Jak już informowaliśmy Miejska Energetyka Cieplna w Ostrowcu Świętokrzyskim za rok 2021 wygenerował stratę w wysokości: 18 823 873,85 zł. Jak podczas zwołanej przed wczorajszą nadzwyczajną sesją rady Miasta Ostrowca Św., konferencji prasowej podkreślał Dariusz Kaszuba radny z Klubu PiS, radni nie otrzymali informacji o wygenerowanej przez MEC stracie za rok 2021.
– My ze swojej strony, jako klub Radnych Praw i Sprawiedliwości podczas wygłąszania stanowisk w imieniu klubu wskazaliśmy na stratę MEC-u, nie w tej wysokości, mniejszą – mówił Dariusz Kaszuba. Dodał, że nie wywołało to jednak żadnej reakcji.
Informacje na temat aktualnej sytuacji MEC-u podczas sesji przedstawiła Inez Ratańska, reprezentująca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Już w marcu 2022 roku podjęta została bowiem uchwała w sprawie wyodrębnienia w Spółce zakładu ciepłowniczego.
– Jeśli chodzi o to, co do tej pory zostało zrobione, to przede wszystkim to, że jeszcze w marcu tego roku z większościowym wspólnikiem podjęliśmy uchwałę, która przesądziła o tym, że Spółka, obecny MEC, dalej może prowadzić działalność. Dlatego, że sytuacja w Spółce była taka, że po zamknięciu roku z wynikiem ponad 18 milionów złotych straty tak naprawdę taka decyzja musiała być podjęta. Podjęliśmy tę decyzję wspólnie z większościowym wspólnikiem, głosując jednomyślnie właśnie po to, żeby umożliwić Spółce dalsze funkcjonowanie i żeby można było znaleźć rozwiązanie, pozwalające Spółce na wyjście z tej trudnej sytuacji – mówiła Inez Ratańska.
Dodała również, że podjęto kierunkowe uchwały, mówiące o tym, że Spółka będzie prowadziła prace zmierzające do wydzielenia z jej struktury majątku, po to, żeby można było utworzyć nową ciepłownię nazwaną roboczo – Ciepłownią Ostrowiecką.
– Te wszystkie działania miały doprowadzić do uniknięcia pogłębiania dalszej straty przez spółkę i jak również umożliwić jej dalsze funkcjonowanie po to, żeby zapewniać całemu społeczeństwu lokalnemu, wszystkim mieszkańcom – dostawy ciepła. I to były te nasze działania. Również w odpowiedzi na zgłoszony wniosek, postulat skierowany do Narodowego Funduszu odnośnie rozważenia możliwości pozostania przez Narodowy Funduszu w Spółce, jako wspólnik, który zostałby w Spółce na dłuższy okres czasu, czy jak to się ładnie mówi „na zawsze”, my również potwierdziliśmy, że jesteśmy gotowi do takiej rozmowy. Zupełnie inaczej w stosunku do tego, niż to co wynika z dokumentów obecnie znajdujących się w Spółce, w Narodowym Funduszu m.in. z umowy inwestycyjnej z 2001 roku, która jak państwo pewnie wiecie, zobligował Spółkę do umarzania stopniowego udziałów i do wychodzenia Narodowego Funduszu ze Spółki. Zgodnie z naszymi wstępnymi ustaleniami i w przypadku zawiązania nowego podmiotu i działając po to, żeby ratować Spółkę, Narodowy Fundusz rozważał by możliwość pozostania w Spółce na zawsze – wyjaśniała – Inez Ratańska.
Poruszyła też kwestię kosztów.
– To nie jest też moment na to, abyśmy byli w stanie te koszty dodatkowo przekazać i państwu powiedzieć. Na pewno nie jako przedstawiciele Narodowego Funduszu, bo takich możliwości też nie mamy. Natomiast jesteśmy odpowiedzialny wspólnikiem i dlatego takie działania zdecydowaliśmy się podjąć – podsumowała.
W głosowaniu nad projektem uchwały udziału nie wzięli radni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.
– Jako członkowie Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Miasta Ostrowca Św. uzgodniliśmy stanowisko w kwestii nie brania udziału w tym głosowaniu. Nie jesteśmy w pełni przekonani ze względu na chociażby krótki czas, jaki mieliśmy na zapoznanie się z tematem zagadnienia. Nie jesteśmy w pełni przekonani by być na „tak”, że to rozwiązanie proponowane jest najlepszym z możliwych. Nie chcemy być również na „nie”, ponieważ wiemy, że kwestia zamknięcia drogi do zmian, koniecznych zmian, potrzebnych od wielu lat w MEC-u, to jest kierunek, który należy w pewnym stopniu realizować. Dlatego mając też na uwadze to co było powiedziane dzisiaj przez niektórych radnych, że jest to być może jedna z najważniejszych sesji obecnej kadencji, jak również kierując się dobrem mieszkańców, którzy będą skłonieni do przyjęcia takich, a nie innych podwyżek za ciepło, pozostajemy przy swojej decyzji – podsumował Dariusz Kaszuba.
Za podjęciem uchwały w sprawie utworzenia spółki pod firmą „Ciepłownia Ostrowiecka” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zagłosowało 11 radnych: Stanisław Choinka, Kamil Kutryba, Mariusz Łata, Aron Pietruszka, Joanna Pikus, Andrzej Pałka, Irena Renduda-Dudek, Włodzimierz Sajda, Kamil Stelmasik, Marta Woźnicka-Kuzdak, Artur Zawadzki.
Od głosu wstrzymało się 4 radnych: Marek Giemza, Marcin Marzec, Włodzimierz Stec, Karol Wójcik.
Do tematu powrócimy.