Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Mieszkańcy Janika i Wymysłowa skarżą się na nieskoszone pobocza dróg powiatowych!

– Kiedy doczekamy się skoszenia tych krzaków i chaszczy. Nie żyjemy przecież w buszu – to najczęstsze komentarze, jakie padały podczas naszych rozmów z mieszkańcami Janika i Wymysłowa w gminie Kunów, którzy na naszą skrzynkę redakcyjną przesłali zdjęcia nieskoszonych poboczy dróg powiatowych, przebiegających przez gminę Kunów. Nieco światła na zadane przez mieszkańców pytania rzuca odpowiedź na interpelację Pawła Walesica, radnego powiatowego z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jednak czy mieszkańcom wystarczy cierpliwości?

Mieszkańcy skarżą się na niewykoszone pobocza dróg powiatowych Fot. Marzena Gołębiowska/naOstro.info

Zarośnięte pobocza dróg powiatowych, to zmora mieszkańców Janika i Wymysłowa w gminie Kunów.  Żalą się, że wysoka trawa pogarsza widoczność, nie wpływa też korzystnie na wizerunek tej części powiatu.  Przypominają także, że biegnąca przez Janik i Wymysłów powiatówka, to alternatywa dla DK 9. 

– W razie wypadku na krajówce, to właśnie tę drogę wybierają kierowcy. Niestety to co widzą, to raczej żałosny obraz, który nie wpływa pozytywnie na wizerunek naszego powiatu. W niektórych miejscach trawa ma ponad półtora metra wysokości. Nie rozumiem czym kieruje się starostwo zwlekając z jej wycięciem – komentuje jeden z mieszkańców Janika. 

Fot. Marzena Gołębiowska/naOstro.info

Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami Ustawy  o samorządzie powiatowym,  „powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie: m.in. transportu zbiorowego i dróg publicznych”. Dotyczy to także dróg powiatowych w gminie Kunów. 

Interpelacja Pawła Walesica
Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.

O zintensyfikowanie prac w zakresie koszenia zieleni w pasach dróg powiatowych oraz o przekazanie harmonogramu realizacji tych prac na najbliższy kwartał w swojej interpelacji apelował  Paweł Walesic, radny powiatowy z Klubu PiS. 

– Informuję, że wykaszanie poboczy w ciągach dróg powiatowych realizowane jest od 7 maja 2021 roku przy pomocy ciągnika z kosiarka wysięgnikową. Ręczne wykaszanie poboczy przy użyciu kosiarki samobieżnej i kos spalinowych wykonywane jest od 23 kwietnia 2021 roku.  W 2021 roku prace z zakresu utrzymania zieleni w pasach dróg powiatowych rozpoczęto od gminy Bałtów, obecnie wykaszanie odbywa się w gminie Waśniów, następnie prace realizowane będą w gminie Ćmielów i Kunów. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski i gmina Bodzechów utrzymują pasy drogowe dróg powiatowych (w tym koszenie) w ramach zawartych z Powiatem Ostrowieckim porozumień. Jednocześnie informuję, że zarządca drogi wykasza zieleń w poboczach na łącznej długości dróg ok. 250 km, a wykaszanie zestawem ciągnikowym odbywa się w trybie dwuzmianowym i realizowane będzie do końca września bieżącego roku. W sezonie wegetacyjnym zaplanowano trzy koszenia na obszarze każdej z wymienionych gmin – na interpelację radnego Pawła Walesica odpowiedział Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowieckiego. 

Odpowiedź na interpelację Pawła Walesica
Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.

 

Taka informacja nie do końca satysfakcjonuje jednak oburzonych mieszkańców gminy Kunów, którzy przypominają, że w radzie powiatu mają swoich kilku reprezentantów: Beatę Dudę, byłego burmistrza miasta i gminy w Kunowie, Andrzeja Jabłońskiego, byłego burmistrza, a aktualnie wicestarostę, czy Marka Bilskiego, radnego z Klubu PiS. 

Niestety jeśli chodzi o interpretację odnośnie gminy Kunów w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. na próżno szukać tej napisanej przez  Beatę Dudę, podobnie sytuacja wygląda w przypadku Andrzeja Jabłońskiego.  Sytuacja wygląda lepiej w przypadku interpelacji złożonych przez Marka Bilskiego. Radny na przestrzeni dwóch lat  złożył  trzy interpelacje odnoszące się tylko do  wykoszenia poboczy, 26 czerwca 2019 roku – Interpelacja dotycząca wycięcia krzaków rosnących przy samej drodze lub rowie biegnącym wzdłuż tej drogi, ograniczają one szerokość drogi oraz widoczność. (Dotyczy drogi powiatowej nr 0660T biegnącej z Ostrowca Świętokrzyskiego do Karczmy Miłkowskiej), Interpelację dotyczącą koszenia traw przy ul. Iłżeckiej w Ostrowcu Św. do pętli autobusowej oraz ulicy Sienkiewicza na tzw. starodrożu w stronę msc. Boksycka, a także w lipcu 2020 roku interpelację  w sprawie stanu wykoszenia pobocza drogi powiatowej Nr 0661T biegnącej z Miłkowskiej Karczmy do Dębowej Woli.

Fragment skoszonego odcinka, należącego do gminy i nieskoszonego pobocza drogi powiatowej
Fot. Marzena Gołębiowska/naOstro.info

Jak długo jeszcze  mieszkańcy Janika i Wymysłowa czekać będą na wykoszenie poboczy drogi powiatowej? 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this