Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Modła doczeka się regulacji! Powstaną też suche zbiorniki przeciwpowodziowe!

Modła, prawobrzeżny dopływ Kamiennej, wielokrotnie pokazywała swoje niszczycielskie oblicze. Z pozoru wolno płynąc rzeka, podczas większych opadów deszczu, staje się zagrożeniem dla mieszkańców ostrowieckich dzielnic: Częstocice i Ludwików, a także mieszkańców gminy Bodzechów. Wystarczy przypomnieć, że w lipcu 2001 roku wody Modły i Szewnianki spowodowały podtopienia dolnej części Ostrowca Św. Wygląda na to, że dzięki projektowi związanemu z zabezpieczeniem przed zalewaniem przez rzekę Modłę, zagrożenie podtopień zostanie zażegnane, a mieszkańcy będą mogli spać spokojnie. Planowane od lat przedsięwzięcie będzie mogło otrzymać bowiem dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Inwestycja powinna ruszyć jeszcze w tym roku.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Modła wielokrotnie występowała z brzegów, zalewając znaczne tereny i powodując poważne straty. Stąd też projekt zabezpieczenia przeciwpowodziowego Ostrowca Świętokrzyskiego i gminy Bodzechów w oparciu o regulację rzeki z wykorzystaniem istniejącego zbiornika w Częstocicach jako polderu zalewowego.

Został on zgłoszony w 2017 r. przez ówczesny Świętokrzyski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach do konkursu z zakresu przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych do dofinansowania w ramach RPO. Drogę do realizacji projektu zamknęła jednak negatywna opinia Komisji Europejskiej, dotycząca aktualizacji Programu Gospodarowania Wodami w Dorzeczach.

W sprawie regulacji rzeki Modły nie złożono jednak broni – projekt trafił na listę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, która miały być przedmiotem rozmów z Komisją Europejską.
– O tym, jak niebezpieczna może być niewielka rzeka, mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego i Bodzechowa przekonywali się już wielokrotnie. Informacja o pozytywnej opinii JASPERSA to bardzo dobra wiadomość. Dzięki unijnemu dofinansowaniu będzie można zrealizować projekt, zabezpieczający przed zalaniem gospodarstwa rolne, obiekty mieszkalne, użyteczności publicznej czy przemysłowe z tych miejscowości – przypomina Andrzej Bętkowski, Marszałek województwa Świętokrzyskiego.

Warunkiem otrzymania unijnego wsparcia była zgodność projektu z wymaganiami Ramowej Dyrektywy Wodnej, która miała zostać potwierdzona w ramach inicjatywy JASPERS

– Właśnie otrzymaliśmy informację, że ostateczna opinia jest pozytywna, co otwiera drogę do realizacji tego ważnego projektu – dodaje Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego

Inwestycja, realizowana przez PGW Wody Polskie, powinna ruszyć jeszcze w tym roku. Przedsięwzięcie obejmie budowę wzdłuż Modły systemu czterech suchych zbiorników przeciwpowodziowych, których zadaniem będzie zretencjonowanie odpływów wywołanych nawałnicami. W ramach projektu planuje się także regulację rzeki oraz dopływu spod Mychowa, przebudowę i remonty przepustów na rzece oraz podwyższenie ujściowego odcinka lewego wału przeciwpowodziowego.

Całkowity koszt inwestycji to 18 mln 530 tys. zł, zaś kwota unijnego dofinansowania – 15 mln 750 tys. zł.

– To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Wreszcie będą mogli spać spokojnie. Jestem bardzo wdzięczna panu Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego za to, że pamięta o mieszkańcach całego województwa i robi wszystko, aby poprawić ich bezpieczeństwo – podsumowuje Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dyrektorzy ostrowieckiego szpitala lekceważą zasady bezpieczeństwa! Na co jeszcze stać Andrzeja Gruzę?

FAKTY

Czeski film w ostrowieckim szpitalu!

FAKTY

Koronawirus Świętokrzyskie! Kolejny zakażony z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Kobieta z powiatu ostrowieckiego zakażona koronawirusem!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this