Znajdź nas na

FAKTY

Młodzi w Pałacu! Wideokonferencja z Młodzieżowym Sejmikiem Województw Świętokrzyskiego!

Zofia Mogielska, przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz wiceprzewodnicząca Veronika Kurdybakha wzięły udział w wideokonferencji z Łukaszem Rzepeckim, doradcą Prezydenta RP.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Młodzieżowe radne rozmawiały m.in. o inicjatywach podejmowanych przez Młodzieżowy Sejmik oraz planach aktywizacji młodych mieszkańców regionu. W spotkaniu uczestniczył również Andrzej Pruś, Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, który podkreślał, że działający od 2018r. Młodzieżowy Sejmik, dużo wnosi do pracy dorosłych radnych, przede wszystkim zachęcając ich do działania i skłaniając do podejmowania inicjatyw na rzecz młodych mieszkańców regionu. Jako organ doradczy i konsultacyjny opiniuje projekty uchwał regionalnego parlamentu dotyczące młodzieży, np. programy stypendialne. Młodzieżowi radni aktywnie włączyli się również w prace nad Strategią Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+.

Podczas spotkania, które ze względu na sytuację epidemiologiczną odbyło się w formie wideokonferencji, Łukasz Rzepecki, prezydencki doradca poinformował, iż w drugiej połowie roku powinna zostać powołana Rada ds. Młodzieży przy Prezydencie RP. Będzie to organ konsultacyjno-doradczy i będzie m.in. wypracowywać inicjatywy legislacyjne. Wszystko po to, by głos młodych ludzi był bardziej słyszalny.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Uczestnicy spotkania wspominali również o  tzw. Art. 5b, czyli ustawie o młodzieżowych radach i sejmikach mającej na celu wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej wśród mieszkańców gminy, zwłaszcza wśród młodzieży. Uchwała została  już uchwalona przez Sejm i Senat, czeka jeszcze na podpis Prezydenta.

„Młodzi w Pałacu” to cykl spotkań i konsultacji z przedstawicielami młodego pokolenia organizowanych przez Prezydenta RP, platforma dialogu o sprawach i przyszłości młodych ludzi.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this