Znajdź nas na

FAKTY

Policzą pojazdy na świętokrzyskich drogach!

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach ogłosiła przetarg na Generalny Pomiar Ruchu w 2020 roku na świętokrzyskich drogach krajowych. Taki pomiar wykonywany jest raz na 5 lat w całej Polsce. Ostatni przeprowadzony został w 2015 roku. Służy m.in. do prognozowania wzrostu natężenia ruchu.

Policzą GDDAiK Kielce pojazdy na świętokrzyskich drogach
Zdjęcie ilustracyjne

Liczenie pojazdów z podziałem na kategorie wykonywane będzie w 9 wybranych dniach 2020 roku w 82 punktach pomiarowych przy drogach krajowych województwa świętokrzyskiego. 

Pojazdy w regionie świętokrzyskim liczone będą automatycznie oraz przez pracowników firm wyłonionych w przetargu na obsługę GPR.  Nad przebiegiem pomiaru ruchu czuwać będą kontrolerzy GDDKiA, którzy w wybranych miejscach dokonają dla porównania własnych obliczeń.

Pomiar ma wykazać średnie natężenie ruchu pojazdów na dobę na określonych odcinkach, z uwzględnieniem na przykład kategorii dróg, kategorii pojazdów oraz okresów w ciągu roku czy w ciągu doby. To posłuży do obserwacji i prognozowania wzrostu natężenia ruchu. Wnioski z pomiaru są pomocne na przykład w planowaniu działań na sieci drogowej.

Przeprowadzony w 2015 roku pomiar pokazał, że średni ruch roczny pojazdów silnikowych w 2015 roku na sieci dróg wojewódzkich w naszym województwie wynosił 3743 pojazdy na dobę. Dla porównania w roku 2010 był to – 3409 pojazdów na dobę. Natomiast średni dobowy ruch roczny pojazdów silnikowych w 2015 roku na sieci dróg krajowych w województwie świętokrzyskim wynosił 8884 pojazdów na dobę. Dla porównania obciążenie ruchem, wynoszące średnio ponad 13000 poj./dobę, zarejestrowano w województwach: małopolskim, łódzkim, mazowieckim i dolnośląskim.

Najnowsze wyniki GPR w całym kraju zostaną podsumowane w 2021 roku.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this