Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Modła doczeka się regulacji! Powstaną też suche zbiorniki przeciwpowodziowe!

Modła, prawobrzeżny dopływ Kamiennej, wielokrotnie pokazywała swoje niszczycielskie oblicze. Z pozoru wolno płynąc rzeka, podczas większych opadów deszczu, staje się zagrożeniem dla mieszkańców ostrowieckich dzielnic: Częstocice i Ludwików, a także mieszkańców gminy Bodzechów. Wystarczy przypomnieć, że w lipcu 2001 roku wody Modły i Szewnianki spowodowały podtopienia dolnej części Ostrowca Św. Wygląda na to, że dzięki projektowi związanemu z zabezpieczeniem przed zalewaniem przez rzekę Modłę, zagrożenie podtopień zostanie zażegnane, a mieszkańcy będą mogli spać spokojnie. Planowane od lat przedsięwzięcie będzie mogło otrzymać bowiem dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Inwestycja powinna ruszyć jeszcze w tym roku.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Modła wielokrotnie występowała z brzegów, zalewając znaczne tereny i powodując poważne straty. Stąd też projekt zabezpieczenia przeciwpowodziowego Ostrowca Świętokrzyskiego i gminy Bodzechów w oparciu o regulację rzeki z wykorzystaniem istniejącego zbiornika w Częstocicach jako polderu zalewowego.

Został on zgłoszony w 2017 r. przez ówczesny Świętokrzyski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach do konkursu z zakresu przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych do dofinansowania w ramach RPO. Drogę do realizacji projektu zamknęła jednak negatywna opinia Komisji Europejskiej, dotycząca aktualizacji Programu Gospodarowania Wodami w Dorzeczach.

W sprawie regulacji rzeki Modły nie złożono jednak broni – projekt trafił na listę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, która miały być przedmiotem rozmów z Komisją Europejską.
– O tym, jak niebezpieczna może być niewielka rzeka, mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego i Bodzechowa przekonywali się już wielokrotnie. Informacja o pozytywnej opinii JASPERSA to bardzo dobra wiadomość. Dzięki unijnemu dofinansowaniu będzie można zrealizować projekt, zabezpieczający przed zalaniem gospodarstwa rolne, obiekty mieszkalne, użyteczności publicznej czy przemysłowe z tych miejscowości – przypomina Andrzej Bętkowski, Marszałek województwa Świętokrzyskiego.

Warunkiem otrzymania unijnego wsparcia była zgodność projektu z wymaganiami Ramowej Dyrektywy Wodnej, która miała zostać potwierdzona w ramach inicjatywy JASPERS

– Właśnie otrzymaliśmy informację, że ostateczna opinia jest pozytywna, co otwiera drogę do realizacji tego ważnego projektu – dodaje Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego

Inwestycja, realizowana przez PGW Wody Polskie, powinna ruszyć jeszcze w tym roku. Przedsięwzięcie obejmie budowę wzdłuż Modły systemu czterech suchych zbiorników przeciwpowodziowych, których zadaniem będzie zretencjonowanie odpływów wywołanych nawałnicami. W ramach projektu planuje się także regulację rzeki oraz dopływu spod Mychowa, przebudowę i remonty przepustów na rzece oraz podwyższenie ujściowego odcinka lewego wału przeciwpowodziowego.

Całkowity koszt inwestycji to 18 mln 530 tys. zł, zaś kwota unijnego dofinansowania – 15 mln 750 tys. zł.

– To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Wreszcie będą mogli spać spokojnie. Jestem bardzo wdzięczna panu Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego za to, że pamięta o mieszkańcach całego województwa i robi wszystko, aby poprawić ich bezpieczeństwo – podsumowuje Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this