Znajdź nas na

FAKTY

Mieszkańcy powiatu ostrowieckiego: Apteka całodobowa pilnie potrzebna!

Apteka całodobowa, która czynna byłaby w dni wolne od pracy (niedziele i święta), to wciąż jedno z niespełnionych marzeń mieszkańców powiatu ostrowieckiego. W Narodowym Funduszu Zdrowia Oddział w Kielcach zapytaliśmy m.in. na jakich zasadach NFZ może pokryć część kosztów dyżurów aptek całodobowych na terenie powiatu? Jakie przepisy to regulują, a także ile wynosi stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę, przeliczonego na jedną godzinę faktycznego dyżuru?

Źródło: Freepik

Od początku tego roku obowiązują przepisy wprowadzające możliwość wyznaczenia aptek ogólnodostępnych do pełnienia dyżurów finansowanych ze środków publicznych. 

Zgodnie z odpowiedzią, jaką otrzymaliśmy z Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach „droga jest następująca”,  zarząd powiatu wyznacza w drodze uchwały apteki do pełnienia dyżurów w dni wolne od pracy oraz w porze nocnej. Na podstawie uchwały, która zostaje przekazana do Oddziału NFZ wszczynana jest procedura zawarcia umowy ze wskazanymi aptekami. 

W zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów na pełnienie dyżurów w dni wolne od pracy lub dyżurów w porze nocnej w aptece zawarto wszystkie istotne dla podmiotów prowadzących aptekę informacje. Co ważne Fundusz finansuje dyżur w dzień wolny od pracy (niedziele oraz święta) przez 4 godziny zegarowe w przedziale między godziną 10:00, a 18:00, a w porze nocnej przez 2 godziny zegarowe w przedziale między godziną 19:00, a 23:00.

Regulują: Art. 94 ust. 13 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2301, z późn. zm.), Art. 94 ust. 3 ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2301, z późn. zm.), Zarządzenie nr 193/2023/DGL

Ile wynosi stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę, przeliczonego na jedną godzinę faktycznego dyżuru?

Podstawą wyliczenia wynagrodzenia za godzinę pełnionego dyżuru jest wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. wartość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi: 4242 zł, zatem 3,5% tej kwoty to 148,47 zł za godzinę dyżuru. Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. będzie to kwota odpowiednio: 4300 zł, co w przeliczeniu daje 150,50 zł za godzinę dyżuru.

NFZ finansuje określoną ilość godzin pełnienia dyżuru w dni wolne od pracy i /lub w porze nocnej.

Czy, a jeśli tak – ile takich aptek funkcjonuje na terenie województwa świętokrzyskiego?

W województwie świętokrzyskim umowy na pełnienie dyżurów zawarło 10  aptek (w 5 powiatach).

Do tematu wrócimy.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this