Znajdź nas na

FAKTY

Mogiły Wojenne posprzątali, ale z opóźnieniem… Tłumaczą się… natłokiem imprez!

Wciąż otrzymujemy sporo zdjęć od naszych Czytelników, zbulwersowanych sposobem utrzymania pomników i miejsc pamięci na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego, które często ukryte w gęstej trawie, zamalowane wulgarnymi napisami, czy porośnięte mchem nie wyglądają najlepiej. Jednak chyba najbardziej uderzał widok, uwieczniony na zdjęciach z cmentarza parafialnego przy ulicy Denkowskiej. Jeszcze 20 czerwca trudno było wyszukać w gęstwinie traw, mogiły poległych żołnierzy. Miasto tłumaczy, że bieżące utrzymanie zostało wykonane z opóźnieniem ze względu na… organizowane w czerwcu imprezy i wydarzenia.

Cmentarz zbiorowe mogiły
Źródło: Zdjęcie z 20 czerwca/załącznik do interpelacji radnego

– Wnioskuję o utrzymanie porządku na kwaterach cmentarzy wojennych, z I i II Wojny Światowej oraz Mogiły Dwudziestu Dziewięciu Mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy zostali zamordowani przez niemieckiego okupanta 30 września 1942 roku na ostrowieckim Rynku. Wspomniane kwatery znajdują się na Cmentarzu Parafialnym przy ulicy Denkowskiej. Proszę o nadanie im godnego wyglądu – wykoszenie zarastającej trawy i zadbanie o to, aby w przyszłości te Miejsca Pamięci były należycie utrzymane. Miejsca Pamięci powinny być szczególnie traktowane ze względu na znaczenie dla historii naszego miasta. Obecny ich stan, godny pożałowania, pokazują zdjęcia wykonane dnia 20 czerwca br. stanowiące załącznik do tej interpelacji – pisał w swojej interpelacji 24 czerwca Artur Głąb, radny miejski z Prawa i Sprawiedliwości.

Te mogiły zasługują na godne otoczenie, bez względu na to kto zarządza cmentarzem, jaka opcja polityczna dzierży władze w mieście, czy powiecie. Wszyscy jesteśmy im winni szacunek – to najczęstsza z refleksji, jaką dzielili się z nami mieszkańcy, zbulwersowani widokiem grobów żołnierzy na cmentarzy przy Denkowskiej.

fot. Czytelnik

Miasto tłumaczy, że bieżące utrzymanie zostało wykonane z opóźnieniem ze względu na… organizowane w czerwcu imprezy i wydarzenia.

– Informuję, że prace porządkowe na Cmentarzu Wojennym przy ulicy Denkowskiej zostały już zakończone. Wykonano następujące prace: koszenie wraz z zagrabieniem trawy, cięcia pielęgnacyjne żywopłotów, usunięcie wszelakich śmieci i zanieczyszczeń oraz odchwaszczanie. Cmentarze i Mogiły Wojenne oraz Miejsca Pamięci Narodowej są w bieżącym utrzymaniu Zakładu Usług Miejskich. Ze względu na organizowane w czerwcu imprezy i wydarzenia, prace polegające na bieżącym utrzymaniu zostały wykonane w późniejszym terminie przez Zakład usług Miejskich. Ponadto, Wydział Infrastruktury Komunalnej UM dołoży wszelkich starań, aby taka sytuacja ponownie nie miała miejsca – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego.

Jednak to nie koniec trudnego losu ostrowieckich pomników. 3 lipca na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim pojawiła się kolejna interpelacja, tym razem radnego miejskiego z PiS – Dariusza Kaszuby. Po raz kolejny zwraca się on z prośbą o uporządkowanie terenu wokół pomnika rozstrzelanych na ul. Kolejowej.

Źródło: Załącznik do interpelacji radnego Dariusza Kaszuby

– Stan tego miejsca przynosi wstyd nie tylko mieszkańcom, ale wszystkim korzystającym z połączeń kolejowych z naszego miasta. Zdjęcia z 22 czerwca dokumentują stan rzeczywisty – brak wykoszenia trawy wokół pomnika, napis wykonany przez wandali na ścianie za pomnikiem oraz przepełniony odpadkami kosz. Bardzo proszę o przestawienie kosza w pobliże budynku dworca oraz o częstsze patrole Straży Miejskiej – otoczenie pomnika stało się miejscem spotkań – konsumpcji i spożywania alkoholu. W załączeniu trzy zdjęcia, obrazujące opłakany stan otoczenia pomnika, wykonane 22 czerwca br. – apeluje radny.


Ohel rabina Jachiela Halewi Halstoka fot. Czytelnik
czerwiec 2019

Prosi także o informację, jakie środki przeznaczono na uporządkowanie cmentarza żydowskiego na tzw. Kirkucie oraz czy jest możliwe wykonanie nowego usytuowania ocalałych nagrobków, które wymagają także renowacji.

– Odwiedzający nasze miasto zwracają uwagę, że obecny stan i sposób wyeksponowania ocalałych nagrobków – macew – nie jest estetyczny i czytelny – dodaje radny.

Gdy tylko na stronie internetowej BIP UM Ostrowiec Św. pojawi się odpowiedź na zapytanie radnego – do tematu wrócimy.

3 komentarze

3 Comments

  1. I.D.A

    10 lipca, 2019 at 08:07

    To prawda, że stan zabytków w naszym mieście świadczy dobitnie o stanie świadomości kolejnych ekip rządzących w Ostrowcu Św. Jednym z jaskrawych przykładów jest cmentarz żydowski czy zburzenie Domu Hejnego przy ul. Iłżeckiej. Zawsze, kiedy tam jestem te zebrane i wrzucone w kąt parku macewy, po latach ich bezczeszczenia po całym terenie, kojarzą mi się z grupami spędzonych Żydów w obozach.
    Taka pamięć jacy ludzie.

  2. Felice123

    10 lipca, 2019 at 18:38

    Cóż….umarli głosu ( przy urnach) już nie mają, więc go nie oddadzą…. nie to co ci, którzy żyją od imprezy do imprezy. Widocznie tylko taki „event” jest cenny (na wagę przyszłych apanaży), gdzie naród w podzięce za „fajną” i nader ” wspólnotową” atmosferę biesiadną, może się władzy odwdzięczyć. :))

    • Bartek

      11 lipca, 2019 at 07:07

      Felice; w punkt !!!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this