– Przez wiele lat młodzi ludzie uczyli się w szkołach średnich WOS-u, dzięki któremu poznawali wiadomości z zakresu edukacji obywatelskiej oraz nauk społecznych obejmujących zagadnienia społeczne, polityczne, prawne i międzynarodowe. Zastąpienie tego przedmiotu HiT-em negatywnie wpłynie na edukację obywatelską uczniów, a świadczy o tym nowy podręcznik autorstwa prof. Roszkowskiego, który jest narzędziem manipulacji uczniów, ponieważ będą poznawali wydarzenia i fakty z punktu widzenia PiS-u. Wymagana jest reforma, po której będziemy mieli nowoczesnych i otwartych na różnorodność młodych Polaków – apelują w swoim oświadczeniu Młodzi Demokraci.
Przypomnijmy, że w marcu 2022 roku Minister Edukacji i Nauki podpisał trzy projekty rozporządzeń. Wprowadzone zmiany obejmują m.in. nowy przedmiot historia i teraźniejszość oraz podstawy programowe przedmiotów historia (zakres podstawowy i rozszerzony) oraz wiedza o społeczeństwie (zakres rozszerzony).
Nowy przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym).
Wymiar godzin zajęć przedmiotu historia i teraźniejszość będzie wynosił: liceum ogólnokształcące – klasa I – 2 godziny, klasa II – 1 godzina (łącznie 3 godziny), technikum – klasa I – 1 godzina, klasa II – 1 godzina, klasa III – 1 godzina (łącznie 3 godziny), branżowa szkoła I stopnia – klasa I – 1 godzina.
Resort edukacji i nauki informuje, że przedmiot będzie wprowadzany sukcesywnie: w roku szkolnym 2022/2023 w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. W kolejnych latach zmiana obejmie kolejne klasy. Uczniowie, którzy rozpoczęli kształcenie w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023, nie będą objęci tą zmianą (będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową wiedzy o społeczeństwie).