Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Młodzi Demokraci kieleckiego koła: W szkołach nie może być miejsca na polityczną indoktrynację!

Od 1 września 2022 roku w liceach i technikach uczniowie będą mieli nowy przedmiot – historię i teraźniejszość. Zastąpi on wiedzę o społeczeństwie (w zakresie podstawowym). Jak zapowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki przedmiot wprowadzany będzie sukcesywnie. Zmianami wprowadzonymi rozporządzeniem ministra Przemysława Czarnka zaniepokojeni są m.in. Młodzi Demokraci kieleckiego koła.

Konferencja prasowa Młodych Demokratów z Kielc Źródło: Materiał Młodych Demokratów koło w Kielcach

– Przez wiele lat młodzi ludzie uczyli się w szkołach średnich WOS-u, dzięki któremu poznawali wiadomości z zakresu edukacji obywatelskiej oraz nauk społecznych obejmujących zagadnienia społeczne, polityczne, prawne i międzynarodowe. Zastąpienie tego przedmiotu HiT-em negatywnie wpłynie na edukację obywatelską uczniów, a świadczy o tym nowy podręcznik autorstwa prof. Roszkowskiego, który jest narzędziem manipulacji uczniów, ponieważ będą poznawali wydarzenia i fakty z punktu widzenia PiS-u. Wymagana jest reforma, po której będziemy mieli nowoczesnych i otwartych na różnorodność młodych Polaków – apelują w swoim oświadczeniu Młodzi Demokraci.

Przypomnijmy, że w marcu 2022 roku Minister Edukacji i Nauki podpisał trzy projekty rozporządzeń. Wprowadzone zmiany obejmują m.in. nowy przedmiot historia i teraźniejszość oraz podstawy programowe przedmiotów historia (zakres podstawowy i rozszerzony) oraz wiedza o społeczeństwie (zakres rozszerzony).

Nowy przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym).

Wymiar godzin zajęć przedmiotu historia i teraźniejszość będzie wynosił: liceum ogólnokształcące – klasa I – 2 godziny, klasa II – 1 godzina (łącznie 3 godziny), technikum – klasa I – 1 godzina, klasa II – 1 godzina, klasa III – 1 godzina (łącznie 3 godziny), branżowa szkoła I stopnia – klasa I – 1 godzina.

Resort edukacji i nauki  informuje, że przedmiot będzie wprowadzany sukcesywnie: w roku szkolnym 2022/2023 w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. W kolejnych latach zmiana obejmie kolejne klasy. Uczniowie, którzy rozpoczęli kształcenie w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023, nie będą objęci tą zmianą (będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową wiedzy o społeczeństwie). 

Oświadczenie Młodych Demokratów kieleckiego Koła

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this