Znajdź nas na

FAKTY

Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego chce zmiany w ustawach o samorządzie powiatowym i samorządzie województwa!

Młodzi radni chcą wprowadzenia prawnych umocowań istnienia młodzieżowych rad powiatu i młodzieżowych sejmików województw. Inicjatywę młodzieżowych radnych wspiera przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, który stanowisko młodzieżowego gremium przekazał Komisji Ustawodawczej Senatu RP.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– W województwie świętokrzyskim Młodzieżowy Sejmik działa od 2018 roku.  To organ konsultacyjno-doradczy dla Samorządu Województwa, młodzież m.in. opiniowała ważne dla ich środowiska uchwały Sejmiku Województwa związane chociażby ze stypendiami dla młodych ludzi, aktywnie pracowała również nad Strategią Rozwoju Województwa 2030+, wnosząc wiele cennych opinii i uwag. Aby młodzieżowe rady i sejmiki poprawnie funkcjonowały i wykorzystywały swój ogromny potencjał, samorządy muszą zaspokajać ich potrzeby i wspierać w rozwoju. Dlatego popieram zmiany w ustawach ustrojowych jednostek samorządu terytorialnego. W każdej gminie, powiecie, w każdym województwie takie rady czy sejmiki powinny działać. W młodych ludziach jest wielka siła, entuzjazm, fantastyczne pomysły, pozwólmy więc im działać – podkreśla Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W związku z rozpoczęciem prac nad inicjatywą ustawodawczą przez Komisję Ustawodawczą Senatu RP w zakresie projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o samorządzie województwa,  Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego, w ramach konsultacji społecznych, przygotował opinię zawierającą propozycje zmian zapisów w projekcie nowelizowanej części ustawy.

– Uważamy, że konieczne jest przyznanie sejmikom województw kompetencji do tworzenia młodzieżowych sejmików z własnej inicjatywy, a nie jedynie na wniosek zainteresowanych środowisk, oraz rozszerzenie proponowanego zakresu działania młodzieżowych sejmików o funkcję doradczą i inicjatywną – mówi Katarzyna Wojdan, wiceprzewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Zwraca również uwagę na konieczność stworzenia ustawowych gwarancji zabezpieczania w budżetach województw środków niezbędnych do funkcjonowania młodzieżowych sejmików, a także zapewnienie możliwości przyznawania młodzieżowym radnym zwrotu kosztów podróży odbytych w związku z pełnieniem funkcji.

Opinia o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o samorządzie województwa

Stanowisko radnych Młodzieżowego Sejmiku

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this