Znajdź nas na

FAKTY

Mieszkańcy Ostrowca Św. narzekają na jakość odśnieżania dróg! Zapytaliśmy jaki to koszt dla gminy!

1 200 000 zł – taką kwotę przeznaczyło miasto na zimowe utrzymanie dróg gminnych w sezonie 2020/2021, a 435 000 zł na drogi powiatowe, znajdujące się w granicach administracyjnych miasta. W samym tylko styczniu na zadanie to wydatkowano 489 734,11 zł. Zimowym utrzymaniem dróg gminnych i powiatowych zajmują się konsorcjum aż dwóch firm: Miejskiej Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. (lider konsorcjum), a także Spółka Remondis (partner konsorcjum). Czy w ślad za kwotami wydanymi na usługę odśnieżania, idą jakość i zadowolenie mieszkańców?

Fot. naOSTRO.info/zdjęcia otrzymane od Czytelników

Pomimo że pytania o zimowe odśnieżanie dróg do Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. wysłaliśmy już 8 lutego, odpowiedzi na nie, zanim dotarły do nas drogą oficjalną, mogliśmy przeczytać w innych lokalnych mediach (nie po raz pierwszy zresztą). Tegoroczna zima przyszła później niż zwykle, tym bardziej nie powinna zaskoczyć drogowców. Mieszkańcy Ostrowca Św. mają jednak bardzo krytyczne zdanie, jeśli chodzi o jakość i szybkość ich pracy. 

Ulica Długa, poniedziałek, 8.02.2021 r.
fot. Czytelnik

– „To jakaś masakra jest, śnieg już nie pada, nikt nic nie robi, przejścia tyle co wytupane przez pieszych i w niektórych miejscach ludzie chodzą jak gęsi. Gdzie jest ten co rządzi w tym mieście i kasuje pensję co miesiąc tylko, i za co?”; „Gospodarz miasta oszczędza”; „Dla schorowany ludzi nawet trochę śniegu na przejściach czy parkingach to tragedia…”; „Miasto zaniedbane tej zimy okropnie. Wstyd panie prezydencie”; „To jest ,,Miasto Udanych Inwestycji „.Kilka lat temu ,śnieg z chodników wywożony był do Kamiennej A teraz szkoda gadać. Starsi ludzie nie mają szansy na bezpieczne chodzenie po chodniku. Cały rynek zaśnieżony .Dziś aż się prosiło posypać trochę piasku. Ale po co ? Ławeczka dla zakochanych była? Była! Serduszka były? Były! No to jest git!!!”; „Odwilż odwilżą, ale na ulicach i chodnikach syf.” – to tylko niektóre z komentarzy internautów. 

Fragment umowy zawartej między gmina a Konsorcjum Firm
Dokument otrzymany w trybie dostępu do informacji publicznej

O to kto w przypadku dróg gminnych i powiatowych, znajdujących się w obrębie gminy Ostrowiec Św.,  zajmuje się zimowym odśnieżaniem dróg, a także jakie kwoty za to zadanie otrzymuje – zapytaliśmy w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Św.

– Zimowym utrzymaniem dróg gminnych i powiatowych znajdujących się w granicach administracyjnych miasta Ostrowca Świętokrzyskiego na sezon zimowy 2020/2021 zajmuje się Konsorcjum Firm: Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o., ul. Stefana Żeromskiego 23, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski – Lider Konsorcjum, Remondis Sp. z o.o., ul. Zawodzie 18, 02-981 Warszawa, Oddział w Ostrowcu Świętokrzyskim ul. Antoniego Hedy ps. ,,Szary” 13 a, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski – Partner Konsorcjum –  czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisała się Anna Niedbała, sekretarz miasta Ostrowca Św.  

Ulica Polna (8.02.2021)
fot. Czytelnik
Fragment umowy zawartej między gmina a Konsorcjum Firm
Dokument otrzymany w trybie dostępu do informacji publicznej

Wykonawca został wybrany po przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego. 

Kwota przeznaczona na zimowe utrzymanie dróg gminnych w sezonie 2020/2021 to 1 200 000,00 zł, a na podstawie porozumienia z Powiatem na zimowe utrzymanie na drogi powiatowe znajdujące się w granicach administracyjnych miasta Ostrowca Świętokrzyskiego kwota 435.000,00 zł. Za miesiąc styczeń 2021 roku gmina wydatkowała na drogi gminne kwotę 340.300,74 zł, a na drogi powiatowe w granicach administracyjnych miasta Ostrowca Świętokrzyskiego kwotę 149 433,37 zł. Rozliczenie dokonywane jest w systemie miesięcznym. Miesiąc luty nie został jeszcze rozliczony. Gmina rozlicza się z Konsorcjum zgodnie z podpisaną umową, na podstawie wystawionej faktury za dany miesiąc. 

Chodnik i ulica Eugeniusza Kwiatkowskiego, czwartek, 18.02. 2021 rok
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Zgodnie z umową za akcję dyżur dotyczącą dróg gminnych Wykonawca otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 59.958,14 zł/miesięcznie. Za akcję dyżur dotyczącą dróg powiatowych Wykonawca otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 14.989,54 zł/miesięcznie. Dla akcji dyżur jednostką obmiarową jest miesiąc lub proporcjonalna część miesiąca, jeżeli zimowe utrzymanie nie obejmowało pełnego miesiąca – czytamy w odpowiedzi.

Fragment umowy zawartej między gmina a Konsorcjum Firm
Dokument otrzymany w trybie dostępu do informacji publicznej

Na zimowe utrzymanie dróg w 2020 roku gmina Ostrowiec Św. wydała, na drogi gminne kwotę 400 962,72 zł, na drogi powiatowe w granicach administracyjnych miasta Ostrowca Świętokrzyskiego kwotę 117 796,41 zł. Wykonawca został wybrany po przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego. Było to podobnie jak w tym roku Konsorcjum Firm:  Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. –  Lider Konsorcjum,  a także Remondis Sp. z o.o., –  Partner Konsorcjum. 

Ulica Jana Kilińskiego, poniedziałek (8.02.2021 r.)
fot. Czytelnik

– W okresie zimowym stale są monitorowane panujące warunki pogodowe oraz warunki na drogach gminnych przez nadzorującego pracownika MPRD oraz inspektora Referatu Dróg Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta. W przypadku pogarszających się warunków atmosferycznych (opady śniegu, opady marznącej mżawki) i prawdopodobieństwa wystąpienia trudnych warunków na drogach, wprowadzany jest odpowiedni rodzaj akcji zimowego utrzymania, mający na celu utrzymanie odpowiednich standardów na drogach zapewniających bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W pierwszej kolejności prace trwają na drogach zaliczonych do I kategorii zimowego utrzymania – są to drogi o dużym natężeniu ruchu pojazdów. Następnie prace są prowadzone na drogach zaliczonych do II kategorii zimowego utrzymania – a są to drogi o znacznie mniejszym natężeniu ruchu pojazdów – czytamy w odpowiedzi.

Ulica Adama Mickiewicza, niedziela, 7.02.2021 e.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this