Znajdź nas na

FAKTY

Mieszkańcy narzekają na autobusy MZK! O ich stan techniczny zapytaliśmy w Spółce!

„ A u nas stare graty ze śmierdzącymi i brudnymi siedzeniami. Nie wspomnę o notorycznym spóźnianiu się. Lekceważący stosunek do mieszkańców, którzy poruszają się komunikacją miejską”, „jaka metropolia, taki transport”, „Ostrowiec komunikacyjnie to dno. Popatrzcie na inne miasta podobnej wielkości, na autobusy jakie jeżdżą, automaty biletowe, częstotliwość kursów”, „MZK to upadły trup z taborem do zezłomowania! Prywatna konkurencja kładzie na łopatki” – to tylko niektóre z komentarzy internautów z dwóch ostatnich lat, jakie pojawiają się pod adresem taboru Miejskiego Zakłady Komunikacji w Ostrowcu Św., a wcześniejszego MPK. Mieszkańcy narzekają na czystość w autobusach, ich stan techniczny, a także godziny odjazdów. Część z nich obawia się także o swoje bezpieczeństwo, pytając czy pojazdy mają aktualne badania techniczne.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak wyglądają i w jakim stanie są autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji najlepiej wiedzą pasażerowie, którzy niemal każdego dnia z nich korzystają. Żalą się na ich zdaniem źle zaplanowane rozkłady jazdy, czystość a także kiepski komfort podróżowania, zwłaszcza w upalne dni. Korzystający z transportu miejskiego podkreślają także, że na przystankach autobusowych stanąć powinny biletomaty, usprawniłoby to sprzedaż biletu, a także komfort zakupu. Bierni w wymianie uwag na temat transportu miejskiego nie pozostają także internauci. Jedni bronią taboru MZK, inni uważają, że wymaga wymiany, 

– „MZK to upadły trup z taborem do zezłomowania! Prywatna konkurencja kładzie na łopatki”,  „nie zgodzę się, autobusy MZK to duże, wygodne autobusy, a nie busiki”, „mamy też autobusy na miarę XXI wieku z „teoretyczną” klimatyzacją. Przy obowiązkowych maseczkach przy temperaturze +30 to prawdziwe wyzwanie dla pasażerów. Kierowca jest odgrodzony i ma okienko otwarte. Reszta bez dostępu powietrza, bo okna są zaprojektowane do aktywnej klimatyzacji.”, „Z oknami to masz rację, można się udusić. Ostatnio jechałam mzk, dobrze że siedziałam blisko drzwi to przynajmniej na przystankach gdy były otwierane można było złapać oddech”, „A może MZK zakupi dla kierowców jednakowe niebieskie koszule żeby wyglądali jak pracownicy spółki miejskiej. Reprezentują miasto i powinni wyglądać schludnie. W innych miastach mogą więc u nas chyba też?”, „racja, powinny być też biletomaty, choćby na przystankach w Rynku, przy szpitalu, co najmniej jeden na każdym osiedlu mieszkaniowym, przy cmentarzach”. 

W Miejskim Zakładzie Komunikacji zapytaliśmy w  jakim wieku są autobusy poruszające się po Ostrowcu Św, a należące do MZK. Proszę o podanie ilości autobusów, a także ich roczników? Jaki przebieg mają autobusy wykorzystywane (należące do MZK) przez

MZK? Kiedy przeprowadzany był ich przegląd techniczny? Prosiliśmy też o dokument potwierdzający odbycie badań technicznych.

Na dzień przygotowania odpowiedzi i (29 lipca) Spółka do ruchu na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego wykorzystywała 27 autobusów. Najstarszy wyprodukowany został w 1995 roku, MZK posiada po jednym autobusie z 1997, 1998 i 1999 roku (rok produkcji), a także dwa autobusy z 2000 roku, po jednym z 2001 i 2002, dziewięć z 2004 roku, po jednym z 2005 i 2006, trzy z 2007, a także pięć z 2008 roku. Najstarszy z pojazdów ma zatem 25 lat, najmłodszy – 12. 

– Oświadczamy, iż każdy autobus wykorzystywany przez Spółkę w ruchu drogowym regularnie poddawany jest okresowym przeglądom technicznym co 6 miesięcy, zgodnie z przepisami prawa. Kontrole prowadzone przez uprawnione organy nie wykazały w tym zakresie żadnych uchybień – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisała się prokurent Katarzyna Piętos.

Jednak dokumentów, o których udostępnienie prosiliśmy, nie otrzymaliśmy.  Zaskakująca jest także odpowiedź dlaczego nie zostaną nam udostępnione, tym bardziej, że dotyczy to ważnego interesu publicznego – bezpieczeństwa mieszkańców.

– Odpowiadając na wniosek o przedstawienie dokumentu potwierdzającego odbycie badań technicznych, informujemy, iż nie istnieje jeden łączny dokument potwierdzający odbycie badań technicznych przez wszystkie pojazdy wykorzystywane przez Spółkę. Każdy z kilkudziesięciu autobusów należących do Spółki posiada indywidualny dowód rejestracyjny, w którym uprawnione stacje kontroli pojazdów zamieszczają adnotacje o przeprowadzonych badaniach technicznych, dopuszczających pojazd do ruchu. Dowody rejestracyjne znajdują się w autobusach, które na bieżąco, codziennie poruszają się po terenie Ostrowca Świętokrzyskiego i gmin sąsiadujących. W związku z powyższym zgromadzenie i powielenie wszystkich dowodów rejestracyjnych byłoby czynnością czasochłonną, wymagającą znacznego zaangażowania pracowników Spółki poza ustalonymi godzinami ich pracy i mogłoby zakłócić płynność wykonywanych przez Spółkę przewozów – czytamy w odpowiedzi.  

Do tematu powrócimy.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Z wojewódzkiej na powiatową! 

FAKTY

Tajemnicą poliszynela pozostaje informacja o zarobkach kierowników oddziałów ostrowieckiego szpitala!

FAKTY

Jak powinna nazywać się statuetka wręczana corocznie ostrowieckim przedsiębiorcom? 

FAKTY

Gminy Waśniów i Bodzechów z dotacjami na budowę i modernizację dróg dojazdowych do pól!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this