Znajdź nas na

FAKTY

Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego II kadencji ma już rok!

32 radnych liczy Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego II kadencji. To osoby w różnym wieku, z różnym doświadczeniem i pomysłami, aktywnie działające w swoich środowiskach, które angażują swój czas i energię w pracę na rzecz regionu. 16 lipca 2021r. minął rok, od kiedy zainaugurowali swoją działalność.

Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego II Kadencji fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego II kadencji zainaugurował swoją działalność 16 lipca 2020 r.,  I sesja odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej. Ślubowanie złożyły 33 osoby: przedstawiciele młodzieżowych rad, samorządów uczniowskich oraz organizacji pozarządowych. Pochodzą z różnych części województwa, m. in. z Kielc, Kunowa, Połańca, Starachowic, Skarżyska-Kamiennej, Pawłowa, Miedzianej Góry, Włoszczowy, Bogorii i Radoszyc. Najmłodszy radny miał  15 lat, zaś najstarsza radna 22 lata. Wybrano Prezydium Młodzieżowego Sejmiku: przewodniczącą została Zofia Mogielska, wiceprzewodniczącymi: Katarzyna Wojdan i Piotr Michalski, a sekretarzem Aleksandra Mróz. W międzyczasie, do grona młodzieżowych radnych dołączyli: Konrad Ląd, Katarzyna Makowska i Michał Karbowniczek. Z funkcji wiceprzewodniczącego zrezygnował Piotr Michalski, zastąpiła go Veronika Kurdybakha.

– 1 czerwca uczestniczyłam w uroczystości, w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, podczas której Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o samorządzie gminnym, powiatowym oraz samorządzie województwa wprowadzającym prawne umocowania istnienia młodzieżowych rad gmin, powiatów i młodzieżowych sejmików województw – mówi Zofia Mogielska, przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– To był dla nas pracowity czas, nowe doświadczenia i nawiązane przyjaźnie. Obradowaliśmy na siedmiu sesjach, od 16 lipca 2020r. do 2 lipca 2021r. podjęliśmy 43 uchwały. Ze względu na sytuację epidemiologiczną związaną z SARS-CoV-2, trzy sesje odbywały się zdalnie – mówi Zofia Mogielska, przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku. – Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy Konkurs na logo MSWŚ oraz Konkurs Wiedzy o Ziemi Świętokrzyskiej. Nawiązaliśmy współpracę i podpisaliśmy stosowne umowy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Kielcach oraz Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Wkrótce podpiszemy również umowę z Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach. Mamy swojego przedstawiciela w Świętokrzyskiej Radzie Innowacji, bierzemy także udział w opracowaniu założeń nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2021-2027. Jako organ doradczy i konsultacyjny, MS opiniował projekty uchwał Sejmiku Województwa dotyczące młodzieży, m.in. programy stypendialne oraz Program Współpracy Samorządu Województwa z Organizacjami Pozarządowymi – dodaje Zofia Mogielska.

Po raz pierwszy w historii Samorządu Województwa, Młodzieżowy Sejmik włączył się w prace nad Strategią Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+, Radni aktywnie  w proces konsultacji społecznych tego dokumentu organizując spotkania w szkołach, na których prezentowali założenia dokumentu i dyskutowali na temat przyszłości naszego regionu. 26 września 2020 roku Młodzieżowy Sejmik przyjął uchwałę dotyczącą projektu Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ i przedstawił uwagi do tego dokumentu. Zostały one uwzględnione przy tworzeniu tego niezwykle ważnego dokumentu określającego obszary, cele i kierunki polityki rozwoju naszego regionu na najbliższe lata. MSWŚ przyjął także stanowisko w sprawie ujęcia komponentu doradczego dla młodych przedsiębiorców w ramach projektu “Vouchery na start”. Wspólnie z Winnicką Radą Studencką, Młodzieżowy Sejmik realizował projekt „Online wymiana studentów”, adresowany do studentów uczelni wyższych z terenu województwa świętokrzyskiego. Przy wsparciu Radnych Województwa w ramach akcji „Szlachetna paczka”,  obdarowana została rodzina z okolic Skarżyska-Kamiennej.

VII Sesja Młodzieżowego Sejmiku, zorganizowana w Wólce Milanowskiej
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Z inicjatywy Veroniki Kurdybakhy, wiceprzewodniczącej MS, w Urzędzie Marszałkowskim sprzedawane były świąteczne pierniczki. Zebrane pieniądze (ponad tysiąc złotych) zasiliły akcję pomocy dziewczynce zmagającej się z chorobą nowotworową.

Na portalu www.aukcje.wosp.org.pl zostało wystawione jednodniowe zaproszenie do udziału, na prawach radnego, w sesji Młodzieżowego Sejmiku. Zwycięzca licytacji wziął udział w VII sesji MSWŚ. Młodzieżowy Sejmik zaangażował się w promocję Narodowego Spisu Powszechnego, jego ambasadorem został radny Tomasz Kałuża.

– Wzięliśmy aktywny udział w konsultacjach nad projektem zmiany ustawy o samorządzie gminnym, powiatowym oraz samorządzie województwa wprowadzającym prawne umocowania istnienia młodzieżowych rad gmin, powiatów i młodzieżowych sejmików województw. W tej sprawie zabieraliśmy m.in. głos podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw młodzieży, natomiast 1 czerwca uczestniczyłam w uroczystości w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, podczas której Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację tej ustawy – mówi Zofia Mogielska.

32 radnych liczy Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego II kadencji. To osoby w różnym wieku, z różnym doświadczeniem i pomysłami, aktywnie działające w swoich środowiskach, które angażują swój czas i energię w pracę na rzecz regionu. 16 lipca 2021r. minął rok, od kiedy zainaugurowali swoją działalność.
Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i prezydium Sejmiku Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Jesienią młodzieżowi radni chcą  współuczestniczyć w tworzeniu kolejnej edycji programu “Świętokrzyskie dla młodych”. Będą również pracować nad zmianami w Statucie Młodzieżowego Sejmiku.

Młodzieżowi radni na co dzień mogą liczyć na pomoc i wsparcie przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Prusia. – Dziękuję młodzieżowym radnym za zaangażowanie w sprawy świętokrzyskiej młodzieży, za skuteczne zgłaszanie uwag i pomysłów oraz determinację w ich realizacji. Jestem z nich bardzo dumny – podkreśla Andrzej Pruś. – To bardzo ambitni, zmotywowani młodzi ludzie, liderzy swoich środowisk, z głowami pełnymi pomysłów – dodaje Marta Solińska-Pela, dyrektor Kancelarii Sejmiku, która wspiera merytorycznie i organizacyjnie działalność Młodzieżowego Sejmiku.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this