Znajdź nas na

PO GODZINACH

Monika Bryła-Mazurkiewicz: Czekają nas pracowite miesiące!

Przed Centrum Krajoznawczo-Historycznym imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. wiele pracowitych miesięcy. Wszystko za sprawą projektu „Siła historii”, realizowanego w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, współfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. – Nasza oferta skierowana będzie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Chcemy zaproponować im aktywne spędzanie czasu wolnego z historią naszego regionu w roli głównej. Będą wykłady, „spacerki przez historię”, wydawać będziemy także przewodnik historyczny po naszym powiecie. Najmłodszym mieszkańcom naszego powiatu chcemy zaproponować „Ostrowiecki Uniwersytet Dziecięcy” – zapewnia Monika Bryła-Mazurkiewcz, prezes Centrum.

Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia Mieczysława Radwana fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Projekt „Siła historii” swoją  inspirację czerpie w słowach Kamila Cypriana Norwida – „Historia jest siłą”. To także szereg przedsięwzięć kulturalnych o charakterze regionalnym, których główną siłą napędową jest historia i dziedzictwo kulturowe ziemi świętokrzyskiej, ze szczególnym naciskiem na ziemię ostrowiecką. 

– Projekt realizowany będzie przez siedem miesięcy na terenie powiatu ostrowieckiego. Obejmie on  przygotowanie i zrealizowanie 10 spacerków krajoznawczo-historycznych dla osób indywidualnych lub grup zorganizowanych, które w ubiegłym roku cieszyły się olbrzymim powodzeniem, pod wspólnym hasłem „Spacerkiem przez historię”. Zawitamy do Bałtowa, Bodzechowa i Waśniowa.  Wydamy także dwa przewodniki turystyczne, w tym jeden dla dzieci – wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Organizowane przez Centrum spacerki historyczne w ubiegłym roku cieszyły się dużym powodzeniem
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

To jednak nie koniec oferty, jaką dla mieszkańców powiatu ostrowieckiego przygotowało Centrum. Mieszkańcy otrzymają także do swoich rąk pismo regionalne. Przygotowane zostaną jego dwa numery. 

– Niestety pod tym względem mamy straszną „posuchę”. Brakuje nam pism regionalnych. Zarówno Opatów, Ożarów, mniejsze niż Ostrowiec Św. miejscowości mają pisma regionalne, które mają swoich czytelników. Niestety w Ostrowcu Św. tego typu wydawnictwa brakuje. Przez lata walczyłam, żeby takie pismo powstało, żeby w lokalnej gazecie była chociaż mała rubryka na temat naszej historii,  bez rezultatu –  mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz. Dodaje, że do współpracy zaprosiła lokalnych historyków i archeologów, jak  Jadwiga Banasik, Urszula i Artur Jedynak, Agnieszka Barańska, Andrzej Broda, Waldemar Brociek, Tadeusz Banaszek, czy Dariusz Kaszuba.

– Zależy mi na tym, aby promować lokalne środowisko, to są wspaniali naukowcy, którzy nie  mają, gdzie publikować. Zależy nam na dużej porcji wiedzy, ale podanej przystępnym językiem  – dodaje.

Mieszkańcy wysłuchać będą mogli także pięciu audycji o tematyce regionalnej i uczestniczyć w pięciu wykładach, podnoszących ich wiedzę z zakresu lokalnej historii.

Na wykładach, organizowanych przez Centrum nie brakuje miłośników historii
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Chcemy zaproponować także warsztaty dla najmłodszych ostrowczan w ramach „Ostrowieckiego Uniwersytetu Dziecięcego” – dodaje prezes Centrum.

Podczas wszystkich przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu, będą prezentowane sylwetki osób zasłużonych dla powiatu ostrowieckiego i Ostrowca Św omawiane będą wydarzenia historyczne, które działały się na terenie naszego powiatu oraz prezentowane obiekty zabytkowe wpisane w jej pejzaż i stanowiące jej wizytówkę.

– Będziemy  przybliżać naszą lokalną i regionalną historię, zapisaną w postaciach , zdarzeniach i obiektach, która wplata się w historię ojczystą i stanowi jej część. Będziemy zapoznawać z dziedzictwem kulturowym, pokazywać dorobek materialny i duchowy naszych przodków, jak również dorobek czasów współczesnych – wylicza Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Dodaje, że powiat ostrowiecki jest miejscem zaniedbanym, jeśli chodzi o promocję i pokazywanie i walorów historyczno-krajoznawczych. 

Podczas spaceru historycznego po cmentarzu w Szewnie, chętni mogli także odwiedzić krypty, znajdujące się pod podłogą kaplicy. Spoczywają tam zmarli z rodziny Łabęckich, Niepokojczyckich, Nowosielskich i Rohr-ów.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Pora to zmienić. Często spotykamy się z opiniami, że nie ma u nas nic ciekawego, nie ma się czym pochwalić, nie mamy czego pokazać przyjezdnym. To nieprawda. Realizując nasz projekt chcemy wszystkich przekonać, jak wiele do zaoferowania ma nasza „mała ojczyzna”, jaki tkwi w niej potencjał i siła. Historia lokalna buduje bowiem historię ojczystą. Nasz projekt powstał z pasji historycznej i chęci pokazania, że dzieje i dziedzictwo kulturowe Ziemi Ostrowieckiej są niezwykle ciekawe i bogate, ale niestety mało znane –   podsumowuje Monika Bryła-Mazurkiewicz. 

Projekt „Siła historii”, realizowany jest  w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, współfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. 

.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this