscy się jednamy, siadamy przy jednym stole i składamy sobie życzenia. Z tą intencją dziś do państwa przyszłam wraz z pracownikami, podległymi jednostkami, kołami gospodyń wiejskich, które dziś przygotowały swoje specjały, abyśmy mogli wspólnie dzielić się tym posiłkiem i radować z bycia ze sobą – mówiła Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa podczas piątkowego (14 grudnia) Spotkania Opłatkowego w Ćmielowie.
Dziękowała pracownikom Urzędu Miasta i Gminy w Ćmielowie, jednostek podległych, którzy przygotowali darmowe posiłki, Kołom Gospodyń Wiejskich, a także mieszkańcom, którzy od najmłodszego do najstarszego pokolenia przyszli na ćmielowski Rynek.
– Dziękuję, że po raz kolejny tak licznie przybyliście na nasze zaproszenie, na naszą wigilię, by wspólnie ten czas świętowania rozpocząć – podkreślała burmistrz.
Wszystkim mieszkańcom gminy Ćmielów życzyła szczęścia, zdrowia, a także spełnienia marzeń.
– Aby, to co macie w głębi swoich serc, wszystkie te marzenia się spełniły. Życzę szczęścia waszym najbliższym, bo gdy oni są szczęśliwi, to i wy jesteście szczęśliwi. Doceniajmy jak ważne w dzisiejszych czasach jest bliskość człowieka w stosunku do drugiego człowieka, jak ważna jest życzliwość i wzajemny szacunek – zaznaczyła Joanna Suska.
Na spotkaniu opłatkowym obecny był ksiądz Czesław Gumieniak, proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ćmielowie. Przeczytał słowa Ewangelii według Świętego Łukasza, opisujące okoliczności i narodziny Chrystusa, wspólnie z mieszkańcami zaśpiewał kolędę „Wśród nocnej ciszy”, poświęcił opłatki, którymi później podzielili się mieszkańcy i odmówił modlitwę.
– 800 lat temu Święty Franciszek po raz pierwszy zbudował szopkę. W czasie tegorocznych „Rorat” śpiewamy taką ładną piosenkę, abyśmy mogli taką szopkę zbudować w naszym sercu i aby Pan Jezus w sercu każdego z nas mógł zamieszkać. Chcę życzyć pani burmistrz, pani sekretarz, wszystkim państwu tutaj zgromadzonym, abyśmy zawsze mieli w sercu miejsce dla Pana Jezusa i miejsce, w którym zawsze będzie miłość dla drugiego człowieka – mówił ksiądz Czesław Gumieniak.
Podczas piątkowego spotkania można było kupić produkty i ozdoby przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, a także lokalnych wystawców. Popularnością cieszyły się świąteczne ozdoby wykonane przez panie z „Magii Rękodzieła”, klubu działającego w Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie.
– Przygotowałyśmy dzwoneczki, aniołki, bombki różnego rodzaju, szyszki, gwiazdki, śnieżynki w różnych kształtach i moim zdaniem chyba najładniejsze ze wszystkich ozdób bombki robione na szydełku, w których umieszczony jest Jezusek na sianku i oświetlony światełkami – tłumaczy Bożena Szczygieł, instruktor Bożena Szczygieł, instruktor plastyki w Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie.
Bożena Góra, jedna z uczestniczek „Magii Rękodzieła” wyjaśnia, że jedną bombkę-koszyczek robi się ok. dwóch dni.
– Po zrobieniu na szydełku, taką bombkę trzeba usztywnić. Moczy się ją w cukrze i usztywnia na balonie. Później przebija się balon, a do środka wkłada dekoracje wedle życzenia i upodobań – wyjaśnia Bożena Góra.
Wykonanymi przez siebie dekoracjami zachwyca co roku Celina Uchańska. W tym roku przygotowała m.in. piękne choinki z… rolek od torebek foliowych.
– Tnę taką rolkę na mniejsze części, tak około na centymetr grubości każdą. Okręcam włóczką. Taka jedna choineczka to godzina pracy. Bardzo lubię robić takie rzeczy. Od dziecka się zajmuje rękodziełem – wyjaśnia Celina Uchańska.
Pyszne ciasta przygotowały z kolei „Piaskowe Babki”.
– Przygotowałyśmy makówkę, jabłecznik, snickersa, kremówkę i sernik. Wszystkie ciasta pyszne, w każde z nich włożyłyśmy sporo serca – mówi Ewelina Cieślikowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Piaskach Brzóstowskich. Wszystkim mieszkańcom gminy Ćmielów życzy dużo zdrowia, radości z rodzinnych spotkań, a w nadchodzącym nowym roku – spełnienia marzeń.
Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie dodaje, że spotkanie opłatkowe to kulminacja grudniowych wydarzeń w gminie Ćmielów.
– Była trzydniowa wizyta Mikołaja, rozświetlenie Rynku, mamy nowe dekoracje świąteczne, a dziś – spotkanie opłatkowe. Cieszy mnie, że pomimo piątku i popołudniowej godziny przyszło tak wielu mieszkańców. Widzę uśmiechy na ich twarzach i myślę, że dla nas, pracowników czy domu kultury, czy pozostałych jednostek gminnych, jest motywacją do dalszych działań. To z myślą o mieszkańcach przygotowaliśmy to dzisiejsze wydarzenie. Zawsze warto się spotykać. Nie tylko w czasie świąt, ale i w ciągu całego roku. Staramy się jak najczęściej wychodzić z różnego rodzaju propozycjami właśnie w kierunku naszych mieszkańców – mówi Wioletta Rogala-Mazur. Zapewnia, że po zakończonym remoncie domu kultury na mieszkańców będą czekały niespodzianki, a w okresie świątecznym wszystkich mieszkańców i ich gości zaprasza na porcelanowy rynek w Ćmielowie.