Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Mogiły żołnierzy na cmentarzu przy ul. Denkowskiej doczekają się remontu!

O to w jakim stanie znajdują się nagrobki żołnierzy z czasów I i II Wojny Światowej, pochowanych na cmentarzu przy ulicy Denkowskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim wie każdy, kto choć raz odwiedził to miejsce. Od dawna wymagają remontu. Pokryte są roślinnością, mnóstwo w nich ubytków i pęknięć, a część z nich jest mocno pochylona. Interpelację z prośbą o remont mogił złożył Dariusz Kaszuba, radny Rady Miasta Ostrowca Św. Okazuje się, że gmina zaplanowała prace remontowe, pomogą środki z dotacji Wojewody Świętokrzyskiego.

Groby żołnierzy z czasów i i II Wojny Światowej na cmentarzu parafialnym przy ulicy Denkowskiej Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św. Interpelacja Dariusza Kaszuby

Przekrzywione, zniszczone przez czas i warunki atmosferyczne nagrobki żołnierzy z czasów I i II Wojny Światowej, pochowanych na cmentarzu przy ulicy Denkowskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, nareszcie doczekają się remontu.

– Zwracam się z prośbą o sprawdzenie i wykonanie prac remontowych na kwaterze poległych żołnierzy, zlokalizowanej na Cmentarzu Parafialnym przy ulicy Denkowskiej. Niektóre nagrobki są znacznie pochylone, co może doprowadzić do upadku, zniszczenia i uszkodzenia sąsiednich nagrobków. Proszę również o kontrolę stanu całej kwatery żołnierskiej na w/w cmentarzu – napisał w swojej interpelacji Dariusz Kaszuba.

Dołączył również zdjęcia, przedstawiające, niektóre z pochylonych  nagrobków. 

Z odpowiedzi, jaką otrzymał radny wynika, że na przełomie sierpnia i września bieżącego roku, planowane jest przeprowadzenie prac konserwacyjnych kwatery wojennej.

Wejście na cmentarz przy ulicy Denkowskiej w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

–  Zakres prac obejmował będzie między innymi: oczyszczenie krzyży kamiennych z nawarstwień roślinnych, rekonstrukcja całkowicie zdegradowanych krzyży kamiennych, stabilizacja w gruncie krzyży przechylonych, uzupełnienie ubytków, pęknięć oraz odspojonych elementów krzyży kitem piaskowcowym. Środki na realizację zadania pochodzą z dotacji Wojewody Świętokrzyskiego przekazanej Gminie na mocy zawartego Porozumienia w sprawie powierzenia zadań przyznania dotacji i ustalenia wzajemnych obowiązków w zakresie utrzymania, remontów oraz sprawowania opieki nad cmentarzami i mogiłami wojennymi na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski – czytamy w odpowiedzi.

Czy w ślad za kwaterą żołnierzy na cmentarzu przy ulicy Denkowskiej remontu i konserwacji doczekają się również pozostałe miejsca pamięci na terenie gminy?

Jeden z przekrzywionych nagrobków Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św. Interpelacja Dariusza Kaszuby

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this