Znajdź nas na

FAKTY

W gminie Kunów najzdolniejsi uczniowie mogą otrzymać stypendium burmistrza!

W latach 2016-2020 Stypendium Burmistrza Miasta i Gminy Kunów otrzymało 615 szczególnie uzdolnionych uczniów z terenu gminy. Kwota wypłaconego stypendium wyniosła 97 010 zł. – Warto i trzeba inwestować w dzieci i młodzież. To one są naszą przyszłością. Powinniśmy doceniać podejmowany przez nich trud i motywować do dalszego działania, a taką zachętą do dalszej ponadprogramowej nauki, są właśnie nasze stypendia – wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO info

– Pomysł był bardzo prosty. Mamy bardzo zdolne, wyróżniające się dzieci i chcieliśmy je dodatkowo uhonorować – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.  To z jego inicjatywy 31 maja 2016 r. Rada Miejska w Kunowie podjęła „Uchwałę w sprawie zatwierdzenia Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży z terenu Gminy Kunów oraz określenia zasad i form przyznawania Stypendium Burmistrza Miasta i Gminy Kunów dla szczególnie uzdolnionych uczniów uczęszczających do szkół podstawowych i gimnazjalnych prowadzonych przez gminę Kunów lub przejętych do prowadzenia od Gminy Kunów”.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały: – „Osiągnięcia ludzi zdolnych są motorem rozwoju w każdej dziedzinie życia. Z tego właśnie powodu społeczeństwo dba o zapewnienie utalentowanym dzieciom i młodzieży odpowiednich warunków do rozwijania i kształtowania uzdolnień. Właściwe wspieranie rozwoju talentów to jedno z najważniejszych zadań edukacyjnych. Założeniem nowoczesnej szkoły jest przede wszystkim stymulowanie rozwoju uczniów i wyposażenie ich w bogaty zasób wiedzy oraz umiejętności. Opracowanie, przyjęcie i realizacja Programu pozwoli kompleksowo planować działania, które będą wspierać edukację młodych mieszkańców gminy, wykazujących uzdolnienia naukowe. Biorąc pod uwagę i jednocześnie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym pragniemy również motywować ich do rozwoju i do wzrostu aspiracji m.in. poprzez przyznawanie stypendiów. Dzięki czemu grono stypendystów będzie stanowić pozytywny wzorzec dla środowiska oraz będzie wzmacniać poczucie własnej wartości w społeczności naszej gminy. Promowanie uczniów zdolnych w obecnym stanie prawnym możliwe jest poprzez przyjęcie lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży.”

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Stypendium mogą otrzymać uczniowie, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce, za indywidualne osiągnięcia naukowe, za osiągnięcia sportowe i artystyczne, a także za działania na rzecz społeczności lokalnej.

–  Może to utarty slogan, że dobro dziecka jest najważniejsze, jednak w Kunowie te słowa wciąż są żywe. Chciałem docenić dzieci, które mają bardzo dobre wyniki w nauce, bo średnia 5.2 świadczy o tym, że przykładają się sumiennie do swojej pracy. Zależało mi na tym, że dzieci, które najlepsze  są w swoich dziedzinach, czy to naukowej, artystycznej, sportowej, czy społecznej, zasługują na docenienie i wyróżnienie. To jest też nasz ukłon w stronę tych wyjątkowych uczniów – dodaje Lech Łodej. 

Przypomina, że w latach 2016-2020 Stypendium Burmistrza Miasta i Gminy Kunów otrzymało 615 szczególnie uzdolnionych uczniów z terenu gminy. Kwota wypłaconego stypendium wyniosła 97 010.  Na rok 2021 w budżecie gminy Kunów zabezpieczono środki na pomoc materialną dla uczniów o charakterze motywacyjnym w wysokości 25 000 zł. Za działania w pierwszym półroczu roku szkolnego 2020/2021, Stypendium Burmistrza Miasta i Gminy Kunów zostało przyznane 55 uczniom. Środki przeznaczone na ten cel wyniosły 9 330  zł.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wciąż można składać wnioski o przyznanie Stypendium Burmistrza Miasta i Gminy Kunów za osiągnięcia i działania zrealizowane w drugim półroczu roku szkolnego 2020/2021.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this