Znajdź nas na

GMINA BAŁTÓW

W Bałtowie czuć już, że święta tuż tuż! [FOTO]

Rękodzieło, ciasta i pierniczki, olej rzepakowy, zakwas z buraków, pyszną gorącą czekoladę lub zimową herbatę – to wszystko proponowały suto zastawione stoiska podczas Kiermaszu Bożonarodzeniowego w Bałtowie. O duchowym wymiarze świąt przypomniały dzieci z bałtowskiej szkoły podczas przygotowanych przez siebie „Jasełek”.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kiermasz Bożonarodzeniowy w gminie Bałtów już na stałe wpisały się do kalendarza imprez proponowanych przez gminę. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia, a także osoby prywatne prezentują swoje wyroby czy to kulinarne, czy artystyczne. Nie inaczej było w tym roku.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów podkreśla, że warto organizować tego typu wydarzenia, poniewaz integrują lokalną społeczność, a przy okajzi jest to szansa na zasilenie budżetu Stowarzyszeń i Kół prezentujących rękodzieło, czy domowe wypieki. 

– Jak widać po licznie zastawionych straganach mamy bardzo zdolnych artystów i twórców. Myślę, że kiermasz był strzałem w dziesiątkę. Cieszę się, że wszyscy chcą zaprezentować swoje talenty. Kiermasze jednoczą, pokazuje, że jesteśmy jednością pomimo że nie jesteśmy dużą gminą. Tego typu wydarzenia wprowadzają nas również w odpowiedni przedświąteczny nastrój – tłumaczy Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wszystkim mieszkańcom gminy Bałtów życzy zdrowych, spokojnych, tradycyjnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego nowego roku. 

Prace swoich podopiecznych zaprezentował Środowiskowy Dom Samopomocy w Wólce Pętkowskiej. Ilona Różalska, kierownik placówki zaznacza, że dla „domowników” tworzenie ozdób to nie tylko dobra zabawa, ale i forma terapii.

– Przygotowaliśmy już tradycyjnie rękodzieło: krasnale, poduszki, stroiki, choinki, karmniki dla ptaków. Mamy także coś pysznego: smalec z cebulką, mięsem i jabłuszkiem. Przygotowaliśmy także pierniki i takie pakiety z opłatkiem i siankiem – wyjaśnia Ilona Różalska. 

Dodaje, że dom pracuje przez cały rok, ale świąteczne dekoracje powstają po 1 listopada, po święcie Wszystkich Świętych. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Oprócz świetnej zabawy, dla naszych podopiecznych to również forma terapii. W tym roku przy tworzeniu krasnali potrzebne były wszystkie ręce do pracy, mieliśmy bowiem sporo materiałów do cięcia. To motoryka mała, która jest podstawą dla zręczności. To ważne, aby starsze osoby jak najwięcej trenowały i utrzymywały sprawność – wyjaśnia Ilona Różalska. Dodaje, że ośrodek był bardzo potrzebny. Pod jego działaniami podpisuje się wraz z całą kadrą. Podopieczni nie wyobrażają sobie życia z ŚDS-u. 

Różnokolorowe stroiki, dziadki do orzechów, trzy rodzaje śledzi: w śmietanie, po cygańsku w oleju, a także wiszące wianuszki, którymi można przystroić dom lub mieszkanie na świąteczny czas przygotował Klub Senior+ w Okole. Jak przyznaje Krystyna Kowalczyk, uczestniczka Klubu Senior+ w Okole, seniorzy spotykali się trzy razy w tygodniu, aby tworzyć te małe arcydzieła.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Dekoracje powstały w ciągu dwóch tygodni. Już samo to, że się spotkaliśmy pokazuje jak bardzo było nam potrzebne to miejsce. Jestem osobą samotną, dotychczas siedziałam w domu cały dzień sama. Teraz mam rozrywkę, mam do kogo wyjść, porozmawiać. Nie czuję się samotna – mówi   Krystyna Kowalczyk, mieszkanka Okołu. 

Pieniądze na 100-lecie obchodów Publicznej Szkoły Podstawowej imienia legionów Polskich w Okole zbierała społeczność szkolna. Z tej okazji rodzice uczniów, uczniowie, nauczyciele, a także przyjaciele szkoły przygotowali mnóstwo ozdób i świątecznych dekoracji.

– Mamy stroiki, ozdoby choinkowe, aniołki. Samo przygotowanie trwało długo. Zorganizowaliśmy nawet warsztaty w szkole, podczas których wraz z dziećmi przygotowywaliśmy stroiki na dzisiejszy kiermasz. To jeszcze bardziej nas zintegrowało. Dzieci i rodzice bardzo się postarali. Planujemy podobną akcję na Wielkanoc. Mamy ważny cel, 100-lecie naszej pięknej szkoły. Staramy się zebrać pieniążki, aby te obchody były naprawdę bardzo uroczyste, tym bardziej, że jest to dla nas ważna szkoła, mała, ale bardzo rodzinna, w której panuje wyjątkowa atmosfera –   podkreślają rodzice. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Małgorzata Kołodziej, prezes Stowarzyszenia Seniorów w Bałtowie  „Ruch to moje zdrowie” tłumaczy, że w tym roku seniorzy skupili się na kulinarnych produktach. Przygotowali zakwas na barszcz czerwony, uszka z grzybami, olej rzepakowy i pierniczki ekologiczne.

– Samą obecnością, atmosferą świąteczną jesteśmy zafascynowani. Cieszymy się z możliwości spotkania i rozmowy z mieszkańcami gminy Bałtów. Pogoda nam dopisała w tym roku. Zimno nie jest. Warto organizować takie spotkania, ponieważ przynoszą nam dużo radości – wyjaśnia Małgorzata Kołodziej. 

W imieniu „Bałtowskich Seniorów” wszystkim mieszkańcom gminy Bałtów życzy zdrowia i spokoju, pochylenia się nad drugim człowiekiem, bycia ze sobą, a także budowania i pielęgnowania więzi rodzinnych, przyjacielskich i sąsiedzkich.   

Foto: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kiermasz BN Opatów 20223-1
Kiermasz BN Opatów 20223-1

Kiermasz BN Opatów 20223-15
Kiermasz BN Opatów 20223-15

Kiermasz BN Opatów 20223-13
Kiermasz BN Opatów 20223-13

Kiermasz BN Opatów 20223-12
Kiermasz BN Opatów 20223-12

Kiermasz BN Opatów 20223-11
Kiermasz BN Opatów 20223-11

Kiermasz BN Opatów 20223-10
Kiermasz BN Opatów 20223-10

Kiermasz BN Opatów 20223-9
Kiermasz BN Opatów 20223-9

Kiermasz BN Opatów 20223-8
Kiermasz BN Opatów 20223-8

Kiermasz BN Opatów 20223-7
Kiermasz BN Opatów 20223-7

Kiermasz BN Opatów 20223-6
Kiermasz BN Opatów 20223-6

Kiermasz BN Opatów 20223-5
Kiermasz BN Opatów 20223-5

Kiermasz BN Opatów 20223-4
Kiermasz BN Opatów 20223-4

Kiermasz BN Opatów 20223-3
Kiermasz BN Opatów 20223-3

Kiermasz BN Opatów 20223-2
Kiermasz BN Opatów 20223-2

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this